• Według przepisów ruchu drogowego dziecko ma obowiązek podróżować w foteliku samochodowym, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm, a waga 36 kg
  • Przez wysokie ceny pod uwagę może być brany także rynek produktów używanych, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem
  • Przy zakupie fotelika niezbędnym jest zapoznanie się z pieczęcią testową oraz datą produkcji znajdującymi się siedzisku

Co zawiera tabliczka znamionowa? Najważniejsze są data produkcji oraz pieczęć testowa. Warto także zwrócić uwagę na materiały użyte do produkcji, dodatkowe systemy bezpieczeństwa czy łatwość w obsłudze.

Fotelik dla dziecka: czy kupować używany?

Przy wyborze fotelika dla dziecka wielu rodziców stanęło przed wyborem: nowy czy używany? Foteliki z drugiej ręki na pewno kuszą swoją niższą ceną, jednak nie zawsze może to być lepszy wybór. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego fotelika, musimy liczyć się z faktem, że większość producentów obejmuje gwarancją tylko pierwszego właściciela produktu.

Fotelik Samochodowy Foto: archiwum / Auto Świat
Fotelik Samochodowy

Dodatkowo pamiętajmy, aby kupować fotelik tylko i wyłącznie z zaufanego źródła na przykład od rodziny. W przypadku osoby nieznajomej nie jesteśmy w stanie mieć 100% pewności o przeszłości kupowanego siedziska. Jeśli fotelik uczestniczył w wypadku drogowym, może być niebezpieczny w wyniku uszkodzeń wewnętrznej struktury, która nie jest zauważalna gołym okiem. Nie wiemy także, jak właściciel dbał o fotelik. Wielu producentów ostrzega, że pozostawienie go w samochodzie w bardzo nasłonecznionym miejscu może spowodować przyspieszone starzenie się plastiku. Niestety tego typu usterki mogą być trudne do dostrzeżenia przy zakupie, a koszt profesjonalnej ekspertyzy często wynosi więcej niż sama cena produktu.

Fotelik dla dziecka: czy ma termin ważności?

Ciężko znaleźć informację o tym, czy foteliki dziecięce mają określoną datę ważności. Wielu producentów podaje zalecany czas użytkowania w instrukcji obsługi, który wahać może się nawet między pięcioma a dziesięcioma latami. Rozstrzał może wydawać się duży, jednak bardzo często żywotność fotelika to sprawa indywidualna i zależna od użytkownika. Ważnym jest jednak, aby dokładnie sprawdzać datę produkcji fotelika, szczególnie jeśli zdecydujemy się na produkt z drugiej ręki.

Według przepisów Unii Europejskiej, aby fotelik otrzymał homologację musi spełniać minimalne standardy określone przez normę UN ECE R. 44. Przepis ten po raz pierwszy wprowadzony został w roku 1993 i zmieniał się na przestrzeni lat. Z tego powodu na pieczęci testowej należy sprawdzić numer spełnianego standardu lub jeśli nie możemy go znaleźć datę produkcji fotelika. W sumie standard UN ECE R. 44 możemy podzielić na cztery różne:

  • UN ECE R. 44/01 oraz UN ECE R. 44/02 — najstarsza wersja regulacji niezatwierdzona od 2008 r.
  • UN ECE R. 44/03 — wprowadzona w 1995 r. — zatwierdzona, ale nie zalecana
  • UN ECE R. 44/04 — wprowadzona w 2005 r. — zatwierdzona.

Dodatkowym i najmłodszym standardem jest UN ECE R. 129 i-Size. Po raz pierwszy użyty w 2013 r. określa nowy i dokładniejszy sposób testowania fotelików, dzięki czemu jest uważany za najwyższy standard bezpieczeństwa.

Fotelik dla dziecka: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Certyfikaty bezpieczeństwa to nie jedyne aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dziecięcego. Warto także przyjrzeć się takim kwestiom jak:

  • Materiały — jeśli dziecko to i bałagan. Warto przez to zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia fotelika. Dużym plusem jest tu oddychające i miękkie tworzywo, które w razie potrzeby możemy zdjąć i uprać.
  • Pasy bezpieczeństwa — rola pasów bezpieczeństwa jest chyba wszystkim dobrze znana. Tutaj za najlepsze uchodzą pasy pięciopunktowe. Zwracajmy także uwagę na to czy zapięcie nie umożliwia dziecku samodzielnego rozpięcia się.
  • Montaż — warto przyjrzeć się, w jaki sposób montowany będzie fotelik. Prostota i szybkość w montażu i demontażu może odgrywać dużą rolę w codziennym życiu rodzica.
  • Stabilność — upewnijmy się, że fotelik, który kupujemy, będzie stabilnie zamocowany na tylnej kanapie. Za najbezpieczniejsze miejsce uważa się środkowe miejsce dla pasażera, pod warunkiem że znajduje się tam trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX.
  • Wygoda — warto zwrócić uwagę na wszystkie rozwiązania, które zapewnią dziecku komfort i ergonomię. Ważne, aby niezależnie od czasu podróży dziecko czuło wygodę w foteliku.
Fotelik samochodowy Foto: Shutterstock/MarKord
Fotelik samochodowy

Fotelik dla dziecka: na pierwszym miejscu rozsądek

Wybór fotelika dla dziecka nie jest wyborem prostym. W końcu rodzice chcą zapewnić swoim pociechom jak największy komfort w podróży przy jednoczesnym najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Niestety w obecnej chwili ceny fotelików dziecięcych nie należą do najniższych, przez co uwagę może zwracać rynek produktów używanych. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze takiego siedziska powinniśmy się w szczególności kierować jedną najważniejszą rzeczą: rozsądkiem.