Galeria zdjęć
...a przynajmniej: szyby, reflektory, lusterka i kamerę cofania. Przednią szybę umyj także od wewnątrz, starannie likwidując zacieki (dobrze sprawdza się duży, chłonny ręcznik) – aby poprawić sobie komfort jazdy nocą albo za dnia pod słońce. To ważne, bo o tej porze wcześniej zapada zmrok i widoczność jest ograniczona. To się opłaca! Owszem, przy tej pogodzie, którą mamy, wszystko i tak szybko się brudzi, ale podróż, gdy zaczynamy jazdę z czystymi szybami i lusterkami, jest przyjemniejsza i bardziej bezpieczna. Pamiętaj, aby napełnić zbiorniczek dobrym płynem do spryskiwacza.
Ciśnienie w kołach spada naturalnie wraz z czasem, który upłynął od ostatniego pompowania, ale też z powodu spadku temperatury otoczenia. Uwaga: nie należy polegać na systemie kontroli ciśnienia w oponach – ma on prawo zareagować dopiero wtedy, gdy ciśnienie spadnie do poziomu 75 proc. jego optymalnej wartości. Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia – w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem ogumienia, a nawet wypadkiem.
Jeśli masz koło zapasowe, sprawdź, czy jest napompowane, a także: czy masz podnośnik, klucz i przejściówkę do zabezpieczenia antykradzieżowego? Miej w aucie trójkąt bezpieczeństwa.
Najlepiej zrób to dzień wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania.
Przed daleką podróżą nie pij alkoholu – z oczywistych względów nie pij bezpośrednio przed wyjazdem, ale też dzień wcześniej – by uniknąć kaca. Wyśpij się!
Tu ważna uwaga: od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 obowiązuje system e-Toll, co oznacza, że albo zapłacimy za przejazd za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji śledzącej (trzeba mieć założone konto klienta Krajowej Administracji Skarbowej), albo musimy na przejazd państwowym odcinkiem autostrady (Konin-Stryków, Bielany Wrocławskie-Sośnica) kupić bilet. Bilety na autostradę kupujemy albo za pomocą aplikacji e-Toll Bilet PL (lub podobnej), albo na jednej ze stacji prowadzących sprzedaż biletów „analogowych”. A więc… starannie zaplanuj trasę! Niewygoda z tym e-biletem? To prawda, ale nie obiecali, że będzie wygodniej, obiecali tylko likwidację szlabanów!
Przed świętami na niektórych trasach prędkość podróży mocno spada. Pierwszą godzinę możesz „mieć w plecy”, zanim wyjedziesz z miasta!
Najcięższe rzeczy warto pakować jak najniżej i w miarę możliwości w przedniej części bagażnika. Na wierzchu to, co może być potrzebne w drodze.
Zadbaj o rozrywkę dla dzieci (e-book, słuchowisko, itp.) albo wyjedź o takiej porze, aby dzieci przespały jak największą cześć podróży.
W drodze rób przerwy co dwie godziny. Na stacji możesz wypić kawę, przetrzeć szyby i reflektory w aucie, chwilę odpocząć – to zwiększa prawdopodobieństwo, że dotrzesz na miejsce w dobrej formie.