W czasach popularności wszelkich SUV-ów nie wszyscy rezygnują z sedanów klasy średniej. Oto dobry przykład z Korei. Kia szykuje bowiem nową generację modelu, który w Europie znamy pod nazwą Optima. W Azji samochód oferowany jest zaś jako Kia K5. I taką też nazwę zachowano dla następcy.

Na początek Kia prezentuje pierwsze oficjalne zdjęcia nadwozia oraz ujawnia trochę danych technicznych. Na komplet informacji oraz zdjęcia wnętrza trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać. Na pocieszenie zostaje jedno – cierpliwość nie będzie wystawiana zanadto na próbę, gdyż w Korei auto zadebiutuje już w grudniu (w przyszłości auto pojawi się także na innych rynkach).

Nie jest niespodzianką, że nowy model urósł w porównaniu z poprzednikiem. Kia K5 jest zatem dłuższa aż o 5 cm (4,9 m) i szersza o 2,5 cm (1,86 m) od poprzednika. Zwiększono także rozstaw osi (do 2,85 m), co powinno mieć wyraźne przełożenie na przestronność kabiny. Samochód stracił jedynie na wysokości (o 2 cm niżej), co Kia tłumaczy sportowym profilem i nowym zawieszeniem.

W pierwszej informacji prasowej najwięcej miejsca poświęcono stylistyce. Oto kilka ciekawych cytatów. Kia wspomina bowiem m.in. o „ewolucji nosa tygrysa”, „skórze rekina” czy „motywach bicia serca”. Nie zabrakło także krótkiej wzmianki o felgach (rozmiary od 16 do 19 cai), które będą dostępne w różnych wersjach kolorystycznych (m.in. błyszcząca czerń oraz różne odcienie szarości). Tyle i aż tyle.