Kanał "Stop Cham" na YouTube opublikował wideo pokazujące, jak nie należy przechodzić przez przejście dla pieszych. Na nagraniu widać, jak dla pieszych i pojazdów, które chcą jechać na wprost lub w prawo, wyświetlany jest sygnał czerwony. Sygnał zielony świeci się wyłącznie dla pasa ruchu do lewoskrętu i zawracania.

"Było o krok od tragedii. Gdyby żona zareagowała sekundę później, to zarówno nieodpowiedzialna matka, jak niczemu niewinne dziecko, wylądowałyby w szpitalu albo gorzej. Często pisze się, że to kierowcy narażają pieszych na niebezpieczeństwo, a milczy się o tym, że piesi też postępują bardzo nieodpowiedzialnie i narażają siebie i innych" czytamy w opisie nagrania.

Zerknij: W ciągu 10 min zatrzymali dwóch pijanych. Policjanci nie mogli uwierzyć w taki zbieg okoliczności

Z zapisu wideo wynika, że tylko dzięki refleksowi kierowcy oraz niskiej prędkości, obie piesze przeżyły. Kierujący nie mógł ich wcześniej widzieć, bo przestrzeń blokowały stojące z prawej strony pojazdy. Jak wynika z nagrania, do zdarzenia doszło w śródmieściu Poznania, u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej.

Sprawdź: Policjant chciał pomóc kierującej, która utknęła w zaspie. Unieruchomiony pojazd był najmniejszym problemem

Jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych

W myśl znowelizowanych przepisów pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu, z wyłączeniem tramwajów. Nie dotyczy przejść z sygnalizatorami (sytuacja z filmu). Dlatego warto przypomnieć, jak należy bezpiecznie przechodzić przez przejście. Aby przejść przez jezdnię, należy zatrzymać się przy jej krawędzi, spojrzeć w lewo, czy nie jedzie samochód, w prawo i jeszcze raz w lewo i spokojnie przejść. Nie należy biec.

Pieszy jest najbardziej narażonym na zagrożenia uczestnikiem ruchu drogowego. Jak wynika z policyjnych statystyk za 2021 r., w ubiegłym roku na przejściach dla pieszych odnotowano prawie 2,4 tys. wypadków. Z tego ponad dwa tys. było efektem nieustąpienia pierwszeństwa. W wyniku tych zdarzeń zmarło 153 osób, a rannych zostało 2,2 tys. osób.

Czytaj: Prezydent podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym. Ile będę kosztować egzaminy na prawo jazdy?

Wypadki na przejściach dla pieszych na przestrzeni lat Foto: KGP
Wypadki na przejściach dla pieszych na przestrzeni lat