Wybierz samochód

BMW Seria 4

BMW Seria 4

BMW serii 4 (F32) weszło na rynek w 2013 roku jako następca serii 3 coupe typoszeregu E92. Z powodu zmiany oznaczeń BMW, od tamtej pory wersja coupe oraz cabrio popularnej serii 3, otrzymały oznaczenie liczbowe 4.

Auto zostało zbudowane na tej samej płycie podłogowej co seria 3 F30 i oparta jest również na tych samych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych. W porównaniu z poprzednim coupe, „czwórka” jest dłuższa, szersza i niższa. Nadwozie może uwieść, bowiem ma idealne proporcje i odznacza się zarówno piękną jak i sportową linia. Smukła karoseria z silnymi przetłoczeniami sprawiają wrażenie sportowego auta. Rozkład masy wynosi dokładnie 50:50 co służy precyzyjnemu prowadzeniu, a dodatkowo środek ciężkości znajduje się bardzo nisko.

W 2013 zaprezentowano wersje Convertible (F33). Twardy dach był składany elektrycznie, a rok później gamę nadwoziową zamknął Gran Coupe (F36). 5-drzwiowy liftback również odznacza się piękną, lekko przedłużoną i podniesioną linią.

Wszystkie wersje dzielą ze sobą silniki (wykorzystujące technologię TwinPower Turbo), jednak paleta jednostek napędowych dla kabrioletu jest najmniejsza i obejmuje 2 silniki benzynowe i jeden wysokoprężny. W przypadku coupe i Gran Coupe wybór jest nieco większy. Najmniejszy silnik benzynowy, to 2-litrowy benzyniak o mocy 184 KM, zaś największy to 3-litrowa, rzędowa „szóstka” o mocy 306 KM. Napęd odbywa się za pomocą 6-biegowego „manualu” bądź 8-biegowego „automatu” na tylne lub wszystkie koła (xDrive). Wnętrze jest zaprojektowane w charakterystyczny dla BMW stylu. Dominuje harmonia, elegancja i ergonomia.

W 2014 roku zaprezentowano topową odmianę serii 4, opracowaną przez dział BMW Motorsport. BMW M4 jest następczynią legendarnej M3. Pod maską znajduje się rzędowa „szóstka” - silnik legendarny dla BMW. 3-litrowy turbodoładowany motor o oznaczeniu S55B30 generuje 431 KM i 550 Nm, i za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej przyspiesza do „setki” zajmuje jej 4,3 sekundy. M4 z dwusprzegłową 7-stopniową skrzynią potrzebuje 0,2 sekundy mniej. Prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h, ale na życzenie klienta może zostać zdjęta. Wtedy auto osiąga nawet 270 km/h. W tym samym roku na rynek weszła także M4 w wersji nadwoziowej cabrio. Parametry nie uległy zmianie, a elektrohydraulicznie składany dach można złożyć w 20 sekund.

Pod koniec 2015 roku pokazano także M4 GTS, która jest limitowaną do 700 sztuk wyczynową edycją sportowego coupe. Samochód został pozbawiony tylnej kanapy, ale można domówić do niego m.in. klatkę bezpieczeństwa czy szelkowe pasy bezpieczeństwa. Napędza go ten sam, 3-litrowy silnik R6, ale wzmocniony został do 500 KM, co skutkuje przyspieszeniem do 100 km/h w 3,8 sekundy i prędkością maksymalną 305 km/h.

Konkurentami BMW serii 4 są m.in. Audi A5, Lexus RC i Mercedes-Benz klasy E Coupe.

BMW Seria 4 - generacje

BMW Seria 4 - powiązane artykuły