Gierkówka przez wiele dekad była główną drogą ułatwiającą dojazd z miast aglomeracji śląskiej do Warszawy. Po wybudowaniu autostrady A1 i drogi ekspresowej S8 część gierkówki przestała istnieć, a pozostały fragment, czyli ten pomiędzy Częstochową i okręgiem górnośląskim, stał się drogą alternatywną dla biegnącej równolegle autostrady.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Gierkówka do remontu. Modernizacja obejmie ponad 40 km trasy

Po wielu latach eksploatacji gierkówka, czyli obecna droga krajowa DK91, wymaga przebudowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że do 2027 r. zamierza zmodernizować ponad 40 km tej trasy. Kierowcy mogą już poruszać się po niemal 5-kilometrowym odcinku przebudowanej drogi, prace prowadzone są na blisko 15 kolejnych kilometrach.

Przebudowa drogi krajowej DK91
Przebudowa drogi krajowej DK91

"W lipcu br. podpisaliśmy umowy na przebudowę odcinków Częstochowa — Nowa Wieś oraz Siedlec Duży — Koziegłowy" — informuje GDDKiA i dodaje: "Dla kolejnych dwóch odcinków tj. Nowa Wieś — Zawada i Markowice — Brudzowice umowę podpisaliśmy 29 września 2021 r. oraz 19 stycznia 2022 r. Łączna długość tych czterech odcinków to 19 km, a wartość umów realizacyjnych to w sumie prawie 310 mln zł. Dla pozostałych trzech odcinków o długości około 17 km wykonywana jest dokumentacja projektowa".

18 miesięcy na przeprowadzenie prac na 5,5-kilometrowym odcinku

Już wkrótce powinna zacząć się przebudowa ponad 5,5-kilometrowego fragmentu DK91 Zawada — Siedlec Duży. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum firm NDI z Warszawy i NDI Sopot — zaproponowana kwota wyniosła nieco ponad 119 mln zł. Ponadto konsorcjum wydłużyło okres gwarancji jakości o pięć lat. Jeżeli nie wpłyną odwołania od wyboru oferty, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w styczniu 2024 r. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy, przy czym do tego czasu nie są wliczane okresy zimowe.

Celem prac jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków komunikacyjnych. Podczas przebudowy konstrukcja drogi zostanie dostosowana do nośności 11,5 t/oś. Ponadto wykonawca przebuduje skrzyżowania, zamontuje oświetlenie i sygnalizacje świetlne, a także ułoży chodniki. Plan przewiduje również przebudowę i budowę m.in. przepustów i rowów przydrożnych oraz ustawienie ekranów akustycznych.