Każdy kierowca powinien uświadomić sobie, jakim jest kierowcą i jak zachowuje się na drodze. Odpowiedzialny kierowca, mający świadomość własnych słabości, może wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

- 80 procent kierowców uważa siebie za wyśmienitych, zdecydowanie lepszych, sprawniejszych, niż pozostali użytkownicy dróg. Skoro zaś są tacy dobrzy, to ich zdaniem wolno im więcej niż pozostałym. Uważają, że wolno im lekceważyć własne i cudze bezpieczeństwo. Takim zachowaniem jest brak wymiany opon. Co drugi kierowca opon nie wymienia, bo uważa, że nie warto. On i tak na letnich oponach w zimie i na zimowych w lecie jest bezpieczniejszym od tych, którzy opony wymieniają, a wymieniają bo są gorsi, mniej doświadczeni, albo szpanują - uważa Andrzej Markowski, wiceprezes Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce.

Tym bardziej, że niemal wszystkie argumenty przemawiają za wymianą opon. Doskonale wiedzą o tym doświadczeni kierowcy i mechanicy, obsługujący duże floty, odpowiadający za ekonomiczną oraz bezpieczną eksploatację samochodów w firmach transportowych, instytucjach publicznych itp., którzy zmieniają opony na letnie, kiedy gdy temperatura powietrza regularnie przekracza plus 7 stopni Celsjusza.

- Opony należy wymieniać przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Opona letnia to pewniejsze zachowanie przy dużych prędkościach, na zakrętach, przy hamowaniu i przyspieszaniu czy odprowadzaniu wody. Kolejnym argumentem jest oszczędność. W wysokich temperaturach i na suchym asfalcie miękkie, zimowe opony ścierają się bardzo szybko. Korzystając z kół letnich i zimowych, wzrasta żywotność obu kompletów. Poza tym letnie koła 'kręcą się' ciszej niż zimowe - powiedział Leszek Szafran, Dyrektor ds. Handlowych Grupy Goodyear Polska.

Wymiana opon to nie tylko korzyści praktyczne. Okazuje się, że wskazuje także na cechy osobowości i charakteru, reprezentowane przez kierowcę.

- Osoby, które wymieniają opony to osoby dojrzałe emocjonalnie i społecznie, bez przymusu ciągłego potwierdzania swojej wartości. Nie tylko znające normy reguły i zasady etyczne, i wynikające z nich zasady postępowania, ale i w praktyce je realizujące. Ich cechy osobowości - decydują (między innymi) o odpowiedzialności w działaniu, umiejętności krytycznej samooceny, stopniu emocjonalnej samokontroli, czy umiejętności przewidywania i wartościowania skutków podejmowanych działań nie tylko dla siebie ale i dla otoczenia - podkreśla Andrzej Markowski.

Warto dodać, że wiele mówi o nas jako kierowcach nie tylko sama wymiana opon, ale także rodzaj opon, jaki wybierzemy.

- W ofercie grupy Goodyear dostępne są opony, które spełnią oczekiwania wszystkich kierowców. Ważne jest to, aby każdy z nich wybrał oponę, która dostosowana jest do jego sposobu jazdy, posiadanego samochodu i temperamentu za kierownicą. Dlatego dobrze jest te założenia poznać, aby znaleźć opony idealnie spełniające nasze potrzeby i wymagania - powiedział Leszek Szafran.

- W oponach działa zasada podobna jak w przypadku samochodów. Wymieniam opony na konkretny model, bo chcę być postrzegany jako człowiek o określonych cechach - dodaje Andrzej Markowski i proponuje podział kierowców na kilka typów:

1. Najlepsi w swojej klasie

Kierowcy aut klasy średniej i wyższej, jeżdżący pewnie i dynamicznie, ale bez ambicji jazdy sportowej i "wciskania gazu w podłogę". Są pewni swoich umiejętności ale i sprzętu, którego jakość daje im komfort i pewność prowadzenia. Znają oni swoją wartość, lubią nowości technologiczne i chcą zawsze mieć to co najnowsze i najlepsze. Są przekonani, że warto zapłacić więcej za najlepszą technologię, jakość, bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Andrzej Markowski: W przypadku tego typu kierowców decyzja o wymianie opon to nie tylko bezpieczeństwo, ale i prestiż. Za świadomość przebywania wśród elity są gotowi zapłacić wiele, ale otrzymują towar najwyższej jakości. Oczywiście dopóki żyje się ze słodką świadomością przebywania wśród elity, dopóty w tej elicie tak naprawdę się nie jest. Członków prawdziwej elity nie interesuje wymiana opon. To obowiązek ich kierowców. Oni za naturalne przyjmują, że maja być bezpiecznie i komfortowo wożeni.

