Citroen Berlingo Van to jeden z najpopularniejszych modeli w klasie lekkich samochodów dostawczych. Od czasu debiutu pierwszej generacji w 1996 roku na świecie wyprodukowano już ponad 1,5 mln sztuk tego samochodu, z czego 1,3 mln trafiło na rynki europejskie. To także bestseller marki w tym konkurencyjnym segmencie, a jego najnowsza generacja podczas Międzynarodowego Salonu Samochodów Dostawczych w Hanowerze została uhonorowana tytułem „Van of the year 2019”. To już drugie takie wyróżnienie dla Berlingo. Poprzednie przyznano w 1997 roku.

Citroen Berlingo Van – na miarę profesjonalistów

Trzecie wcielenie auta zostało zaprojektowane zgodnie z hasłem „Inspired by Pro”, czyli jest inspirowane przez profesjonalistów i przeznaczone dla profesjonalistów działających w różnych branżach, w tym m.in. takich jak: budownictwo, ratownictwo, usługi czy transport. Auto wyróżnia się atrakcyjną, nowoczesną stylistyką i uniwersalnym charakterem, a dzięki dostępności różnych wersji nadwozia i łatwej aranżacji wnętrza (od 2 do 5 miejsc na pokładzie) zapewnia dopasowanie do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. Odmiana standardowa – M – ma długość 4,40 m i rozstaw osi 2,87 m, natomiast przedłużona – XL – odpowiednio 4,75 m i 2,95 m. Pojemność ładunkowa w tych autach wynosi odpowiednio od 3,3 do 3,8 m3 oraz 3,9 do 4,3 m3, a ładowność w zależności od wybranej konfiguracji i wersji silnikowej od 650 do 1000 kg.

W porównaniu do poprzedniej generacji gamę Berlingo Van powiększono dodatkowo o dwie różniące się przeznaczeniem odmiany Worker i Driver. Pierwsza adresowana jest przede wszystkim do branży budowlanej i charakteryzuje się takimi cechami jak kabina Extenso z trzema siedzeniami i możliwością przewozu długich przedmiotów – w nadwoziu M do 3 m , a w XL do 3,4 m, zwiększony o 30 mm prześwit, system Grip Control z funkcją Hill Assist Descent, opony Mud&Snow o lepszej przyczepności, wzmocnione oświetlenie, dodatkowe uchwyty do mocowania ładunku i zwiększona do 1000 kg ładowność. Odmiana Driver przeznaczona jest dla użytkowników wykorzystujących samochód w mieście i na długich trasach. Wyróżniają ją takie cechy, jak: zwiększony komfort jazdy, pakiet akustyczny, systemy wspomagania prowadzenia, technologia poprawiająca widoczność Surround Rear Vision oraz multimedialny system Citroën Connect Radio z 8-calowym ekranem dotykowym i zintegrowanym radiem online.

Citroen Berlingo Van – pomysłowe rozwiązania

Nowe Berlingo Van może być wyposażone w jedną lub dwie pary przesuwanych drzwi bocznych o wymiarach 675x1072 mm oraz tylne drzwi skrzydłowe 40/60 o maksymalnym kącie otwarcia aż 180 stopni. Wspomniana już kabina Extenso zapewnia miejsce dla kierowcy i dwóch pasażerów, a dzięki możliwości składania środkowego oparcia i przekształcania go w regulowany stolik zmienia wnętrze auta w mobilne biuro. Do dyspozycji użytkownicy mają dwa gniazda USB, 2 gniazda 12V i jedno 230V, a do tego mnóstwo pomysłowych i przydatnych schowków o łącznej pojemności aż 113 l. Obejmują one szufladę pod fotelem, półkę podsufitową nad przednią szybą, kieszenie w drzwiach i uchwyty na kubki.

Na liście seryjnego i opcjonalnego wyposażenia wpływającego na komfort i bezpieczeństwo jazdy znajduje się 20 systemów wspomagania prowadzenia i 4 systemy łączności on-line, w tym m.in.:

  • sygnalizator przeciążenia samochodu informujący o przekroczeniu dopuszczalnej masy całkowitej,
  • Surround Rear Vision wykorzystujący dwie kamery, z których obraz pokazywany jest na 5-calowym ekranie zamontowanym w miejscu lusterka wstecznego i poprawiający widoczność podczas manewrowania w ciasnych uliczkach, a także umożliwiający monitorowanie otoczenia samochodu,
  • wyświetlacz head-up,
  • elektryczny hamulec postojowy,
  • aktywny tempomat z funkcją „stop”, umożliwiający automatyczne dostosowanie prędkości do auta poprzedzającego i utrzymanie stałej odległości, a w razie potrzeby przyhamowanie do nawet całkowitego zatrzymania się w wersjach ze skrzynią automatyczną,
  • systemy monitorowania pasa ruchu, kontroli martwego pola, kontroli uwagi kierowcy, automatycznego przełączania świateł drogowych,
  • Active Safety Brake, ograniczający ryzyko kolizji,
  • Grip Control poprawiający skuteczność działania napędu na różnych nawierzchniach. Do wyboru tryby Standard, Śnieg, Błoto, Piasek i ESP Off,
  • systemy multimedialne obsługujące funkcję Mirror Screen z protokołami Apple CarPlay, Android Auto i MirrorLink oraz technologie mobilne Citroën Connect Navi (nawigacja 3D z obsługą głosową.

Citroen Berlingo Van – komfort i moc

Zastosowanie nowej płyty podłogowej, która w przedniej części opiera się na rozwiązaniach platformy EMP2 (wykorzystywana także w modelach kompaktowych i SUV-ach koncernu), a w tylnej na zmodyfikowanej konstrukcji dotychczasowej generacji Berlingo, wpłynęło pozytywnie na właściwości jezdne Berlingo Van. Dzięki temu auto jest bardziej zwrotne i zapewnia wysoki komfort jazdy.

Do wymagań klientów dopasowano także ofertę jednostek napędowych. Obejmuje ona obecnie ekonomiczne silniki wysokoprężne 1.6 BlueHDi w wariantach 75 i 100 KM oraz 1.5 BlueHDi o mocy 130 KM. Wszystkie seryjnie dostępne są z manualnymi skrzyniami biegów (1.6 z 5-biegowymi, 1.5 z 6-biegowymi), a najmocniejsza także z 8-stopniowym automatem EAT8 z łopatkami do zmiany przełożeń przy kierownicy.

Za kilka miesięcy oferta zostanie poszerzona o benzynowe wersje 1.2 PureTech o mocach 110 KM z 6-biegową skrzynią manualną i 130 KM z automatem EAT8.

Ceny nowego Berlingo Van zaczynają się od 56 600 zł netto.