"Znak drogowy ma być albo słupem o liczbie ramion (tablic) odpowiadającej liczbie rozchodzących się dróg, albo też znakiem kamiennym lub murowanym z odpowiednimi napisami na bocznych powierzchniach, zwróconych w kierunkach dróg" - mówi pierwszy zapis Ministerstwa Robót Publicznych z 1926 roku, który miał pomóc w organizacji ruchu. Stawiane znaki miały poprawić bezpieczeństwo na drogach, ale... Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle.

Wszystko realizowane byłoby zgodnie z założeniami, gdyby przy drogach były ustawione wyłącznie znaki. Teraz oprócz nich są dziury, remonty, zwężenia, reklamy i wiele innych bezsensownych, z punktu widzenia kierowcy, informacji, które dezorganizują jazdę i pogarszają bezpieczeństwo. Dlatego w Polsce nietrudno wpaść w pułapkę szumu informacyjnego, nieświadomie wyłączając nasz mózg na odbiór znaków drogowych.

Drogowa habituacja

- Znaków informacyjnych wskazujących na kierunek trasy nie jest zbyt dużo. Może być ich więcej, bez szkody dla kierowców. Natomiast znaki zakazu są używane w nadmiarze, bo np. przejeżdżając przez niewielkie miejscowości napotykamy ograniczenie do 50 km/h i dodatkowo do 40 km/h tuż przy przejściu dla pieszych. Praktyka innych krajów pokazuje, że lepiej jest skupić się na wybranych miejscach, usuwając znaki z pozostałych. Zbyt duża ilość znaków nakazujących ograniczenie prędkości powoduje, że kierowcy ignorują je. To znane od dawna w psychologii zjawisko przyzwyczajania się do bodźca - mówi dr Jerzy Rosiński, psycholog społeczny.

Tylko na jednej z krakowskich ulic jest 19 znaków na 20-metrowym odcinku drogi. To ekstremalny przypadek, ale nie jedyny. W Koszalinie, przy świeżo wyremontowanej drodze lokalnej, można naliczyć 100 znaków na odcinku o długości 1,5 km.

- Na naszych ulicach nie ma ładu, nie ma spójnej myśli, która może uporządkować przestrzeń przy drogach. Teraz mamy istne eldorado: znaki między reklamami, reklamy między znakami. A często wystarczy zignorowanie jednego znaku, żeby przepłacić życiem - mówi Tadeusz Bratos ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu.

- Powinien być zintegrowany system, który nie pozwala na postawieniu w konkretnym miejscu reklamy lub nośnika informacji, który rozprasza jazdę. Ale nie możemy dużo oczekiwać, my jesteśmy drugim pokoleniem motoryzacyjnym. Mamy prawo do błędów, a my się uczymy tylko na nich - dodaje Bratos.

Oślepiające reklamy atakują kierowców:

Według studentów psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i pasjonatów transportu drogowego, którzy prowadzili badania sprawdzające koncentrację kierowców na drogowych znakach, można było zauważyć, że tylko 60 proc. wszystkich mijanych informacji (na znakach) dotarła do odbiorcy.

Ograniczony kierowca

Dodatkowym zjawiskiem, który obniża zdolność kierowców do koncentracji i obniża czujność na znaki drogowe, są systemy wspomagające jazdę.

- Wszystko na to wskazuje, że pójdziemy w stronę rozwiązań "myślących za kierowcę" np. nadajników pomagających pokonać trudne zakręty i wpływających na prędkość i tor jazdy pojazdu. Są już powszechne rozwiązania "parkujące za kierowcę", pojawiły się samochody jeżdżące bez aktywnego udziału kierowcy. Ten kierunek rozwiązań podyktowany jest starzeniem się społeczeństw, a zatem i kierowców. Chcemy być kierowcami mając 35 i 75 lat, a kolejne rozwiązania elektroniczne w tym pomagają (np. system hamowania gdy nasz pojazd zbliży się za bardzo do poprzedzającego - samochód zaczyna hamować, zanim wciśniemy hamulec czy też hamuje mocniej niż sugerowałoby wciśnięcie pedału hamulca) - mówi Rosiński.

