To bardzo ważna premiera dla Nissana, który ostatnio boryka się ze słabnącą sprzedażą. Sytuację ma odmienić nowy Juke, czyli crossover, którego pierwsza generacja sprzedała się w Europie w liczbie niemal miliona egzemplarzy. Powtórka nie będzie taka prosta, bo rynek crossoverów znacznie się powiększył. Nissan ma jednak nadzieję, że to mu się uda.

Nowy Nissan Juke – przemyślane zmiany

Nowy Juke nadal ma wyróżniać się śmiałą stylizacją, a jednocześnie być praktyczniejszy. Crossover zachował elementy charakterystyczne dla poprzednika, takie jak: okrągłe lampy główne (teraz seryjnie LED-owe), grill z motywem litery „V” czy klamki tylnych drzwi ukryte w słupkach, które wkomponowano w nowocześnie zaprojektowane nadwozie. Kupujący będą mieć też duże pole do popisu, jeśli chodzi o indywidualizację samochodu.

Już na pierwszy rzut oka widać, że auto stało się większe. I to sporo. Nowy Juke jest o 7,5 cm dłuższy, 3,5 cm szerszy i ma aż o 10,5 cm większy rozstaw osi. Pozytywnie odczują to szczególnie pasażerowie siedzący z tyłu, którzy mają prawie 6 cm więcej miejsca na nogi. Zmieści się również zdecydowanie więcej rzeczy do bagażnika, którego pojemność wzrosła z 354 do 422 litrów. Wnętrze ma być ponadto zdecydowanie lepiej wykończone.

Na pokładzie pojawią się najnowsze rozwiązania Nissana z zakresu wspomagania prowadzenia (system ProPilot) oraz łączności i rozrywki (nowy system multimedialny z ośmiocalowym ekranem dotykowym, obsługujący Apple CarPlay i Android Auto). Kontakt z samochodem na odległość pozwoli zachować aplikacja na smartfony. Warto wspomnieć też o opcjonalnym zestawie nagłośnienia Bose Personal Plus z dwoma dodatkowymi głośnikami w zagłówkach przednich foteli.

Nowy Nissan Juke - co pod maską?

Auto debiutuje tylko z jednym silnikiem. To benzynowa, trzycylindrowa jednostka 1.0 turbo, znana chociażby z Micry, która generuje 117 KM mocy i 200 Nm momentu obrotowego. Napęd przekazywany jest na przednie koła poprzez ręczną skrzynię biegów lub dwusprzęgłowy „automat” (siedmiobiegowy z łopatkami przy kierownicy).

Nowy Nissan Juke – kiedy w salonach i jaka cena?

Druga generacja Juke'a będzie droższa. Podstawowa wersja kosztuje od 67 900 zł. Dokładną specyfikację poznamy już niebawem, ponieważ pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów już pod koniec listopada br. Niewielki crossover Nissana nadal będzie produkowany w zakładach w Sunderland w Wielkiej Brytanii.