• Kii Soul nie sposób pomylić z żadnym innym samochodem
  • Nowa generacja tego auta będzie większa, lepiej wyposażona i ma przekonywać do wyboru napędu elektrycznego
  • Soul to popularny model w USA, nie wiemy jeszcze czy trafi do Polski

Trzecia generacja Kii Soul mocno się zmieniła, choć zachowała charakterystyczny dla tego modelu pudełkowaty kształt nadwozia. Samochód wygląda nowocześnie i ma swój własny styl. Przód optycznie poszerzają połączone ze sobą reflektory i masywna osłona chłodnicy (tylne lampy również są nietypowe). W ofercie znajda się dwie specjalne wersje wykończenia: X-Line o nieco off-roadowym designie oraz usportowiona GT-Line.

Auto "urosło", Nowa platforma pozwoliła na uzyskanie dłuższego o 30 mm rozstawu osi, co przekłada się na przestronniejszą kabinę. Jeśli chodzi o wnętrze, postawiono na dopracowanie detali. Ogólna koncepcja pozostała taka sama. W najbogatszej wersji ekran dotykowy systemu multimedialnego ma przekątną aż 10,25 cala. Całość robi dobre wrażenie.

Nowa Kia Soul - benzynowa lub elektryczna

Na rynku północnoamerykańskim nowy Soul będzie oferowany z dwoma silnikami benzynowymi do wyboru: wolnossącym o pojemności 2 litrów i mocy 147 KM lub turbodoładowanym 1.6 GDI generującym 201 KM. Pierwszy współpracuje z ręczną skrzynią biegów, a drugi z dwusprzęgłowym „automatem”.

Równocześnie zadebiutował nowy Soul EV, który otrzymał napęd znany z Hyundai'a Kony EV. Oznacza to, że auto wyposażono w silnik generujący 204 KM i 395 Nm oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności aż 64 kWh, który ma zapewnić bardzo duży zasięg, porównywalny do tego, jaki oferuje auto z silnikiem spalinowym (dokładne dane zostaną podane na początku 2019 roku).

Dzięki temu nie trzeba będzie zbyt często odwiedzać stacji ładowania, ale gdy już zajdzie taka potrzeba, to uzupełnienie baterii do pełna zajmie sporo czasu, chyba że skorzystamy z portu szybkiego ładowania prądem stałym (CCS). Do tego jednak potrzeba odpowiedniej infrastruktury.

Nowa Kia Soul - czy trafi na polski rynek?

Trudno na tę chwilę powiedzieć które jednostki trafią do modelu przeznaczonego na Europę. Wiemy, że będzie dostępna wersja elektryczna, która trafi do sprzedaży w pierwszej połowie 2019 roku. Nie wiadomo jeszcze, czy nowa Kia Soul będzie dostępna w Polsce. Jeśli tak, to w niewielkiej liczbie egzemplarzy.