Auto Świat Wiadomości Aktualności Przyjeżdżasz na święta z zagranicy? O tym musisz pamiętać

Przyjeżdżasz na święta z zagranicy? O tym musisz pamiętać

Jadąc na Wszystkich Świętych z zagranicy, musisz pamiętać o ważnych zasadach panujących na niektórych odcinkach autostrad. Trzeba też pamiętać o surowych karach za poczynania na drodze. Bez tego pobyt w Polsce może skończyć się wysokim rachunkiem.

Bramka autostradowa - zdjęcie ilustracyjne
Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
Bramka autostradowa - zdjęcie ilustracyjne
  • W ciągu ostatnich lat na drogach wiele się zmieniło. Trzeba pamiętać o nowych zasadach na autostradach i zmienionym taryfikatorze
  • Warto już przed wyjazdem wnieść opłatę za jazdę autostradami
  • Kierowcy nieznający nowych kar za wykroczenia mogą szybko poważnie uszczuplić swój budżet
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl 

Wiele osób mieszkających za granicą może nie pamiętać o nowych przepisach i zasadach obowiązujących w Polsce. To szczególnie ważne dla osób, które z okazji długiego weekendu będą chcieli przyjechać samochodem do swoich rodzin, by obchodzić dzień Wszystkich Świętych. Bez tej wiedzy możemy narazić się na spore wydatki, których bardzo łatwo uniknąć.

Zapomnisz o bilecie, dostaniesz sporą karę

Podczas podróżowania autostradami A2 i A4 kierujący muszą pamiętać o tym, by uiścić opłatę za przejazd. Niestety podczas jazdy możemy nie zauważyć ostrzeżeń o zbliżających się płatnych odcinkach autostrad, na których obowiązuje system e-TOLL. Ostrzeżeń o tym, że po przejechaniu bramek musimy mieć opłacony przejazd nie jest dużo, o czym przekonałem się latem, jadąc autostradą A2. Co więcej, bramki są cały czas otwarte, co może dać złudne wrażenie, że przejazd jest akurat teraz darmowy.

Jak opłacić przejazd?

E-TOLL działa na odcinkach autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Opłatę za przejazd można wnieść za pomocą aplikacji e-TOLL PL BILET, e-TOLL PL, aplikacji partnerów e-TOLL (Autopay, mPay, Spark, ORLEN PAY, mFlota), na stronie etoll.gov.pl i stacjonarnie na 1398 stacjach benzynowych należących do Orlenu. Można też to zrobić na wybranych stacjach LOTOS. Ewentualnie jest możliwość wykorzystania urządzeń OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane o pozycji pojazdu.

Kupując bilet, należy podać nr rejestracyjny pojazdu, planowaną trasę (węzeł wjazdu i zjazdu) oraz datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą.

Bilety ważne są przez 48 godzin od zadeklarowanej daty rozpoczęcia przejazdu. Ponadto zakup biletu jest możliwy z 60-dniowym wyprzedzeniem. Zwrócić bilet można jedynie przed zadeklarowaną datą rozpoczęcia przejazdu.

Co ważne, jeśli jednak zapomnimy o bilecie i nie otrzymamy za to grzywny podczas kontroli drogowej, bilet można dokupić do końca trzeciego dnia od zakończenia przejazdu. Wówczas należy podać datę i godzinę wjazdu na płatny odcinek autostrady.

Pamiętaj o zmianach w mandatach

Drugą istotną rzeczą jest nowy taryfikator mandatów, który od 1 stycznia 2022 r. stał się zdecydowanie surowszy niż wcześniej, a dodatkowo od 17 września br. obowiązuje tzw. recydywa (dokonanie drugiego niebezpiecznego wykroczenia w ciągu dwóch lat od pierwszego powoduje podwojenie stawki mandatu). Ponadto za najniebezpieczniejsze wykroczenia można dostać nawet 15 punktów karnych.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków