Lokalny pomorski serwis trojmiasto.pl opublikował nagranie pokazujące, jak osoba kierująca terenówką przejeżdża przez jedno z rond. Widzimy, że na dojeździe do skrzyżowania stoi sznur aut. On w dość oryginalny sposób skrócił sobie drogę...

Najpierw przejechał po wyłączonym z ruchu pasie rozdzielającym jezdnie, wyprzedzając przy okazji inny samochód na pasach. Następnie wjechał na wyspę centralną i pokonał ją na przełaj, kompletnie nie zważając na bezpieczeństwo i zasady ruchu. "Przejechał po rondzie jak po polu" komentuje lokalny portal.

Rondo — jak prawidłowo po nim jeździć?

Na opublikowanym nagraniu widać najpopularniejszy nadal rodzaj ronda w Polsce o pierwszeństwie ustalonym za pomocą znaków drogowych. W takiej sytuacji z jednej strony należy jechać dynamicznie, nie spowalniając ruchu, a jednocześnie cały czas pamiętać, którym zjazdem chcemy zjechać z ronda. Dlatego należy wzrokiem obejmować możliwie duży obszar skrzyżowania. Więcej o tym, jak prawidłowo jeździć po rondzie, piszemy tutaj.

Rondo oznaczone znakami A-7 "rondo" i C-12 "ustąp pierwszeństwa" Foto: Tomasz Gdaniec / Autro Świat
Rondo oznaczone znakami A-7 "rondo" i C-12 "ustąp pierwszeństwa"

Kierunkowskaz na rondzie — kiedy używać?

Z używaniem kierunkowskazu na rondzie teoretycznie nie powinno być większych problemów. Jednak praktyka polskich kierowców pokazuje, że jest inaczej. Ze skrzyżowania o ruchu okrężnym zjechać można, wykonując skręt w prawo. Taki manewr należy z odpowiednim wyprzedzeniem i wyraźnie sygnalizować. Na rondzie praktycznie nie używa się lewego kierunkowskazu, poza zmianą pasa ruchu na wewnętrzny.