W Mikołajkach podczas Rajdu Polski 2022 wystartuje, obok całej polskiej czołówki kierowców rajdowych z Mikołajem Marczykiem na czele, lider mistrzostw Europy po trzech rundach Hiszpan Efren Llarena (Skoda Fabia Rally2) oraz wicelider cyklu Hiszpan Nil Solans (VW Polo GTi R5). W sumie aż 26 załóg będzie dysponowało najnowszego typu rajdówkami w specyfikacji dopuszczonej do rajdowych mistrzostw Europy 2022.

Trasa Rajdu Polski 2022 ma 188 km podzielonych na siedem dwukrotnie pokonywanych prób sportowych. Wraz z dojazdami kierowcy na Warmii i Mazurach od piątku do niedzieli przejadą 852 km.

Pierwszym dniem rywalizacji Rajdu Polski 2022 będzie piątek 10 czerwca. Tego dnia odbędzie się o godz. 17 uroczysty start w centrum Mikołajek. Wcześniej, o godz. 12.30 rozegrany zostanie odcinek kwalifikacyjny Baranowo (fragment ubiegłorocznego oesu Gmina Mrągowo). O godz. 19.00 rozpocznie się widowiskowa próba na torze Mikołajki Arena, do której dwie załogi startują równocześnie.

W sobotę 11 czerwca na kierowców i ich pilotów czeka siedem odcinków specjalnych liczących 107,4 km. Po przejechanych dwukrotnie oesach Krzywe, Wojnasy i Wieliczki zawodnicy zmierzą się ponownie na torze Mikołajki Arena.

W niedzielę, 12 czerwca finał walki o końcowy triumf w Rajdzie Polski 2022. Sześć wymagających odcinków (przejeżdżane dwukrotnie Mikołajki Max, Świętajno i Miłki) o długości 78,2 km wyłoni zwycięzcę polskiego klasyka.

Drugi przejazd próby sportowej Miłki będzie jednocześnie Power Stage, który od tego roku został wprowadzony do mistrzostw Europy. Na tym odcinku kierowcy będą zdobywali dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej ME.

Uroczystość zakończenia Rajdu Polski 2022 odbędzie się o godz. 17.45 w centrum Mikołajek.

Gościem specjalnym wtorkowej konferencji prasowej, na której przedstawiono listę zgłoszeń, był Maciej Wisławski, legendarny pilot, który aż 28 razy startował w Rajdzie Polski, a dwukrotnie — w 1996 i 1998 roku wraz z Krzysztofem Hołowczycem wygrali imprezę. (PAP)