Nowa linia Melexów otrzyma oznaczenia rozpoczynające się od cyfry 4, stąd prototyp zapowiadający jej pojawienie się na rynku oznaczany jest symbolem 445.

Duże okrągłe światła nawiązują do pierwszych modeli Melexa, które powstawały w Mielcu od 1971 roku. Umieszczone poniżej prostokątne światła w technologii LED pełnią funkcję świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów. Wyraźne przetłoczenia na masce harmonijnie łączą się z łagodnymi liniami osłon reflektorów. Uwagę zwracają również pomarańczowe elementy, które podkreślają nowoczesny charakter pojazdu. Oprócz obramowań przednich reflektorów i szerokich linii umieszczonych na tylnych błotnikach kolorowe akcenty znajdziemy również na osłonach konstrukcji dachu i elementach deski rozdzielczej. Warto dodać, że klienci Melexa będą mogli wybrać dowolną kompozycję kolorów z palety RAL.

Po raz pierwszy pojazdy marki Melex mogą być również wyposażone w dwukolorową tapicerkę siedzeń. Zadbano przy tym nie tylko o atrakcyjny wygląd kanapy, ale również o wygodę podróżujących na niej osób.

Całkowicie nowe rozwiązania wprowadzono w konstrukcji przedniego zawieszenia. Zastosowano w nim podwójne wahacze, które zapewniają znacznie lepsze tłumienie nierówności, przez co podnoszą komfort użytkowania pojazdu. Dodatkową zaletą tej konstrukcji jest mały promień skrętu. Prototypowy pojazd jest w stanie zawrócić pomiędzy ścianami oddalonymi od siebie o zaledwie 5,6 m. Dział techniczny producenta nadal pracuje nad uzyskaniem jeszcze lepszego wyniku w wersji produkcyjnej.

Do napędu pojazdu zastosowano sprawdzone, nowoczesne i bezobsługowe silniki prądu przemiennego o mocy 3,3 lub 5,0 kW. Pozwalają one na sprawne poruszanie się pojazdem z pełnym obciążeniem i podjazd pod znacznie wzniesienia. Tego typu zespoły napędowe charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną przez co nawet standardowy zestaw akumulatorów pozwala na pokonanie 80 km na jednym ładowaniu.

Seryjna produkcja nowej linii modelowej pojazdów Melex ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.