Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > "Specjalistyczne" pytania na prawo jazdy. Czy zdobędziesz komplet punktów?

"Specjalistyczne" pytania na prawo jazdy. Czy zdobędziesz komplet punktów?

Tym razem nic o pierwszeństwie na skrzyżowaniach, dopuszczalnych prędkościach, odstępach czy prawidłowym zachowaniu względem pieszych. Z państwowej bazy pytań na prawo jazdy wybraliśmy same pytania z kategorii "specjalistyczne", jakie trafiają m.in. do puli pytań zadawanych kandydatom na prawo jazdy kat. B.

Kierowca
KierowcaŹródło: Shutterstock / Rizar el pixel

Dotyczą one zachowania na drodze w razie wypadku, obsługi samochodu, część to pytania techniczne. Aby zdać na 100 proc., nie trzeba znać szczegółowo Kodeksu drogowego – wystarczy zachować czujność i przed odpowiedzią na każde z pytań chwilę pomyśleć... Powodzenia

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Źródło: Shutterstock / Dmitry Kalinovsky

Kto podlega odpowiedzialności karnej w przypadku nieudzielenia pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym w bezpośrednim zagrożeniu utraty zdrowia i życia?

Poprawna odpowiedź: Każda osoba, która mogła udzielić pomocy bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku zdrowia.

Oznacza to, że karalne jest np. niezatrzymanie się na widok wypadku, gdy uczestnicy wymagają pomocy. Nie ma przy tym obowiązku narażania się na niebezpieczeństwo, osoba do tego nieprzygotowana nie ma też obowiązku udzielenia profesjonalnej pomocy medycznej. Jednym ze sposobów udzielenia pomocy poszkodowanym jest wezwanie pomocy profesjonalnej. Można to zrobić, np. dzwoniąc na nr 112.

Pytanie 2/10
Źródło: RossHelen / Shutterstock.com

Jak należy postąpić z poszkodowanym w wypadku drogowym, znajdującym się w pojeździe?

Poprawna odpowiedź: Należy go ewakuować z pojazdu - w przypadku stwierdzenia u niego zatrzymania akcji serca

Na tak postawione pytanie nie ma nigdy jednoznacznej odpowiedzi – stąd trudność (to pytanie wyceniane na egzaminie na 3 punkty, czyli najwyższą możliwą wartość). Można podejść do niego metodą eliminacji odpowiedzi złych. Z pewnością nie w każdym wypadku powinno się wyciągać poszkodowanego z samochodu (to wymaga dużej siły i umiejętności, można przy tym komuś zaszkodzić!). Na pewno nie w każdym wypadku optymalne jest też pozostawienie osoby w pojeździe.

Pytanie 3/10
Źródło: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku drogowego. Które z wymienionych informacji należy podać, dzwoniąc pod numer alarmowy?

Poprawna odpowiedź: Miejsce zdarzenia oraz liczbę i stan ofiar wypadku

Dokładne miejsce zdarzenia to absolutna podstawa, od tego należy zacząć! W dalszej kolejności ratownicy muszą dowiedzieć się, ile zespołów należy wysłać na miejsce zdarzenia.

Pytanie 4/10
Źródło: Auto Świat / Piotr Czypionka

Jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku drogowego. Jak należy postąpić, gdy na poszkodowanym pali się ubranie?

Poprawna odpowiedź: Przewrócić osobę na ziemię i ugasić ogień poprzez przykrycie np. kurtką, kocem, płaszczem

Nie życząc nikomu konieczności reagowania w takich sytuacjach, trzeba zauważyć, że za pomocą proszku gaśniczego albo piany można komuś zrobić krzywdę, np. uszkodzić wzrok. Niemniej nie zawsze mamy kurtkę albo koc pod ręką...

Pytanie 5/10
Źródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

Jak powinien być ustawiony zagłówek?

Poprawna odpowiedź: Tak, aby jego górna część znajdowała się na wysokości czubka głowy

Najgorsze, co można zrobić, to ustawić zagłówek za nisko (gdy górna jego część znajduje się na wysokości szyi). Wówczas, uderzając tyłem auta w przeszkodę albo otrzymując uderzenie w tył, można zginąć!

