Taki wynik oznacza, że w polskiej gospodarce następuje stopniowy wzrost inwestycji. W drugiej połowie 2010 r. powinno być lepiej, przy czym wyższa dynamika inwestycji utrzyma się w sektorze maszyn i urządzeń, głównie w branży rolniczej i medycznej - przewidują eksperci Spółek Leasingowych BZ WBK.

Z danych ZPL wynika, że bardzo dużo, przede wszystkim dzięki dotacjom unijnym, inwestują w swoje gospodarstwa polscy rolnicy. Wartość umów wyniosła 724 mln zł (+59 proc.). Leasing oraz specjalne pożyczki cieszyły się również dużą popularnością wśród lekarzy i weterynarzy. W sprzedaży sprzętu medycznego Spółki Leasingowe BZ WBK osiągnęły wzrost na poziomie 29 proc. i zajęły trzecie miejsce w segmencie.

- Zgodnie z planami z początku roku udało nam się osiągnąć dobre wyniki w kluczowym dla nas segmencie maszyn i urządzeń, w którym nasza sprzedaż rosła szybciej od średniej rynkowej. Zrealizowaliśmy także założenia dot. finansowania samochodów osobowych - gdzie awansowaliśmy na trzecią pozycję z szóstej zajmowanej po pierwszym półroczu 2009 r. Bardzo wysoką dynamikę sprzedaży - blisko 77 proc. w skali roku - wypracowaliśmy też w coraz popularniejszym leasingu IT - komentuje Wojciech Nowacki, prezes Zarządu BZ WBK Finanse&Leasing.

Mimo, że okres od stycznia do czerwca upłynął pod znakiem ostrej zimy, dwóch fal powodziowych czy żałoby narodowej, które wpłynęły na ograniczenia inwestycji polskich przedsiębiorstw, cała branża leasingowa odnotowała wynik na plusie. Siłą napędową rynku pozostają pojazdy, na które zostało udzielone finansowanie o wartości 6 mld zł, czyli o ponad 11 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 r. Odbicie w tym segmencie to przede wszystkim reakcja na zmiany, które przedstawiło Ministerstwa Finansów w zakresie odliczania podatku VAT.