Do tej pory Audi nie miało jeszcze w swojej gamie modelowej crossovera w stylu coupé. Q3 Sportback jest pierwszym tego typu nadwoziem w gamie Q. W przypadku Audi różnice między „zwykłym” Q3 a Sportbackiem nie są aż tak wielkie. Usportowiona wersja jest o 16 mm dłuższa, o 29 mm niższa i 6 mm węższa od klasycznego Audi Q3.

Z przodu – podobnie jak we wszystkich innych modelach Audi – jest charakterystyczna duża, ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe. Czarny grill o strukturze plastra miodu otoczony jest srebrną ramą. We wszystkich trzech wersjach wyposażenia model ma reflektory diodowe Matrix LED. Największe różnice widać z tyłu. Mamy tu długi spojler dachowy, rozciągający się ponad niskimi i znacznie mocniej pochylonymi oknami. Dolną część zamyka z kolei dyfuzor z dwoma wyraźnymi przetłoczeniami.

W nowym Q3 Sportback mamy w sumie do wyboru jedenaście wersji kolorystycznych karoserii. W wersji podstawowej, dodatki w dolnej partii nadwozia mają kontrastowy kolor. W linii stylistycznej S line wnętrze, zderzaki, krawędzie nadkoli i listwy progowe są również odpowiednio polakierowane. Na życzenie klienta wszystkie te elementy mogą być utrzymane w kolorze nadwozia.

Na rynku europejskim na początku dostępny będzie jeden silnik benzynowy i dwie jednostki wysokoprężne. Najmocniejszym z nich jest silnik 2.0 TFSI (230 KM), montowany w Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro. Jednostka Diesla występuje w dwóch wersjach mocy: 150 KM lub 190 KM (odpowiednio: 35 TDI i 40 TDI quattro). Wkrótce po wprowadzeniu modelu na rynek, pojawi się jeszcze jedna jednostka napędowa: benzynowa 1.5 o mocy 150 KM z systemem odłączania dwóch cylindrów podczas jazdy.

Za przeniesienie mocy silnika na koła odpowiada siedmiobiegowa, automatyczna skrzynia biegów S tronic wraz z napędem na cztery koła quattro. Układ taki montowany jest praktycznie we wszystkich wersjach silnikowych. Wyjątkiem są tylko dwie, napędzane wyłącznie na oś przednią i wyposażone w manualną skrzynię biegów wersje bazowe: 1.5 TFSI i 2.0 TDI, obie o mocy 150 KM, przy czym silnik Diesla może być tu opcjonalnie wyposażony w napęd na cztery koła quattro.

Audi Q3 Sportback - w sprzedaży jesienią

Z okazji wprowadzenia modelu na rynek pojawi się jego limitowana wersja pod nazwą „Edition one”. Będzie ona dostępna w dwóch wariantach: w kolorze srebrnym z szarymi dodatkami oraz malowana w całości w kolorze czarnym. W obu przypadkach zewnętrzna stylistyka bazuje na linii S line oraz na czarnym pakiecie stylistycznym. Auta będą wyposażone w diodowe reflektory Matrix LED oraz 20-calowe koła.