Resort podkreślił, że wiąże się to z powrotem do intensywniejszego trybu szkolenia po przerwie spowodowanej pandemią, a o ruchach wojsk zostały poinformowane kraje OBWE.

Przejazd przez pięć województw

Żołnierze i sprzęt 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa (woj. podkarpackie) przemieszczą się na poligon w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) po drogach krajowych województw podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – zapowiedział w piątek resort. Zapewnił, że transporty drogowe będą organizowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować utrudnienia dla kierowców.

Przez cały 2020 rok 21. Brygada Strzelców Podhalańskich pełni dyżur w ramach sił odpowiedzi NATO jako lądowa brygada sił bardzo wysokiej gotowości.

MON podkreśliło, że jesienna seria szkoleń, w tym udział w cyklicznie organizowanych ćwiczeniach, była planowana od wielu miesięcy i jest kolejnym etapem szkolenia po uzyskaniu certyfikacji potwierdzającej zdolność do działania w siłach szybkiego reagowania.

Żołnierze z 21 BSP będą się szkolić na poligonie w Orzyszu przed wyjazdem na Litwę, gdzie na przełomie października i listopada będą się odbywać dwa osobne ćwiczenia: Brilliant Jump 20 - organizowane w cyklu dwuletnim przez natowskie Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunnsum (Holandia) - i Iron Wolf 20. To drugie jest ćwiczeniem narodowym z udziałem sojuszników z NATO, organizowanym przez litewską brygadę zmechanizowaną Geležinis Vilkas ("Żelazny Wilk").