Schneider Electric opracował całościową infrastrukturę ładowania pojazdów, integrację z sieciami inteligentnymi, usługi i zarządzanie, które ułatwią wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych. Zaprezentowane przez markę technologie stanowią odpowiedź na potrzeby wszystkich zainteresowanych pojazdami elektrycznymi, w tym producentów samochodów, władz miejskich, przedsiębiorstw komunalnych, organizacji rządowych i handlowych, a także konsumentów.

Zaproponowane przez specjalstów rozwiązania pozwalają na pełne ładowanie samochodu elektrycznego w czasie od 6 do 8 godzin, jednka już 1h-2h wystarczą aby w razie potrzeby podładować baterię auta, do poziomu który umożliwi dalszą jazdę.

W przypadku intensywnego użytkowania samochodu (taksówki czy samochody służbowe) idealnym rozwiązaniem jest szybkie ładownia trwające ok. 15-20 min, które pozwala na uzupełnienie energii nawet w 80 proc.

Dbając o wygodę użytkowników i niezawodność systemu konieczna jest rozbudowana infrastruktura pozwalająca na łatwy dostęp do stacji ładujących. Opracowane przez Schneider Electric rozwiązania ładowania pojazdów elektrycznych  obejmują inteligentne stacje ładowania Square D i technologię sieci inteligentnych, do których dostęp odgrywa kluczową rolę.

Najważniejsze rozwiązania obejmujące ładowanie samochodów elektrycznych firmy Schneider Electric zakładają, że na osiedlach mieszkalnych konsumenci będą mieli dostęp do stacji ładowania Square D poziomu I i II,  które zapewnią łatwe w użyciu ładowanie pojazdów elektrycznych w domach, apartamentowcach czy blokach mieszkalnych. Tego rodzaju stacje można zamontować na ścianie garażu lub jako zewnętrzny dystrybutor. W zaawansowanych wersjach dostępne będą funkcje inteligentnej komunikacji i integracji z siecią inteligentną.

W lokalizacjach komercyjnych stacje Square D poziomu II zapewnią publiczny i prywatny dostęp do ładowania w miejscach, gdzie konsumenci zazwyczaj parkują samochody - np. w budynkach biurowych, centrach handlowych, na parkingach publicznych i w innych miejscach.

W lokalizacjach publicznych Squere D poziomu III zapewnią możliwość szybkiego ładowania. Właściciel zarządzający infrastrukturą będzie miał możliwość instalowania wielu jednostkach kierowanych przez scentralizowany system kontroli w celu zapewnienia swoim klientom łatwego dostępu do ładowania pojazdów elektrycznych z dala od domu.

W ofercie Schneider Electric znajdą się również modułowe rozwiązania ładowania poziomu II dla flot pojazdów - w tym dla flot odbiorców rządowych i prywatnych wymagających licznych punktów ładowania i funkcji zarządzania flotą.

Firma opracowała ponadto system zdalnego zarządzania terminalami i rozliczania pobranej energii przez użytkowników oraz powołała EV Plug Alliance, aby przy współpracy z zaprzyjaźnionymi firmami wprowadzić nowy standard wtyczki/gniazdka, przeznaczonego do ładowania aut elektrycznych w Europie.

Pojazdy elektryczne są pierwszym krokiem w kierunku nowych nawyków sprzyjających

zrównoważonej mobilności w połączeniu z komunikacją miejską (autobusami, metrem, tramwajami). Przejrzysty system i pełna kontrola nad zużywaną energią pozwala na jej maksymalne wykorzystanie i obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem systemu.