W ostatnim czasie liczba aut na motoryzacyjnym rynku wtórnym obniżyła się o połowę, wobec czego auta dobrej jakości podrożały średnio o nawet 25%. Mimo to od około 3 lat nie zmienia się kwota, jaką na zakup chcą przeznaczyć klienci. Z tego powodu obecnie trudniej jest znaleźć dobrej jakości egzemplarz i dużo łatwiej wpaść w pułapkę. Sprawdzamy, jak nie dać się oszukać, kupując używany pojazd.

Pierwsza weryfikacja sprzedającego i auta – ogłoszenie

Już sama oferta może wiele powiedzieć o samochodzie i wiarygodności sprzedającego. Poza opisem wyposażenia warto zwrócić uwagę na dokładne informacje o naprawach i czynnościach eksploatacyjnych wykonanych przez dotychczasowego właściciela. Pozytywnym sygnałem może być również rzetelne wskazanie ewentualnych usterek wymagających naprawy.

Zdarza się jednak, że sprzedający celowo opisuje drobne lub mało znaczące awarie albo zamieszcza niewiele zdjęć, aby odciągnąć uwagę od poważniejszych problemów. Dlatego na etapie rozmowy telefonicznej z aktualnym właścicielem warto poprosić go o:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • numer VIN.

Dzięki tym informacjom bez trudu sprawdzimy ocenę stanu technicznego pojazdu w usłudze Historia Pojazdu realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Oględziny – najważniejszy etap kupowania samochodu używanego

Poza sprawdzeniem danych dostępnych online, drugim istotnym czynnikiem jest dokładne obejrzenie auta. Egzemplarze wystawione na sprzedaż są zazwyczaj szykowane tak, by przede wszystkim przekonały kupującego wizualnie. To jednak nie powinno odciągnąć uwagi od istotnych elementów, które należy dogłębnie sprawdzić.

W ustaleniu, czy auto jest bezwypadkowe, mogą pomóc ocena spasowania elementów nadwozia i stan lakieru. Dobrze jednak pamiętać, że stwierdzenie napraw blacharsko-lakierniczych nie powinno z góry eliminować samochodu, ponieważ dokonuje się ich również po drobniejszych uszkodzeniach – np. obcierkach parkingowych. Wykrycie naprawy dachu również nie musi oznaczać wypadkowej przeszłości pojazdu – może być chociażby skutkiem silnego gradobicia. Podobnie wymiana przedniej szyby mogła być spowodowana nie wypadkiem, a wskutek uderzenia kamieniem lecącym spod koła innego auta.

Dokonując oceny stanu technicznego samochodu, trzeba wziąć pod uwagę obecność korozji, wygląd komory silnika, numery seryjne szyb, stan ogumienia, jakość i stan uszczelek, kolor spalin, działanie klimatyzacji oraz zużycie pedałów, kierownicy, drążka zmiany biegów i klamek. Tylko na podstawie analizy wszystkich istotnych podzespołów można wyrobić właściwe opinie. Autotesto, marka zatrudniająca ekspertów oceniających kupowane auta, pomaga ustrzec się przed ryzykiem nietrafionych zakupów motoryzacyjnych.

– Nasi klienci bardzo często kupują samochody za gotówkę odkładaną na ten cel nawet latami. Nierzadko po zakupie auta używanego (a te przez pandemię, inflację i wysoki kurs euro są coraz droższe) nie mają już pieniędzy, aby dodatkowo w nie inwestować. Dlatego warto skorzystać z naszej usługi sprawdzenia auta przed zakupem. Chcemy chronić naszych klientów przed wszelkimi nieplanowanymi wydatkami po zakupie auta używanego i robimy to z sukcesami już blisko 10 lat – wyjaśnia Grzegorz Łoboda, prezes Autotesto.

Weryfikacja przez specjalistę gwarancją udanego zakupu

Kupujący chcący dokonać właściwego wyboru nie muszą zaopatrywać się w miernik lakieru ani studiować budowy samochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby weryfikację stanu pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani, skonsultować z profesjonalistami na co dzień zajmującymi się oceną używanych aut. Wsparcie specjalisty-praktyka to gwarancja, że nie pominiemy istotnej usterki, tym samym narażając się na nieprzewidziane koszty. Decydując się na taką pomoc, upewnij się, że rzeczoznawcy wybranej firmy mogą pojechać do dowolnego miejsca w Polsce i będą służyć pomocą na każdym etapie transakcji – tak jak w przypadku Autotesto.

Najlepsze firmy weryfikujące jakość aut prowadzą bardzo dokładne oględziny, po których przedstawiają raport uwzględniający wszystkie wady pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że samochód używany może ulec awarii w każdym momencie ze względu na postępujące zużycie jego elementów. Autotesto na takie ewentualności za darmo dodaje do swoich pakietów 30-dniową ochronę mobilności na wypadek unieruchomienia auta na drodze. Jeśli pojazd ulegnie awarii w ciągu 30 dni od jego sprawdzenia, klient objęty ochroną może liczyć na samochód zastępczy, naprawę auta na miejscu, holowanie, a nawet na zakwaterowanie. Z pełnym zakresem usług można zapoznać się na stronie: www.autotesto.pl

Autotesto jako jedyna firma sprawdzająca auta przed zakupem wprowadza dla swoich klientów również wyjątkową wartość dodaną – ubezpieczenie kosztów napraw.

