• W ciągu ostatnich lat na drogach wiele się zmieniło. Trzeba pamiętać o nowych zasadach na autostradach i zmienionym taryfikatorze
  • Warto już przed wyjazdem wnieść opłatę za jazdę autostradami
  • Kierowcy nieznający nowych kar za wykroczenia mogą szybko poważnie uszczuplić swój budżet
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl 

Wiele osób mieszkających za granicą może nie pamiętać o nowych przepisach i zasadach obowiązujących w Polsce. To szczególnie ważne dla osób, które z okazji długiego weekendu będą chcieli przyjechać samochodem do swoich rodzin, by obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Bez tej wiedzy możemy narazić się na spore wydatki, których bardzo łatwo uniknąć.

Zapomnisz o bilecie, dostaniesz sporą karę

Podczas podróżowania autostradami A2 i A4 kierujący muszą pamiętać o tym, by uiścić opłatę za przejazd. Niestety podczas jazdy możemy nie zauważyć ostrzeżeń o zbliżających się płatnych odcinkach autostrad, na których obowiązuje system e-TOLL. Ostrzeżeń o tym, że po przejechaniu bramek musimy mieć opłacony przejazd nie jest dużo, o czym przekonałem się latem, jadąc autostradą A2. Co więcej, bramki są cały czas otwarte, co może dać złudne wrażenie, że przejazd jest akurat teraz darmowy.

Jak opłacić przejazd?

E-TOLL działa na odcinkach autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Opłatę za przejazd można wnieść za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET, e-TOLL PL, aplikacji partnerów e-TOLL (Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota), na stronie etoll.gov.pl i stacjonarnie na 1398 stacjach benzynowych należących do Orlenu. Można też to zrobić na wybranych stacjach LOTOS. Ewentualnie jest możliwość wykorzystania urządzeń OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane o pozycji pojazdu.

Kupując bilet, należy podać nr rejestracyjny pojazdu, planowaną trasę (węzeł wjazdu i zjazdu) oraz datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą.

Bilety ważne są przez 48 godzin od zadeklarowanej daty rozpoczęcia przejazdu. Ponadto zakup biletu jest możliwy z 60-dniowym wyprzedzeniem. Zwrócić bilet można jedynie przed zadeklarowaną datą rozpoczęcia przejazdu.

Co ważne, jeśli jednak zapomnimy o bilecie i nie otrzymamy za to grzywny podczas kontroli drogowej, bilet można dokupić do końca trzeciego dnia od zakończenia przejazdu. Wówczas należy podać datę i godzinę wjazdu na płatny odcinek autostrady.

Pamiętaj o zmianach w mandatach

Drugą istotną rzeczą jest nowy taryfikator mandatów, który od 1 stycznia 2022 r. stał się zdecydowanie surowszy niż wcześniej, a dodatkowo od 17 września br. obowiązuje tzw. recydywa (dokonanie drugiego niebezpiecznego wykroczenia w ciągu dwóch lat od pierwszego powoduje podwojenie stawki mandatu). Ponadto za najniebezpieczniejsze wykroczenia można dostać nawet 15 punktów karnych.