2. Ekologiczni

Kierowcy, którzy są świadomymi konsumentami i wybierają produkty oraz usługi, troszczące się o środowisko naturalne, zapewniające oszczędność, zmniejszone zużycie paliwa i emisję CO2. Starają się jeździć spokojnie i uwzględniać zasady, które przyczyniają się do oszczędności, np. eco-drivingu, ale co ważne nigdy kosztem jakości i bezpieczeństwa jazdy.

Andrzej Markowski: Dla tych kierowców, nagrodą za samodzielnie podjętą decyzję o wymianie opon jest poczucie przynależności do zamkniętej grupy wybranych, wtajemniczonych. Klanu, do którego inni nie mają dostępu, bo brak im dojrzałości w głębokim, pełnym pokory wobec przyrody rozumieniu świata i roli jaką powinien odgrywać w nim człowiek.

3. Sportowcy

To kierowcy dla których dla których najważniejsze są osiągi i prędkość ich aut. Chcą, aby ich samochód miał technologie i części zaczerpnięte z profesjonalnych sportów motorowych. Chcą korzystać z możliwości, jakie dają im ich maszyny i być pewni, że nie zawiodą ich w najtrudniejszych warunkach. Jeżdżą pewnie i dynamicznie, ale wiedzą, gdzie jest granica bezpieczeństwa i nigdy jej nie przekraczają.

Andrzej Markowski: Najważniejsza jest świadomość, że używają opon takich samych, jak sportowi kierowcy. W ten sposób mówią; przechodniu, kolego, kolejna dziewczyno, żono, moje opony to ja: dynamiczny, trochę ryzykant, ale z klasą, bez agresji, jak mistrzowie igrzysk olimpijskich. Kogoś takiego nie sposób nie kochać.

4. Praktyczni

Tacy kierowcy użyteczność i praktyczność świadomie stawiają wyżej niż swój wizerunek i dynamikę jazdy. Używają opon w "miejskiej dżungli", dlatego wolą małe, zwinne samochody, które łatwiej znajdą miejsce do zaparkowania i łatwiej skręcą w wąską uliczkę i przecisną się w korku. Samochód traktują jako maszynę do poruszania się, która ma jak najlepiej "robić swoje" i nie zaprzątać im głowy.

Andrzej Markowski: Samochód to narzędzie pracy, sprzęt, tak jak maszynka do golenia, elektryczny czajnik, suszarka. Mają być tak doskonałe, że aż prawie niedostrzegalne. Kierowcy ci wybierają markę i typ opony bo mają do jakości wyrobów firmy zaufanie. I jeśli są zadowoleni z jakości, to są im wierni. Dla nich nagrodą, wzmocnieniem jest świadomość, że są rzetelnie i uczciwie traktowani, że dla firmy są tak samo ważni, jak właściciele Ferrari, czy Lincolnów.

5. Zapobiegliwi

Kierowcy odpowiedzialni i zapobiegliwi, którzy chcą mieć pewność optymalnej jazdy w każdej sytuacji, niezależnie od warunków. Czy w deszczu, czy na trudnej nawierzchni - ich sprzęt poradzi sobie doskonale. Wybierają sprzęt sprawdzony w różnych warunkach, pewny i solidny.

Andrzej Markowski: Bezpieczeństwo i pewność, że nawet ewentualna niedoskonałość działania zostanie zrównoważona przez wyjątkowe walory używanego sprzętu to wystarczający powód aby wymieniać opony na te właśnie. Ich obecność zmniejsza niekiedy lęk, a zawsze pozwala poczuć się pewniej. Nagrodą jest poczucie redukcji ryzyka.

6.Oszczędni

Kierowcy, dla których kluczowy jest stosunek ceny do jakości. Uważają, że przy odpowiedniej klasie sprawdzonego producenta, podstawowe funkcje opon czy innych elementów auta działają i funkcjonują podobnie niezależnie od ceny i że nie ma sensu dopłacać do "bajerów". Wybierają opony sprawdzonych marek w niższej cenie, ponieważ mają pewność, że otrzymują za swoje pieniądze markową jakość i gwarancję bezpieczeństwa.

Andrzej Markowski: Kierowcy ci wiedzą, że opony trzeba zmieniać, ale nie wierzą, że za znacznie wyższą cenę otrzymać można znacznie wyższą jakość.