Ale niestety system nie nauczy nas jeździć. Według specjalistów zajmujących się transportem drogowym, te udoskonalenia tylko pozornie ułatwiają jazdę. Za kilka lat staniemy się kierowcami "niepełnosprawnymi", nie obrażając osób niepełnosprawnych.

Ignorowany jak znak

- Znaki zakazujące i nakazujące już nie służą ostrzeżeniu przed niebezpieczeństwem, a stały się informacją, że tu mogą stać (policjanci - przyp. red.). Wszystko zależy od znaczenia, które nadajemy znakom. Z informacji, które docierają do nas z pobocza, najłatwiej odbieramy te o zmianie organizacji ruchu, ponieważ są istotne - mówi Andrzej Markowski ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu.

- Kierowcy mają pewną ograniczoną zdolność koncentracji. Wszystko zależy od fizycznego i psychologicznego tła. Przede wszystkim powinniśmy nauczyć kierowców selekcjonowania informacji. Percepcja jest skierowana na to, co jest aktualnie ważne. Na przykład "mistrz kierownicy" nie zwróci uwagi na ograniczenia prędkości, ale dla początkujących kierowców to może być bardzo istotna informacja - mówi o efekcie swoich badań dodaje Markowski.

Uwaga kierowcy, przepisy znów się zmienią:

Żeby zmienić wspomnianą percepcję kierowców, trzeba przede wszystkim zmienić system instalacji i wyglądu znaków drogowych.

- Najbardziej przykuwają uwagę pewne kontrastowe połączenia barw w kolejności: czarny wzór na żółtym tle, czarny wzór na białym tle, żółty wzór na czarnym. Kolorystyka wydaje się przy tym ważniejsza niż umieszczenie znaku - jeśli znak jest umieszczony na wysokości wzroku decydująca jest kolorystyka i to czy znak jest kontrastowy w stosunku do wcześniejszych sygnałów.

Uwagę zwracają ponadto elementy twarzy ludzkiej (zwłaszcza oczy) i nie ma tu znaczenia, czy będzie to wzrok policjanta, czy dziecka. Przyciągają także uwagę wszelkie elementy kontrastowe wobec tła czy wcześniejszych bodźców - znak świetlny pojawiający się w ciemności z pewnością przykuje uwagę. Natomiast 15. migający słupek zostanie zignorowany jako stały element - wylicza najbardziej absorbujące znaki Rosiński.

Walka z wiatrakami

Po rozum do głowy poszło miasto Kraków. Jako jedyne z większych miast w Polsce w obrębie Starego Miasta zlikwidowało i dostosowało znaki drogowe do otoczenia. Znacznie zmniejszyła się ich liczba, a wielkość została zmniejszona do rozsądnej, która już nie zaburza wizerunku zabytkowej części Krakowa, zaś kierowcy nie cierpią z powodu szumu informacyjnego.

Na innych drogach, według GDDKiA, nie można zbyt wiele zrobić, by wyeliminować nadmiar znaków, ponieważ wszystko jasno precyzuje ustaw o drogach publicznych. Choć ich doświadczenie mówi zgoła coś innego.

- Dwa lata temu była akcja poprawy oznakowania pod nazwą "likwidujemy absurdy". Usunęliśmy niepotrzebne znaki, przesunęliśmy te w nieodpowiednich miejscach. Ale ciężko oszacować, gdzie są wszystkie absurdy. Centrala ma oddziały, a oddziały mają rejony. Łącznie wszystkich dróg krajowych jest 17 tys. km. A dodatkowym problemem są drogi krajowe, które przechodzą przez miasto. Wtedy stanowią własność gminy. Takich jest 1,5 tys. km. Tam nie możemy ingerować - mówi o działaniach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Artur Mrugasiewicz z biura prasowego.

Zobacz, co się zmieni w egzaminach na prawo jazdy:

Dlatego urzędnicy i politycy odpowiedzialni za tworzenie ustawy o drogach publicznych powinni wyjść z zza biurek i przejechać się po wielu lokalnych ulicach, by zobaczyć czy przepisy o umieszczaniu znaków (i innych nośników informacji) zamiast dbać o bezpieczeństwo, nie czynią ich bezużytecznymi i nie wprowadzają chaosu.