Wybierz samochód

Mini

Mini

Mini jest brytyjską marką produkującą małe samochody osobowe. Mini należało do British Motor Corporation i było produkowane od 1959 roku aż przez 41 lat! Przez ten czas powstały 3 generacje, a auto stało się ikoną lat 60. i pokochało je miliony ludzi na całym świecie.

W zestawieniu samochodów XX wieku zostało sklasyfikowane na 2. miejscu, ustępując jedynie Fordowi T. Samochód powstawał w różnych wariantach nadwoziowych, m.in. kombi, pickup czy van.

Sportową wersją Mini był Cooper, który startował w wielu rajdach oraz trzykrotnie triumfował w prestiżowym Rajdzie Monte Carlo.

W 1994 roku Mini, wchodzące w skład Rover Group, zostało kupione przez BMW. Po 6 latach, Niemcy sprzedali MG i Rovera, ale zostawili sobie prawa do Mini i po roku powstała nowa marka MINI, lecz nieprzypadkowo pisana dużymi literami. Ich samochody technicznie nie były powiązane ze „starymi” Mini, lecz nawiązywały do nich stylistyką. Zdania miłośników tych samochodów są jednak podzielone, nie wszyscy uważają nowe MINI za pełnoprawnego następcę tego, produkowanego przez BMC.

W 2006 roku, modele MINI przeszły facelifting, a w 2013 roku zaprezentowano 3. generację, której wygląd zmienił się już znacząco. Niektórzy określają je jako „MINI po botoxie”.

Mini - modele

Mini - powiązane artykuły

Pokaż więcej