• To przepisy, które zastępują dotychczasowe regulacje związane z kupowaniem i sprzedawaniem samochodów
  • W teorii zmieni się niewiele. W praktyce – zwłaszcza niektórzy kupujący samochody – narażeni są na kary administracyjne
  • Na szczególne problemy narażone są osoby sprowadzające uszkodzone samochody z zagranicy albo kupujące niezarejestrowane samochody bez dopuszczenia do ruchu znajdujące się w Polsce

Do końca roku każdy właściciel pojazdu ma obowiązek informowania urzędu o tym, że samochód kupił lub sprzedał. Każdy ma na to 30 dni. Zgłoszenia można dokonać bez wychodzenia z domu. Starosta jedynie zgłasza do CEPiK-u dane nowego właściciela.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Od 1 stycznia 2024 r. spore zmiany dla kierowców, które mogą rodzić problemy

Od 1 stycznia 2024 r. to już nie będzie takie proste, ponieważ każdy, kto kupi samochód, będzie musiał nie tylko poinformować starostę o tym fakcie, lecz także przerejestrować pojazd w ciągu 30 dni. I choć zmiana wydaje się marginalna, w rzeczywistości może rodzić problemy. Zwłaszcza dla niektórych.

Przede wszystkim nie będzie można sprawy załatwić sprawy bez wychodzenia z domu. Proces przerejestrowania to bowiem złożenie dokumentów, ale także zwrot starego dowodu rejestracyjnego i zmiana hologramów na starych "blachach", o ile właściciel zdecyduje, że chce je zostawić. W pewnych wypadkach trzeba je zresztą także wymienić.

Kolejną sprawą jest dodatkowa opłata za przerejestrowanie pojazdu, która wynosi przynajmniej 66 zł 50 gr. Przy informowaniu o nabyciu pojazdu nie było żadnych dodatkowych opłat.

Ponadto obowiązkiem objęci będą nie tylko prywatni właściciele, ale także przedsiębiorcy, którzy kupują pojazdy, by je potem sprzedać. Nawet tych, którzy samochody ściągają z zagranicy. To potencjalnie spowoduje dodatkowe koszty, które zapewne będą ujęte w cenie używanego auta.

Zwykłe tablice rejestracyjne Foto: Auto Świat
Zwykłe tablice rejestracyjne

Zmiany w rejestracji to skutek zmian związanych z kradzieżą tożsamości

Mówi o tym dokładnie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Można w niej przeczytać, że od 1 stycznia 2024 r.:

Ten ostatni przepis skierowany jest przeciwko handlarzom samochodów używanych. Z dalszych zapisów ustawy wynika, że obowiązek rejestracji nie dotyczy importerów i producentów nowych pojazdów.

Zapomnisz przerejestrować auto? Należy się od 500 do 2000 zł

Kary za nieprzerejestrowanie lub niezgłoszenie zbycia pojazdu będą nakładane w trybie administracyjnym, czyli w zasadzie automatycznie i bez możliwości odwołania się. Wyniosą one:

  • za niezłożenie w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację samochodu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 500 zł
  • za niezłożenie w ciągu 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu kupionego przez osobę fizyczną kara wyniesie 1000 zł
  • za niezłożenie w terminie 90 dni wniosku o rejestrację pojazdu przez przedsiębiorcę kara wyniesie 1000 zł
  • za niezłożenie w terminie 180 dni wniosku o rejestrację pojazdu przez przedsiębiorcę kara wyniesie 2000 zł
  • za niezawiadomienie w terminie o zbyciu pojazdu właściciel otrzyma karę 250 zł

Nie możesz przerejestrować samochodu?

Zmiana przepisów może rodzić jeszcze jeden problem – nabyte samochody, które nie mają przeglądu technicznego i nie mogą go przejść w ciągu 30 dni, nie mogą być zarejestrowane. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest złożenie wniosku o rejestrację czasową (tablice z czerwonymi cyframi), co wydłuża czas o kolejny miesiąc, a po złożeniu odpowiednich wniosków jeszcze o dwa tygodnie. Jeśli i to jest za mało, to trzeba się po prostu pogodzić z karą.

Co istotne, osoby, które nabyły lub sprzedały pojazd przed 1 stycznia, mogą spać spokojnie. Ich dotyczą stare przepisy, zatem wystarczy, że zgłoszą zbycie lub nabycie pojazdu w terminie 30 dni. W innym wypadku i oni dostaną karę, która może wynieść od 200 do 1000 zł.

Ładowanie formularza...