Jak pisaliśmy wcześniej, Peugeot RCZ w wersji produkcyjnej pozostaje w ogromnej mierze wierny prototypowi pokazanemu we Frankfurcie w 2007 roku. I dobrze, bo koncept wyglądał znakomicie i zebrał wiele pozytywnych opinii. To czteromiejscowe coupe ma bardzo muskularne nadwozie, z charakterystycznym kształtem dachu i tylnej szyby.

Nowy Peugeot RCZ ma aspiracje do rywalizowania z Audi TT i można powiedzieć, że pod względem stylistyki karoserii budzi podobne zainteresowanie, jak niemieckie coupe kilka lat temu. Peugeot ma zaoferować klientom możliwość personalizacji auta przy użyciu karbonowego dachu, różnych kolorów wykończenia łuków dachowych, kilku wzorów i odcieni felg o średnicy 18 lub 19 cali, karbonowych osłon lusterek oraz wielu innych detali, które pozwolą wyróżnić się w ruchu ulicznym.

Wewnątrz Peugeota RCZ osoby dorosłe wygodnie zasiądą jedynie z przodu, podczas gdy tylne fotele określone zostały jako "dodatkowe", spełniające w razie potrzeby swoją funkcję. Można je jednak złożyć, powiększając standardowy 384-litrowy bagażnik o sporo dodatkowego miejsca. Jeśli chodzi o deskę rozdzielczą, ta pochodzi bezpośrednio z modelu 308, ale została przez stylistów odpowiednio "podrasowana" i wykończona wysokiej jakości materiałami.

Jak można było przypuszczać, pod karoserią znalazło się sporo elementów znanych z hatchbacka 308. Wśród nich jest konstrukcja zawieszenia - z przodu oparta na kolumnie McPhersona, z tyłu zaś na belce skrętnej. Peugeot RCZ został jednak obniżony o 20 mm, rozstaw kół przednich zwiększono o 54 mm, a tylnych o 72 mm. Środek ciężkości przesunięto zaś o 4 cm bliżej jedni, w stosunku do modelu 308, co pomóc ma w lepszym prowadzeniu tego auta o sportowym charakterze.

Początkowo RCZ produkowany będzie w austriackich zakładach Magna Steyr. W standardowym wyposażeniu nabywcy otrzymają system ESP oraz Hill Assist, zapobiegający staczaniu się auta przy ruszaniu pod górę.

Pod maską Peugeota RCZ znajdą się trzy jednostki napędowe, spełniające normy Euro 5. Najmocniejszy będzie benzynowy silnik 1.6 THP z podwójnym doładowaniem, który zaoferuje moc 200 KM przy 5 000 obr./min oraz 255 Nm momentu obrotowego przy 1 700 obr./min. Napęd przenoszony będzie za pośrednictwem 6-stopniowej skrzyni manualnej. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie 7,6 sekundy, przy czym spalanie wyniesie średnio 7,1 l/100 km, a emisja CO2 sięgnie 165 g/km.

Kolejny motor to benzynowy 1.6 z bezpośrednim wtryskiem i turbosprężarką, współpracujący z 6-biegową manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Moc 156 KM dostępna będzie przy 5 800 obr./min, a maksymalny moment obrotowy sięgnie 240 Nm przy 1 400 obr./min. Spalanie utrzyma się średnio na poziomie 6,9 l/100 km.

Ostatnią z jednostek napędowych oferowanych w początkowej fazie produkcji będzie 2-litrowy turbodiesel połączony z 6-stopniową skrzynią manualną. Moc 163 KM osiągana będzie przy 3 750 obr./min, zaś maksymalny moment obrotowy wyniesie 340 Nm przy 2 000 obr./min. W tej wersji Peugeot RCZ spali średnio 5,4 l/100 km, przy emisji CO2 na poziomie 139 g/km.

Światowa premiera sportowego Peugeota RCZ odbędzie się w przyszłym miesiącu, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, natomiast w salonach sprzedaży spodziewać się go można na początku 2010 r. Ceny nie zostały jeszcze ustalone.

Salony i serwisy Peugeota