Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera
Amunicja pilnie potrzebna
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i premier Donald Tusk podkreślają, że inwestycja ta jest odpowiedzią na lekcje wyniesione z konfliktu na Ukrainie, gdzie braki w amunicji stały się widoczne. Zwiększenie potencjału obronnego ma być sygnałem dla potencjalnych agresorów, że Polska jest gotowa bronić swoich granic.
Interesują Cię militaria? Sprawdź promocyjne ceny sprzętu surwiwalowego. Dalsza część tekstu znajduje się pod ramką z akcesoriami.
Projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, zakłada powołanie Funduszu Inwestycji Kapitałowych, który zostanie wyposażony w środki niezbędne do realizacji planów rozbudowy. Dwa miliardy złotych pochodzić będą z budżetu MON, a reszta zostanie pokryta skarbowymi papierami wartościowymi.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoWielki projekt, wielkie potrzeby
Przyjęliśmy na Radzie Ministrów projekt ustawy o budowie fabryki amunicji w Polsce oraz o zwiększeniu naszych zdolności produkcyjnych. To przełomowa ustawa. Krok milowy w działaniach na rzecz bezpieczeństwa państwa polskiego. (…) Polska jest na tyle dużym krajem, że może sama produkować amunicję 155 mm – i my to zrobimy. Moim zdaniem nie tylko jedną fabrykę, ale więcej. Będziemy również rozmawiać z partnerami w NATO i Unii Europejskiej o połączeniu sił w tym zakresie
– poinformował wicepremier Władysław Kosiniak–Kamysz po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, który dotyczy finansowania działań zwiększających produkcję amunicji w Polsce.
Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapewnia, że dzięki inwestycjom kraj będzie mógł nie tylko zwiększyć swoje rezerwy amunicyjne, ale również stać się samowystarczalny w tej krytycznej dziedzinie.
Decyzja o rozbudowie przemysłu zbrojeniowego pod kątem produkcji amunicji wielkogabarytowej zbiega się z tysięcznym dniem od rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie, co nadaje jej dodatkowy, symboliczny wymiar. Rząd podkreśla, że to jeden z elementów odstraszania Rosji. Kraj silny i dobrze zorganizowany to kraj odstraszający potencjalnego agresora - podsumował podpisane dokumenty premier Donald Tusk.
Planowane rozwiązania wprowadzone ustawą obejmą:
- przekazanie 2 miliardów złotych z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej do Funduszu Inwestycji Kapitałowych, za pośrednictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych;
- uzupełnienie finansowania w kwocie 1 miliarda złotych poprzez skarbowe papiery wartościowe.
Nowa strategia obronna w przygotowaniu
Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad nową strategią dla sektora obronnego, która ma być gotowa do końca 2025 r. W pracach nad strategią uczestniczą eksperci z resortów obrony oraz rozwoju i technologii, co zapowiada kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa narodowego.
Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera