Wybierz samochód

Yugo

Yugo

Yugo to serbska marka samochodów osobowych produkowanych w zakładach Auto Zavodi Crvena Zastava w Kragujevacu w dawnej Jugosławii od 1984 roku. Fabryka ta powstała już w 1953 roku, wcześniej wytwarzano w niej sprzęt wojskowy.

Od 1954 roku w fabryce powstawały auta na licencji Fiata - Zastavy. Najpopularniejszymi modelami Zastavy były 1100, której montaż odbywał się także w zakładach FSO na Żeraniu. W zamian za nie, Jugosławia otrzymała Fiata 125p, który nosił nazwę Zastaa 125pz. W 1980 roku na bazie Fiata 127 powstała Zastava Yugo, znana też jako Yugo Koral.

W 1985 roku zmieniono nazwę aut z Zastava na Yugo ze względu na planowany eksport aut do USA. 2 lata później powstał model zaprojektowany przez Giugaro – Florida. Fabryki miały bardzo duże zdolności produkcyjne, jednak wskutek rozpadu Jugosławii i nalotów NATO w 1999 roku zakłady mocno ucierpiały i skala produkcji mocno spadła.

W 2008 roku Fiat odkupił większość akcji Yugo i zgodnie z postanowieniami zakończono produkcję aut. Rozpoczęto modernizację zakładów i na mocy porozumienia powołano nowe przedsiębiorstwo o nazwie Fiat Automobili Srbija.

Yugo - modele

Yugo - powiązane artykuły