• W salonach Łady można kupić dwie generacje Nivy - pierwsza oferowana jest jako Łada 4x4
  • Nowa Niva Travel to zmodernizowany model drugiej generacji oferowany jeszcze do niedawna pod marką Chevrolet

„Na krańce świata i z powrotem” czy „pogodzenie charakteru SUV-a z realiami wielkiego miasta” - oto przykłady reklam, jakich używa Łada, by chwalić się Nivą. Znamienne, że Łada Niva w Polsce i w Rosji może się kojarzyć z zupełnie innym samochodem. Nasi sąsiedzi ze Wschodu zadbali bowiem o prawdziwy galimatias z nazewnictwem.

Najnowszy model, który niebawem trafi do salonów, to Łada Niva Travel, czyli w istocie zmodernizowany następca modelu VAZ-2121 (oraz 21213 i 21214). W rosyjskich salonach można zatem kupić nową Ładę 4x4 (to właściwie pierwsza Niva, jaką znamy jeszcze z czasów PRL), Ładę Nivę (druga generacja z lat 90., która trafiła na rynek pod nazwą…. Chevrolet Niva a po wycofaniu GM wróciła do Łady) i już wkrótce Nivę Travel (lifting modelu drugiej generacji). Na tym nie koniec. Według rosyjskich mediów Łada szykuje już trzecią generację modelu, która będzie już dzielić podzespoły z Dacią, Nissanem i Renault. Niewykluczone zatem, że w produkcji znajdą się nawet trzy generacje popularnej terenówki!

Najnowsza odmiana Niva Travel zyskała zupełnie nowy przód (według rosyjskich mediów dzięki temu auto stało się lżejsze o ponad 20 kg) i charakterystyczne nadkola, upodabniając się tym samym do najświeższej Toyoty RAV4. Póki co producent nie wspomina o żadnych zmianach technicznych. Pod maską zatem pozostaje dalej stary benzynowy silnik 1,7 l o mocy 80 KM i 127 Nm momentu obrotowego. Trudno zatem liczyć na szczególne osiągi. Wersja przed liftingiem potrzebowała aż 19 s na sprint od 0 do 100 km/h i rozpędzała się do 140 km/h. Otwartą kwestią pozostaje przy tym, czy potencjalny nabywca potrzebuje większej dynamiki czy też komfortu. W tym drugim przypadku będzie wyższy za sprawą lepszej izolacji, wygodniejszych foteli i wydajnej klimatyzacji.

Łada nie zdradza jeszcze również cen swojej nowości. Za poprzednika trzeba zapłacić co najmniej 708 tys. rubli, czyli ok 34,5 tys. zł. Na zmodernizowaną odmianę trzeba będzie pewnie przygotować podobną kwotę….

W galerii różne modele Nivy - łącznie z konceptami wersji kolejnej generacji.