Auto Świat Zanieczyszczenia – ukryty wróg silnika

Zanieczyszczenia – ukryty wróg silnika

Nawet niewielka ilość zanieczyszczeń, które znajdują się w paliwie może mieć duży wpływ na stan techniczny naszego samochodu. Samochód staje się przez to mało dynamiczny, a spalanie zaczyna rosnąć. Dodatkowo zanieczyszczenia mogą powodować również konieczność wymiany drogich podzespołów silnika.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że gorsza dynamika i niektóre awarie mogą być spowodowane zanieczyszczeniami, które znajdują się w zwykłych paliwach. Odkładają się one na elementach takich jak np. wtryskiwacze. Można to zauważyć podczas codziennej jazdy. Samochód nie reaguje tak jak powinien, staje się „ospały”, a jego zapotrzebowanie na paliwo rośnie.

Najbardziej narażone na uszkodzenia są często drogie w naprawie wtryskiwacze. Wystarczy niewielka drobinka brudu, żeby ten element przestał poprawnie pracować. Obrazowo można to porównać do zatkania słuchawki prysznica przez kamień – zamiast drobnej mgiełki paliwo jest wprowadzane nierównomiernie i nie spala się tak efektywnie.

Co gorsza, gdy paliwo nie spala się jak należy, może generować jeszcze więcej zanieczyszczeń. Częściowo spalone tworzy sadzę, brud nawarstwia się, zwiększając swoją przyczepność do elementów silnika.

Zanieczyszczenia mogą się rozprzestrzeniać na wiele sposobów. W silnikach benzynowych tworzące się na zaworach wlotowych osady mogą zaburzyć mieszankę, wpływając na spalanie i powodując spowolnienie silnika podczas jazdy. W silnikach Diesla zanieczyszczenia mogą gromadzić się wewnątrz wtryskiwaczy, przez co silnik pracuje mniej płynnie.

Dla posiadaczy nowych samochodów z wtryskiem bezpośrednim takie zanieczyszczenia są szczególnie problematyczne. Wtryskiwacze w nowych silnikach są precyzyjnie zaprojektowanym urządzeniem, bardziej wymagającym, dzięki czemu wpływają na lepszą ekonomikę jazdy i mniejsze spalanie. Są przez to bardziej narażone na wszelakie zanieczyszczenia w paliwach, które nie np. nie mają dodatków, a które mogą pozostawiać zanieczyszczenia, co z kolei skutkuje obniżeniem wydajności silnika, czyli uzyskujemy efekt odwrotny od zamierzonego. To samo dotyczy nowoczesnych silników diesla, które również narażone są na wszelkie zanieczyszczenia.

Producenci samochodów są świadomi problemów powodowanych przez zanieczyszczenia. Poszukują zatem sposobów na ulepszenie konstrukcji silników, aby te problemy zminimalizować. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku znaczenie mają również jakość i właściwości paliw, jakie tankujemy.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków