Obecnie na poboczach polskich dróg stoi około 800 masztów, z których znaczna większość jest pusta. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego ma bowiem jedynie 70 urządzeń, które są na zmianę umieszczane w puszkach.
W tym miesiącu ma się to jednak zmienić, bo GITD rozpoczyna właśnie montaż nowozakupionych fotoradarów, których docelowo przybędzie aż 300. Trzeba będzie mieć się na baczności, bo dziurawy dotąd system z pewnością zacznie zbierać bogate żniwo. Docelowo puste skrzynki nie będą straszyć kierowców, bo do lipca 2014 roku Inspekcja ma czas na oznaczenie żółtą folią odblaskową masztów z działającymi fotoradarami. Zniknąć mają wszystkie atrapy oraz puste maszty.
Co więcej, obsługą urządzeń "zajmie się" już niebawem elektroniczny system nadzoru, który zostanie uruchomiony pod koniec roku. Dzięki komputerom zwiększy się szybkość wystawiania mandatów i wysyłania ich do winnych. Z dwóch miesięcy czas oczekiwania na mandat zostanie skrócony do miesiąca.
Nowy taryfikator mandatów - co się zmieniło:
Kolejnym elementem walki z piratami drogowymi będzie system odcinkowego pomiaru prędkości, który obejmie początkowo 24 odcinki dróg. Odległość między bramkami obliczającymi średnią prędkość wynosić ma 10 km w terenie zabudowanym i 20 km poza nim. Wspólnie z nowymi fotoradarami odcinkowe pomiary prędkości mają przyczynić się do tego, by kierowcy zdejmowali nogę z gazu. O ile w przypadku fotoradarów większość z nas przyspiesza po minięciu urządzenia, tak przy odcinkowym pomiarze trzeba będzie pilnować dozwolonej w danym miejscu prędkości.
Na kolejnych stronach zamieszczamy pełną listę miejsc, w których stanie 300 nowych fotoradarów.
Delegatura Północno -Zachodnia: 32 urządzenia
1. lubuskie Brójce
2. lubuskie Dąbie Łużycka
3. lubuskie Deszczno
4. lubuskie Gorzów Wlkp. Kasprzaka
5. lubuskie Gronów Główna
6. lubuskie Jordanowo
7. lubuskie Kaława
8. lubuskie Krosno Bohaterów Wojska Polskiego
9. lubuskie Krzeszyce Skwierzyńska
10. lubuskie Nowe Miasteczko
11. lubuskie Owczary
12. lubuskie Skwierzyna Gorzowska
13. lubuskie Świebodzin
14. lubuskie Torzym Wojska Polskiego
15. lubuskie Trzebiszewo Główna
16. lubuskie Wilkowo
17. zachodniopomorskie Człopa
18. zachodniopomorskie Dębno Myśliborska
19. zachodniopomorskie Góralice
20. zachodniopomorskie Jabłonowo
21. zachodniopomorskie Kliniska Wielkie
22. zachodniopomorskie Kliniska Wielkie
23. zachodniopomorskie Koszalin Krakusa i Wandy
24. zachodniopomorskie Koszalin Gnieźnieńska
25. zachodniopomorskie Koszalin Gdańska / Rolna
26. zachodniopomorskie Pniewo
27. zachodniopomorskie Radziszewo
28. zachodniopomorskie Słutowo
29. zachodniopomorskie Szczecin Ku Słońcu / Hrubieszowska
30. zachodniopomorskie Szczecin Ku Słońcu / Piękna
