Ekologiczna opona? Do tej pory były to tylko mrzonki, jednak firma Michelin wymyśliła technologię, dzięki której da się to zrobić. Koncepcyjna opona „Vision”, zaprezentowany na targów samochodowych we Frankfurcie, to całkowicie nowe podejście do budowy opony. Stworzono ją w całości z ekologicznych materiałów, a właściwie naturalnych odpadów, m.in. słomy, wiórów drzewnych, pozostałości cukru, artykułów gospodarstwa domowego poddanych recyklingowi, a nawet skórki pomarańczowej.

Dzięki temu „Vision” jest w pełni biodegradowalna, jednak za sprawą możliwości odnawiania zużytych warstw opony, tak naprawdę będzie można ją wykorzystywać tak długo, jak sam samochód. Co więcej, w „Vision” da się nie tylko odnawiać zużyty bieżnik ale zmieniać także jego rzeźbę.

Opona za pomocą wbudowanych czujników będzie się także łączyć z Internetem, informując kierowców z wyprzedzeniem o konieczności odnowieniu zużytego bieżnika.Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji stworzonej przez Michelin, która będzie komunikować się z czujnikami zamontowanymi w oponie. Jeśli te stwierdzą, że głębokość bieżnika jest już zbyt mała, kierowca za pomocą wspomnianej aplikacji umówi się na spotkanie w najbliższym ośrodku „Print&Go”, gdzie zostanie nadrukowany nowy bieżnik. Tam też będzie można skonfigurować rzeźbę bieżnika dostosowując ją do jazdy po śniegu, warunków letnich lub jazdy w terenie.

Model Vision to tak naprawdę opona i felga w jednym – nie będzie już potrzebna dodatkowa obręcz. Przy jej budowie wykorzystano struktury „pęcherzyków”, dzięki czemu nie wymaga ona pompowania – „Vision” nie pęknie, będzie też odporna na przebicie, co znacznie poprawi bezpieczeństwo podróżnych. Co ważne, nie jest to tylko futurystyczna wizja, a projekt, który ma trafić niebawem do produkcji.