Planowanie

Jeszcze nie tak dawno podróż wiązała się z korzystaniem z utartych szlaków i mocowanie się w  samochodzie z mapą. Obecnie mamy do dyspozycji kilka portali internetowych i nawigacje, dzięki którym możemy wszystko bardzo dokładnie zaplanować. Doświadczenie podpowiada jednak, że nie możemy wierzyć nawigacji w stu procentach. Warto korzystając z internetu zaplanować trasę i wydrukować jej opis. Poza tym dobra mapa tez może się przydać. Planowanie w internecie ma tę zaletę, że podaje nam czas dojazdu. I dobrze jest założyć, że właśnie w takim czasie dojedziemy. Uchroni nas to przed rozczarowaniami. Jeśli korzystamy z nawigacji nie starajmy się z nią "ścigać". Większość tego typu urządzeń pokazuje planowany czas dojazdu a walka o poprawienie tego czasu może być niebezpieczna.

Przygotowanie auta

Jeśli mamy plan podróży możemy przygotować do niej auto. Sprawdźmy poziom wszystkich płynów i dostosujmy ciśnienie w ogumieniu do zwiększonych obciążeń. Dobrze jest też samochód przed podróżą umyć i odkurzyć. Zawsze to przyjemniej podróżować. Zatankujmy też auto dzień wcześniej. Jeśli parkujemy na parkingu strzeżonym lub w garażu podziemnym, gdzie auto nie jest narażone na działania sprytnych młodzieńców w obuwiu sportowym, warto zapakować większość bagaży. Dzięki temu przygotowania przed podróżą będą ograniczone do minimum.

Przygotowanie kierowcy

Przed podróżą warto być wypoczętym. Prześpijmy przynajmniej osiem godzin. Pamiętajmy o zjedzeniu dzień przed podróżą potraw lekkostrawnych. To ograniczy występowanie senności. Zadbajmy o wygodne ubranie, które nie będzie krępowało naszych ruchów w trakcie podróży.

Start

Moim zdaniem najlepszą porą jeśli chodzi o wyruszenie w drogę jest wczesny ranek. Najlepiej ruszyć w okolicach godziny 5.00. Nie będziemy o tej godzinie senni. Ruszymy przed wszystkimi i, jeśli nie mamy klimatyzacji, mamy szansę dłużej podróżować w niższej temperaturze. Jeśli auto zostało przejrzane i zatankowane dzień wcześniej pozostaje tylko usiąść za "kółkiem" i ruszyć w drogę.

Jazda

Istotną sprawą w trasie jest płynna i spokojna jazda. Mniej się zmęczymy a i nasi pasażerowie nie będą się nadmiernie pocić ze strachu. Musimy pamiętać, że drogi publiczne nie są odcinkami specjalnymi rajdu. Jednak jest pewna analogia do sportu motorowego. Wygrywa ten, kto dojeżdża do mety. Jazda "szarpana" z częstym wyprzedzaniem do niczego nie prowadzi. Wydaje się nam, że jedziemy szybko bo prędkość chwilowa wzrasta na przykład do 150km/h ale najważniejsza jest średnia prędkość. Niestety na naszych drogach często osiągnięcie średniej prędkości na poziomie 70 km/h graniczy z cudem. Stosowanie ze zrozumieniem zasad EcoDrivingu daje wymierne korzyści. Czas podróży nie wydłuża się. Dojeżdżamy na miejsce mniej zmęczeni a samochód spala znacząco mniej paliwa. Pamiętajmy, że podczas wakacyjnych podróży jesteśmy odpowiedzialni za życie wszystkich członków naszej rodziny, którzy z nami podróżują. Pomyślmy zawsze o konsekwencjach. Sytuacja na drodze zmienia się niezwykle dynamicznie. Zróbmy wszystko aby rodzinny wyjazd na wakacje w ułamku sekundy nie zamienił się w horror.