31. zachodniopomorskie Warszkowo
32. zachodniopomorskie Witankowo
Delegatura Północna: 35 urządzeń
1. kujawsko-pomorskie Chełmno Łunawska
2. kujawsko-pomorskie Gniewkowo Inowrocławska
3. kujawsko-pomorskie Grubno
4. kujawsko-pomorskie Inowrocław Poznańska
5. kujawsko-pomorskie Jeleniec
6. kujawsko-pomorskie Kwieciszewo
7. kujawsko-pomorskie Mokre
8. kujawsko-pomorskie Niewieścin
9. kujawsko-pomorskie Skępe
10. kujawsko-pomorskie Toruń Szosa Lubicka/Przy Skarpie
11. kujawsko-pomorskie Toruń Lubicka
12. kujawsko-pomorskie Trzeciewnica
13. kujawsko-pomorskie Górna Grupa
14. kujawsko-pomorskie Żnin Szpitalna
15. pomorskie Baldram
16. pomorskie Bytonia
17. pomorskie Cisy
18. pomorskie Godętowo
19. pomorskie Gościcino
20. pomorskie Kaliska
21. pomorskie Kębłowo
22. pomorskie Kłobuczyno
23. pomorskie Łąg
24. pomorskie Mała Karczma
25. pomorskie Miłobądz
26. pomorskie Rudno
27. pomorskie Strzebielino
28. pomorskie Subkowy
29. pomorskie Sucumin
30. pomorskie Tuchom
31. pomorskie Wejherowo Gdańska
32. pomorskie Zblewo Chojnicka
33. warmińsko-mazurskie Franciszkowo
34. warmińsko-mazurskie Sampława
35. warmińsko-mazurskie Szyldak
Delegatura Północno-Wschodnia: 30 urządzeń
1. podlaskie Budy Czarnockie
2. podlaskie Chodorówka Nowa
3. podlaskie Czarna Białostocka Białostocka
4. podlaskie Geniusze
5. podlaskie Grabowiec
6. podlaskie Korycin
7. podlaskie Nowinka
8. podlaskie Ostrożne
9. podlaskie Ryboły
10. podlaskie Sokółka Białostocka
11. podlaskie Suchowola Białostocka
12. podlaskie Suwałki Pułaskiego
13. podlaskie Sztabin Augustowska
14. podlaskie Szumowo
15. podlaskie Zambrów Ostrowska
16. podlaskie Zambrów Mazowiecka
17. podlaskie Zambrzyce Króle
18. podlaskie Żubryn
19. warmińsko-mazurskie Dywity
20. warmińsko-mazurskie Ełk Kilińskiego
21. warmińsko-mazurskie Ełk Suwalska
22. warmińsko-mazurskie Miodówko
23. warmińsko-mazurskie Olsztynek Mrągowiusza
24. warmińsko-mazurskie Piecki Zwycięstwa
25. warmińsko-mazurskie Rapaty
26. warmińsko-mazurskie Rogóż
27. warmińsko-mazurskie Ruska Wieś
28. warmińsko-mazurskie Sorkwity Olsztyńska
29. warmińsko-mazurskie Tomaszkowo
30. warmińsko-mazurskie Węgorzewo
Delegatura Południowo-Zachodnia: 20 urządzeń
1. dolnośląskie Bielany Wrocławskie Kłodzka
2. dolnośląskie Buczyna
3. dolnośląskie Byków
4. dolnośląskie Dębowina
5. dolnośląskie Długołęka
6. dolnośląskie Drołtowice
7. dolnośląskie Kochlice
8. dolnośląskie Marcinkowice Wrocławska
9. dolnośląskie Marcinowice
10. dolnośląskie Mąkolice
11. dolnośląskie Mleczna
12. dolnośląskie Nowa Wieś Niemczańska
13. dolnośląskie Radwanice
14. dolnośląskie Serby Główna / Cicha
15. dolnośląskie Szklary
16. dolnośląskie Wilków Głogowska
17. dolnośląskie Wisznia Mała
18. dolnośląskie Ząbkowice Śląskie
19. lubuskie Chrobrów
