Wybierz samochód

Łada

Łada

Łada to rosyjska marka samochodów osobowych produkowanych przez WAZ (Wołżskij Awtomobilnyj Zawod). Została założona w 1966 roku na mocy porozumienia między rządem ZSRR a koncernem Fiata.

Na rodzimym rynku, auta te były sprzedawane do 2004 roku pod nazwą WAZ, a pojazdy przeznaczone na eksport - pod marką Łada. Obecnie zarówno eksportowane, jak i rodzime modele są sprzedawane pod jedną nazwą – Łada.

Pierwszym modelem rosyjskiej firmy był WAZ 2101 Żiguli powstały w 1970 roku na bazie Fiata 124. Produkowano go nieprzerwanie przez 18 lat. Wersja kombi tego modelu, nosiła nazwę 2102, a przez lata powstały jeszcze modele o oznaczeniu od 2103 do 2107.

Najdłużej produkowanym modelem bez wprowadzania innowacji był ten ostatni – 2107. Powstał w 1982 roku, a ostatni samochód zjechał z taśmy montażowej w... 2012 roku. Powodem zakończenia produkcji była przestarzała konstrukcja, która nie spełniała podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Jego następcą był model Granta.

Jeden z najbardziej znanych modeli – terenowa Niva, powstała w 1977 roku, jednak w 1993 roku model przeszedł facelifting i otrzymał nowy silnik, a od 2006 roku jest sprzedawany jako Łada 4x4. Właściciele chwalili go sobie za niezłe właściwości jezdne w terenie oraz prostą budowę i mechanikę.

Łada - modele

Łada - powiązane artykuły

Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!