– Klienci, którzy skorzystają z naszej usługi przy zakupie auta używanego, za jedyne 149 zł miesięcznie mogą wykupić ubezpieczenie kosztów ewentualnych napraw. Usługa działa na podobnej zasadzie jak ubezpieczenie telefonu od stłuczenia w nim szybki. Jako jedyni w branży mamy dla naszych klientów przedłużenie gwarancji samochodu obejmujące jego najbardziej kosztogenne w naprawie elementy za niewielką opłatą abonamentową. Bardzo się cieszymy, że wprowadzamy na rynek ten innowacyjny produkt dostępny dla aut nawet 12-to letnich. Niemal tak jak 10 lat temu, wprowadzając na nasz polski rynek usługę sprawdzania auta przed zakupem w kształcie, który jest na nim obecny i tak popularny do dzisiaj. To kolejny krok ku naprawdę bezpiecznemu zakupowi auta używanego i zabezpieczeniu się przed niespodziewanymi wydatkami po jego zakupie, a to jest właśnie naszą misją – zapewnia Grzegorz Łoboda.

Zweryfikowane opinie o Autotesto potwierdzają, że tego typu wsparcie w wielu przypadkach może stanowić znaczne ułatwienie zakupu auta używanego w dobrym stanie technicznym. Aż 80% klientów firmy to osoby, którym usługa została polecona przez rodzinę i przyjaciół. Osoby mające doświadczenie z Autotesto szczególnie cenią sobie kompleksowość procedur diagnostycznych i duże wsparcie merytoryczne na każdym etapie współpracy. Szczegółowy raport daje wiele argumentów negocjacyjnych, dzięki którym łatwiej obniżyć cenę auta. Tym samym inwestycja w pomoc eksperta może zwrócić się nawet kilkukrotnie.

Możliwość jazdy testowej – poczuj się jak u siebie

Sprzedający, który nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemu z udostępnieniem samochodu do jazdy próbnej. Przed nią należy upewnić się, że pojazd ma aktualne ubezpieczenie OC. Warto ustalić również jasne zasady dotyczące jazdy próbnej, w tym czasu jej trwania – z reguły nie trwa ona dłużej niż 30 minut. Może się zdarzyć, że sprzedający poprosi o podpisanie oświadczenia w zakresie odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia drogowe.

Przed zakupem dobrze sprawdzić, jak czujemy się w aucie. To też szansa na rozmowę ze sprzedawcą i okazja do oceny, jak samochód sprawuje się w czasie użytkowania. Podczas jazdy próbnej warto zwrócić uwagę na:

  • wszelkie dźwięki, które mogą świadczyć o usterkach podzespołów,
  • nadmierne szumy w okolicach uszczelek drzwi lub szyb,
  • niestabilne prowadzenie się pojazdu,
  • ściąganie lub niepokojące wibracje przy hamowaniu;
  • sygnalizację awarii któregoś z systemów poprzez zaświecenie się kontrolki,
  • wygląd spalin przy przyspieszaniu.

Kupujesz samochód? Zadbaj o formalności

Aby uniknąć problemów formalno-prawnych, podczas zakupu warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • historia pojazdu – sprawdź w internetowych bazach historię pojazdu, korzystając z numeru VIN. Jest to pomocne między innymi w weryfikacji przebiegu;
  • dane sprzedającego – jeśli samochód sprzedaje osoba inna niż właściciel, powinna posiadać stosowne upoważnienie. Nie ma wymogu, aby było poświadczone notarialnie. W przypadku, gdy pojazd posiada dwóch właścicieli, podpisy obydwu potrzebne są na umowie bądź upoważnieniu;
  • wiarygodność dokumentów – porównaj dane z dowodu rejestracyjnego z danymi wybitymi na tabliczkach znamionowych;
  • ubezpieczenie OC – weryfikacji można dokonać na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli auto ma ważne OC, po zakupie przeanalizuj warunki ubezpieczenia. Korzystniejsze okazuje się czasami jego wypowiedzenie i zawarcie własnej polisy. Pamiętaj również, że możesz korzystać z ubezpieczenia zawartego przez poprzedniego właściciela do końca trwania opłaconego okresu ochrony, ale nie przedłuży się ono automatycznie. Możesz również bez konsekwencji kupić samochód bez ważnego OC, ale musisz ubezpieczyć go w dniu zakupu.

Kupno używanego auta powinno być poprzedzone jego wnikliwą weryfikacją, którą warto potraktować jako inwestycję. Wiedza na temat parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a także wsparcie eksperta, który przygotuje raport stanu technicznego pojazdu w sposób zrozumiały nawet dla świeżo upieczonego kierowcy, mogą okazać się na wagę złota – i to dosłownie.