20. lubuskie Jędrzychowice
Delegatura Wielkopolska: 39 urządzeń
1. wielkopolskie Augustowo
2. wielkopolskie Bralin
3. wielkopolskie Brodowo
4. wielkopolskie Brzeźno
5. wielkopolskie Bytyń
6. wielkopolskie Dąbroszyn
7. wielkopolskie Gola koło Bralina
8. wielkopolskie Golina Wolności
9. wielkopolskie Golina Wielka
10. wielkopolskie Grabówno
11. wielkopolskie Granowo Poznańska
12. wielkopolskie Jeziorki
13. wielkopolskie Kłodawa
14. wielkopolskie Kokanin
15. wielkopolskie Koło Rawity Witanowskiego
16. wielkopolskie Kostrzyn
17. wielkopolskie Kosztowo
18. wielkopolskie Lasocice Szkolna
19. wielkopolskie Miedzichowo
20. wielkopolskie Nekla
21. wielkopolskie Niedźwiedź
22. wielkopolskie Olszowa
23. wielkopolskie Piaski
24. wielkopolskie Piła Kossaka
25. wielkopolskie Podrzewie koło Pniew
26. wielkopolskie Radomicko
27. wielkopolskie Rakoniewice Grodziska
28. wielkopolskie Rawicz
29. wielkopolskie Rawicz-Sarnówka
30. wielkopolskie Rojęczyn
31. wielkopolskie Rostarzewo Wolsztyńska
32. wielkopolskie Ruda/Wyrzysk
33. wielkopolskie Russów
34. wielkopolskie Swarzędz Poznańska
35. wielkopolskie Szczury
36. wielkopolskie Trzemeszno Gnieźnieńska
37. wielkopolskie Węglew
38. wielkopolskie Zamysłowo
39. wielkopolskie Żabikowo
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym: 29 urządzeń
1. mazowieckie Antonie
2. mazowieckie Borzychy Podlaska
3. mazowieckie Chorzele Grunwaldzka
4. mazowieckie Ciechanów 17 stycznia
5. mazowieckie Czaplinek Grójecka
6. mazowieckie Dobrołęka
7. mazowieckie Dzierzążnia
8. mazowieckie Glinojeck Płocka
9. mazowieckie Gołymin - Ośrodek Ciechanowska
10. mazowieckie Gumowo
11. mazowieckie Kacice
12. mazowieckie Kadzidło
13. mazowieckie Kamion
14. mazowieckie Knurowiec
15. mazowieckie Kołbiel
16. mazowieckie Krzywanice
17. mazowieckie Myszyniec
18. mazowieckie Nowa Bukówka
19. mazowieckie Paprotnia Sochaczewska
20. mazowieckie Przasnysz Makowska
21. mazowieckie Rogotwórsk
22. mazowieckie Rudzienko 3 Maja
23. mazowieckie Trzcianka
24. mazowieckie Warszawa Pułkowa / Wóycickiego
25. mazowieckie Warszawa Stanów Zjednoczonych / Międzynarodowa
26. mazowieckie Węgrzynowo
27. mazowieckie Wola Kiełpińska
28. mazowieckie Wólka Czarnińska
29. mazowieckie Załuzie
Delegatura Śląska: 32 urządzenia
1. opolskie Grodziec Częstochowska
2. opolskie Ligota Górna
3. opolskie Łomnica Oleska
4. opolskie Mokre Kolonia
5. opolskie Sarnów
6. opolskie Skorogoszcz
7. opolskie Sosnówka
8. opolskie Strzelce Opolskie Opolska
9. opolskie Walidrogi Opolska
10. śląskie Będzin
11. śląskie Bieruń
12. śląskie Ciasna
13. śląskie Czechowice-Dziedzice
14. śląskie Częstochowa
15. śląskie Częstochowa
16. śląskie Goleniowy
17. śląskie Karsów
18. śląskie Koziegłowy
19. śląskie Kozy Krakowska
20. śląskie Laliki