Pytanie 6/10
Źródło: Auto Świat

Jaką funkcję spełnia układ przeciwblokujący (ABS) stosowany w pojazdach?

Poprawna odpowiedź: Ułatwia zmianę toru jazdy w czasie hamowania.

To prawda: układ ABS nie zawsze skraca drogę hamowania, w specyficznych warunkach (np. na śniegu) może nawet ją wydłużyć. Układ ten jednak bezdyskusyjnie poprawia bezpieczeństwo podczas manewru hamowania. ABS po pierwsze zapobiega utracie kontroli nad torem jazdy, a po drugie ułatwia korygowanie kierunku jazdy podczas hamowania, co nie byłoby możliwe przy zablokowanych kołach zgodnie z zasadą: tylko koło, które się obraca, nadaje autu pożądany przez kierowcę kierunek jazdy.

Pytanie 7/10
Źródło: Daimler (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a)

W jaki sposób powinieneś hamować awaryjnie samochodem osobowym wyposażonym w układ przeciwblokujący (ABS)?

Poprawna odpowiedź: Mocno wcisnąć pedał hamulca i nie zwalniać go w chwili zadziałania układu ABS

Masz hamować awaryjnie – czyli tak skutecznie, jak to możliwe. Jeśli słysząc i czując działanie ABS-u, zwolnisz nacisk na pedał hamulca – przestaniesz hamować; hamowanie pulsacyjne w przypadku aut z ABS-em (obecnie auta bez tego układu należą do absolutnych wyjątków) jest w ogóle niewskazane, przeciwskuteczne. A zatem: chcąc ostro zahamować, wciskasz hamulec tak mocno, jak potrafisz i trzymasz, aż samochód przestanie jechać. Proste!

Pytanie 8/10
Źródło: Auto Świat / Adam Mikuła

Ile maksymalnie osób, wliczając siebie, możesz przewozić, gdy masz prawo jazdy kategorii B?

Poprawna odpowiedź: 9

Dziewięć – ponieważ samochód przystosowany konstrukcyjnie do przewozu większej liczby osób (większej niż 9 – wliczając kierowcę) jest autobusem. Na kierowanie autobusem trzeba mieć prawo jazdy kat. D1 (autobus do 16 pasażerów – 17 osób łącznie z kierowcą) albo D – w przypadku większych autobusów.

Pytanie 9/10
Źródło: Auto Świat / Andrzej Kondratczyk

Którym z wymienionych zespołów pojazdów możesz kierować, mając prawo jazdy kategorii B?

Poprawna odpowiedź: Samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej 2,5 t z przyczepą lekką

Mając prawo jazdy kat. B, można kierować m.in. samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą lekką (dmc do 750 kg) – co razem daje maksymalną dopuszczalną masę zestawu 4250 kg. Nie ma znaczenia, czy samochód jest zarejestrowany jako osobowy, czy ciężarowy. Można też kierować ciągnikiekm, ale nie z dwiema przyczepami.

Pytanie 10/10
Źródło: Shutterstock / Dmitry Kalinovsky

Którą z tych czynności ma obowiązek wykonać uczestnik wypadku drogowego, w którym są ranni?

Poprawna odpowiedź: Udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję

Obowiązek usunięcia pojazdu z drogi istnieje w sytuacji, gdy nie ma w zdarzeniu zabitych i rannych. Jeśli są, pojazdów nie powinno się usuwać, należy jednak wezwać pomoc, np. dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Znakomicie!
Nie dajesz się zaskoczyć – gratulacje.
Bardzo dobrze!
Jeden błąd w takim zestawie pytań nie dyskwalifikuje "zawodnika" – gratulacje.
Dobrze
Gdybyś jednak udawał się na prawdziwy egzamin państwowy na prawo jazdy, powinieneś poćwiczyć odpowiedzi na tego rodzaju pytania – na egzaminie na tyle błędów nie można sobie pozwolić.
Uuups!
Jest duże ryzyko, że nie zdał(a)byś państwowego egzaminu na prawo jazdy – naprawdę! Polecamy inne nasze quizy z pytaniami na prawo jazdy – warto poćwiczyć.
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków