Napęd na wszystkie koła nie jest w ciężarówkach niczym niezwykłym. Rozwiązania 4x4, 6x6, 8x8 czy nawet 10x10 (np. specjalne Tatry do transportu rur na Syberii) stanowią stałą ofertę niektórych producentów ciężarówek. Aut z napędem na wszystkie koła nie mogło zabraknąć w ofercie włoskiego koncernu, należącego do jednego z największych producentów samochodów na świecie. Należące do Fiata Iveco, bo o nim mowa, jest w stanie dostarczyć każdy z produkowanych przez siebie samochodów w wersji terenowej. Od lekkiego Massifa (którego korzenie sięgają Defendera), poprzez dostawczego Daily 4x4 (dawniej SCAM), lekkiego Eurocargo, raczej szosowego Stralisa, wielotonowego, offroadowego Trakkera, aż po przeznaczonej do wybitnie ciężkiego terenu Astry (marki należącej do Iveco).

Na drogi i bezdroża

Włoski producent przygotował pojazd na prawdziwe bezdroża. Do wysoko zawieszonej ramy z profili ceowych, zamontowane są wzmocnione resory paraboliczne z przodu i typowe, najbardziej wytrzymałe, półeliptyczne z tył. Rozwiązanie to charakterystyczne jest dla samochodów wykonujących prace w najcięższym terenie.

Stały napęd rozdzielany jest w stosunku 20 proc. przód i 80 proc. tył. Gwarantuje to dobre prowadzenie zarówno na drodze utwardzonej jak i pełnej błota drodze polnej nawet przy pełnym obciążeniu. Biegi szosowe zapewniają przełożenie 1:1, terenowe 1:1,6 co wystarczy do pokonania ciężkiego terenu.

Trakkera wyposażono w 16 biegową skrzynię przekładniową. Jak się w tym połapać? Biegi ułożone są w klasycznym układzie podwójnego H, czyli 4 biegi na tzw. "dolnej skrzyni", zmiana zakresu i znów 4 biegi na skrzyni "górnej". Dodatkowo każdy z biegów ma tzw. "połówki" czyli dodatkowe przełożenie, które sprawia, ze każdy z biegów jest wolny lub szybki. Pozwala to idealnie dopasować obroty silnika do sytuacji na drodze.

Blokady

Aby podnieść dzielność terenową, Trakker wyposażony jest we wszystkie możliwe blokady wzdłużne skrzyni rozdzielczej, tylnego wózka i poprzeczne wszystkich osi. Dodatkowo, likwidując zbędne obciążenia układu napędowego zastosowano zwolnice w piastach kół. Jedyną krytyczną uwagą wobec układu napędowego, a ściślej, sterowania blokadami jest  przestarzały sposób ich włączania. Podczas gdy inni producenci wprowadzili wyłączniki obrotowe, załączające w odpowiedniej kolejności poszczególne blokady, eliminując tym samym błąd kierowcy, Iveco uparcie pozostaje przy niezależnych indywidualnych przełącznikach. Dla niedoświadczonego kierowcy, stanowić to może źródło nieciekawych przygód w terenie.

Silnik

Auto napędzane jest rzędowym, 13 litrowym i 6 cylindrowym silnikiem z rodziny Cursor o mocy aż 450 KM w zakresie 1450 - 1900 obr/min. W ciężarówkach równie ważnym parametrem jest maksymalny moment obrotowy, który w Trakkerze wynosi 2200 Nm przy 1430 obr/min. Oba parametry dostępne są w dosyć wysokim zakresie obrotów, co sprawia, że silnik należy trzymać na podwyższonych obrotach. Na szczęście cechą charakterystyczną silników Cursor jest przyjemna zdolność do szybkiego wkręcania się na obroty, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy w ciężkim  terenie. Silnik Iveco spełnia obowiązującą normę czystości spalin EURO5 dzięki zastosowaniu technologii SCR. Czyli redukcji katalitycznej trujących tlenków azotu.

Włoski klimat

Wnętrze Iveco, mimo że utrzymane w ciekawej kolorystyce, razi nieco swą plastikowością. Deska rozdzielcza ma już swoje lata, jednak jednak jej funkcjonalność jest poprawna. Podobać się może kolorowy wyświetlacz, czytelne zegary, czy specjalne miejsce na telefon komórkowy (niestety, większe iPody się nie zmieszczą). Kabina Trakkera jest dobrze wyciszona, a mechaniczne, przyjemnie sztywne zawieszenie prawidłowo tłumi nierówności drogi i pozwala dobrze wyczuć samochód. Duży plus należy przyznać za widoczność z miejsca kierowcy. Przydatne, szczególnie podczas kipowania,  jest okno na tylnej ścianie. Iveco w swoich ciężarówkach proponuje plastikowe dachy, co wzbudzać może obawy o jego wytrzymałość. Ale po paru godzianach już się o tym zapomina. A według danych z serwisów są sporadycznymi przypadkami, łatwymi do naprawienia.

Wyposażenie

Budowlanego Trakkera wyposażono m.in. w klimatyzację, pneumatycznie zawieszony fotel kierowcy, wielofunkcyjną kirownicę, elektrycznie podgrzewane i regulowane lusterka i bardzo przydatny tempomat.

Zabudowa z Kielc

Wywrotkę wykonała firma KH-Kipper, która od wielu lat jest jednym z największych producentów tego typu zabudów w Polsce. Trakker otrzymał dwustronną wywrotkę o prawie 13 metrowej pojemności.

Otwierana jest burta tylna podczas klasycznego "kipowania" oraz boczna lewa, od strony kierowcy. Burta boczna, otwiera się hydraulicznie ku dołowi, co pozwala z jednej strona szybko i łatwo załadować np. palety z cementem, z drugiej umożliwia kierowcy precyzyjne podsypywanie np. kruszywa, w pewnej odległości od samochodu, np. bezpośrednio w pas robót drogowych. To niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, które na rynku nazywane jest Hydroboard. Skrzynia wywrotki ma 13 m3 pojemności, co przy ładunku "od burty do burty", przekłada się np. na prawie 20 ton piasku. Czyli prawie dwa razy więcej niż dopuszczone w dowodzie rejestracyjnym. Oficjalnie, przydaje się to podczas jazdy poza drogami publicznymi. Praktyka wskazuje, że nie tylko.

Podsumowanie

Trakker nie zachwyca wyglądem, nie kusi spojlerami czy technologicznymi nowinkami. To auto przeznaczone do codziennej roboty. W takiej roli sprawdza się znakomicie. Dzielne w terenie, o mocnym silniku, dużej ładowności technicznej i przyzwoitych warunkach pracy kierowcy. Jeśli dodamy do tego niewygórowaną cenę, Trakker zyskuje na atrakcyjności.