21. śląskie Orzesze
22. śląskie Paniówki
23. śląskie Pawłowice Wyzwolenia / Zjednoczenia
24. śląskie Piasek
25. śląskie Poczesna
26. śląskie Sieraków Śląski
27. śląskie Siewierz
28. śląskie Tarnowskie Góry Zagórska
29. śląskie Tworóg Tarnogórska
30. śląskie Wanaty
31. śląskie Wrzosowa
32. śląskie Zawiercie
Delegatura Centralna: 22 urządzenia
1. łódzkie Aleksandrów Łódzki
2. łódzkie Blok Dobroszyce
3. łódzkie Dąbrowa Wrocławska
4. łódzkie Kietlin Radomszczańska
5. łódzkie Łódź Włókniarzy / Liściasta
6. łódzkie Łódź Palki / Smutna
7. łódzkie Łódź Pabianicka
8. łódzkie Niesięcin
9. łódzkie Osjaków
10. łódzkie Plecka Dąbrowa
11. łódzkie Poniatów
12. łódzkie Słomków Mokry Kamienna Brzozowiec
13. łódzkie Słowik Gdańska
14. łódzkie Spała
15. łódzkie Wojszyce
16. łódzkie Zduny
17. łódzkie Zduńska Wola Łódzka
18. łódzkie Zgierz
19. mazowieckie Janówek
20. mazowieckie Karolew
21. mazowieckie Miodne
22. mazowieckie Przęsławice
Delegatura Wschodnia: 19 urządzeń
1. lubelskie Bodaczów
2. lubelskie Chełm Rejowiecka
3. lubelskie Ciecierzyn
4. lubelskie Dęblin
5. lubelskie Horbów
6. lubelskie Jastków
7. lubelskie Kobylany
8. lubelskie Kolonia Łaszczówka
9. lubelskie Krynice
10. lubelskie Łabuńki
11. lubelskie Rogoźnica
12. lubelskie Ryki Lubelska
13. lubelskie Stara Dąbia
14. lubelskie Stary Zamość
15. lubelskie Stołpie
16. lubelskie Turka
17. lubelskie Wólka Dobryńska
18. mazowieckie Siedlce Brzeska
19. podlaskie Siemiatycze 11 Listopada
Delegatura Południowa: 24 urządzenia
1. małopolskie Bolesław
2. małopolskie Gaj Myślenicka
3. małopolskie Izdebnik
4. małopolskie Kraków Andersa
5. małopolskie Krzyszkowice
6. małopolskie Ładna
7. małopolskie Nowy Sącz Nawojowska
8. małopolskie Nowy Sącz Piłsudskiego
9. małopolskie Naprawa
10. małopolskie Nowe Brzesko Lubelska
11. małopolskie Pogórska Wola
12. małopolskie Przeginia
13. małopolskie Rzezawa
14. małopolskie Skomielna Biała
15. małopolskie Uszew
16. małopolskie Wawrzeńczyce
17. małopolskie Zaborze Zatorska
18. małopolskie Zgłobice
19. małopolskie Zofipole
20. świętokrzyskie Klimontów
21. świętokrzyskie Łagów
22. świętokrzyskie Młynek
23. świętokrzyskie Nietulisko Duże
24. świętokrzyskie Skarżysko-Kamienna Wojska Polskiego
Delegatura Południowo-Wschodnia: 18 urządzeń
1. lubelskie Kolonia Rudnik
2. lubelskie Modliborzyce Piłsudskiego
3. lubelskie Olbięcin
4. podkarpackie Bukowa
5. podkarpackie Dębica
6. podkarpackie Jeżowe
7. podkarpackie Kopki
8. podkarpackie Majdan Królewski
9. podkarpackie Nowa Sarzyna
10. podkarpackie Nowosielec
11. podkarpackie Parkosz
12. podkarpackie Przeworsk
13. podkarpackie Rudna Mała
14. podkarpackie Sędziszów Małopolski
15. podkarpackie Skołoszów
16. podkarpackie Stobierna
17. podkarpackie Tarnowska Wola
18. podkarpackie Trzciana