• "Way To Zero" to projekt Volkswagena mający za zadanie zmniejszenie emisji CO2
  • Na obszar nasadzeń wybrano Czarnowo, Ryboły i Zawoje - miejsca które najbardziej ucierpiały w "Huraganie Stulecia"
  • W wyniku akcji powstanie 8 hektarów nowych lasów

Deal był prosty - po każdym zakończonym teście auta z grupy marki Volkswagen redakcja miała możliwość wybrania miejsca w Polsce, gdzie dzięki współpracy z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnym zostanie zasadzonych aż 70 drzew.

Brzmi dobrze? I tak właśnie jest! Zdajemy sobie sprawę z powagi problemu. Każdy w naszej redakcji w mniejszym lub większym stopniu stara się niwelować zanieczyszczenie środowiska, wspiera recycling, czy przesiada się do "elektryka". Jednak proces pełnych zmian potrwa, a dla Matki Ziemi każda sekunda jest ważna. Dlatego na wielkie brawa zasługuje uruchomiony z początkiem 2021 roku projekt Volkswagena mający na celu redukcję śladu węglowego.

Ponad 8 hektarów nowego lasu? Volkswagen robisz to dobrze!

Las w Czarnowie podczas nawałnicy w 2017 roku został kompletnie zniszczony. Dlatego nie powinien dziwić wybór, że to właśnie tutaj oraz we wsi Ryboły, czy miejscowości Zawoja, które najmocniej ucierpiały podczas tzw. "Huraganu Stulecia" powstaną nowe nasadzenia.

„Prace rozpoczęliśmy wraz z końcem września. Przed sadzeniami nastąpić musi przygotowanie gleby, czyli głównie orka pługiem. Następnie sadzonki przywiezione ze szkółki sadzone będą w odpowiednich odległościach. Do rekonstrukcji lasu w Czarnowie częściowo wykorzystany zostanie tzw. samosiew gatunków (takich jak brzoza czy jarzębina). Wykorzystamy więc to, co dała nam natura. Brzoza czy jarzębina to gatunki pełniące rolę dodatkową, nie stają się gatunkiem głównym i nie będą tworzyć w przyszłości drzewostanu. Jarzębina na powierzchni w Czarnowie będzie znakomitym pokarmem dla ptaków. Na etapie odnawiania lasu planowane są nasadzenia tak zwanych gatunków biocenotycznych… z myślą o ptakach i pszczołach” – zaznacza Adam Dominiecki, Viceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.

"Way To Zero" projektem przyszłości?

Czy da się połączyć motoryzację z ochroną środowiska? Wydaje nam się, że tak, a Volkswagen właśnie dorzucił swoją monetę do woreczka innowacyjnych pomysłów. Z korzyścią dla kolejnych pokoleń.

„Ten projekt to jedna z inicjatyw pokazujących naszą determinację w dążeniu do osiągnięcia neutralności węglowej. Między 2033, a 2035 nasza marka zaprzestanie sprzedaży samochodów spalinowych w Europie. Już dziś opracowaliśmy rozwiązania pozwalające naszym klientom obniżyć swój ślad węglowy: począwszy od produkowanych w sposób neutralny pod względem bilansu CO2 samochodów elektrycznych z rodziny ID., aż po możliwość zasilania samochodu zieloną energią za sprawą współpracy z Polenergią” – mówi Łukasz Zadworny, Dyrektor marki Volkswagen.