Od wczoraj też mamy nową autostradę - Autostradę Wolności. Tak została ochrzczona autostrada A2 z Warszawy do Świecka. Tablicę upamiętniającą na parkingu w Brwinowie odsłonili prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii Prezydenta RP czytamy: Podczas uroczystości Bronisław Komorowski podziękował także, że może razem z prezydentem Niemiec zasadzić "Dąb Wolności", przy autostradzie, która łączy Polskę z Niemcami, a przez Niemcy, także z całą Europą Zachodnią. Wyraził przekonanie, autostrada łączy i będzie łączyła nie tylko w wymiarze komunikacyjnym, także w wymiarze emocji, bliskości, wzajemnej znajomości i szacunku.

Autostrada A2 jest kontynuacją niemieckiej autostrady A12 z kierunku Berlina. Wiedzie przez przez Świecko, Poznań, Konin do Warszawy. W okolicach Strykowa pod Łodzią krzyżuje się z autostradą A1 (węzeł Łódź Północ).

Obecnie istnieją 454,2 kilometry łączące Świecko z Warszawą i 20,8 kilometrowy odcinek między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem.

Włoska autostrada A1 (Autostrada del Sole) to najpopularniejsza i najbardziej obciążona magistrala samochodowa w kraju. Łączy Mediolan z Neapolem przez Bolonię, Florencję i Rzym. Całość trasy została oddana do użytku 4 października 1964 roku. Obecnie jest najdłuższą biegnącą południkowo autostradą we Włoszech. Przejazd autostradą jest płatny. Na tej autostradzie w 1967 roku Anna German uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu.

Autoroute des Oiseaux (Autostrada Ptaków) to droga A 837 na zachodnim wybrzeżu Francji, która przecina na pół tereny występowania rzadkich gatunków ptaków.