O ile małe psy i koty nie stanowią większego problemu, o tyle podróż z dużym psem musi odbyć się z zachowaniem kilku zasad.

Mniejsze czworonogi z powodzeniem można przewozić w przeznaczonych dla nich klatkach. Odpowiednie pojemniki dobrane do wielkości naszego pupila można nabyć w każdym sklepie zoologicznym lub w centrach handlowych.

Duży pies w aucie to dodatkowe obowiązki, jednak nie powinny one nikomu przysporzyć trudności. Przede wszystkim naszego pupila nie należy przewozić w przedniej części pojazdu. Ruchliwy pies może utrudnić kierowcy prowadzenie auta lub ograniczyć widoczność, stwarzając tym samym zagrożenie.

Pies-pasażer powinien zostać ulokowany na tylnej kanapie lub jeżeli posiadamy samochód typu kombi, w przestrzeni ładunkowej bagażnika, za tylnymi siedzeniami.

Obecnie w powszechnej sprzedaży można znaleźć różnego rodzaju zabezpieczenia dla zwierząt. Szelki albo krótkie smycze zakończone uniwersalną klamrą umożliwiają przypięcie czworonoga do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie zabezpiecza psa przed konsekwencjami ewentualnej kolizji, a także przed niekontrolowanym przemieszczaniem się po aucie, podczas gwałtownych manewrów np. awaryjnego hamowania.

Musimy także zwrócić szczególną uwagę na zachowanie psa, zwłaszcza jeżeli w aucie panuje wysoka temperatura. Jeżeli zwierzę nadmiernie się ślini lub ciężko oddycha, koniecznie należy się zatrzymać, umieścić czworonoga w chłodniejszym miejscu i zapewnić mu dostęp do wody. W trakcie jazdy nasz pupil nie powinien mieć także założonego kagańca, gdyż może mu to utrudnić efektywne chłodzenie organizmu.

Dodatkowo nie należy pozostawiać zwierząt zamkniętych w samochodzie podczas postoju, a jeżeli jest to koniecznie, to bezwzględnie trzeba zapewnić im dostęp świeżego powietrza. Robiąc przerwy w podróży, powinniśmy zadbać o to, aby nasi nietypowi pasażerowie także mieli okazję do przysłowiowego rozprostowania kości.