W niniejszym artykule omówimy zmiany w branży monitoringowej, które pozwoliły na to, że nigdy wcześniej nie było tak łatwo i tanio zainstalować profesjonalny monitoring GPS w pojeździe.

Jeszcze nie tak dawno, aby zakupić lokalizator dla jednego pojazdu konieczne było kilkaset złotych lub nawet ponad tysiąc złotych. Niewątpliwie koszt zakupu lokalizatora był największą barierą we wprowadzeniu systemu monitoringowego do użytku. Dzięki rozwijającej się technologii i rosnącej konkurencji, ceny na rynku spadły dramatycznie. Dziś istnieją lokalizatory dostępne już za 200-300 złotych, co stanowi znacznie mniejszy wydatek dla przedsiębiorcy czy prywatnego użytkownika.

Dawniej trzeba było także dodatkowo zapłacić kilkaset złotych za montaż lokalizatora. Obecnie z racji, że wiele lokalizatorów jest mniejszych i nie wymaga zewnętrznej anteny, instalacja jest prostsza i tańsza. W niektórych przypadkach, instalacja nie wymaga już specjalistycznego warsztatu, a nawet zwykły użytkownik może samodzielnie zainstalować urządzenie, co dodatkowo obniża koszty, np. lokalizator DS/ZAP można po prostu wcisnąć do gniazda zapalniczki lub DS/AKU przykleić do akumulatora.

Swego czasu lokalizatory były duże (jak kostka masła, a nawet dwie kostki masła) i dodatkowo miały zewnętrzną antenę GPS, którą trzeba było gdzieś także zamontować, co mocno utrudniało montaż, a także powodowało dużą ingerencję w auto. Teraz wiele nowoczesnych lokalizatorów GPS jest znacznie mniejszych i bardziej dyskretnych, co pozwala na ukrycie urządzenia w niemalże każdym miejscu pojazdu. Zwiększyła się także czułość anten GPS. Doszło do tego, że lokalizator firmy Data System DS/AKU wbrew wszystkim wcześniejszym zasadom o propagacji sygnału GPS, można zamontować pod metalową maską auta, przyklejając go do akumulatora i podłączając do zasilania z klem akumulatora.

W przeszłości inwestując w monitoring trzeba było zawrzeć umowę na 24 lub 36 miesięcy i przez ten okres płacić wysoki comiesięczny abonament, nawet często powyżej 70 zł netto miesięcznie. Obecnie wiele firm, takich jak Data System oferuje monitoring GPS w modelu "pay as you go" lub "kup i korzystaj". Oznacza to, że nie ma potrzeby podpisywania długoterminowych umów i ponoszenia wysokich kosztów abonamentu. Nie trzeba wręcz zawierać żadnych umów. Wystarczy zapłacić jednorazową opłatę za lokalizator oraz licencję na korzystanie z usługi na określony czas. Po tym okresie można łatwo przedłużyć licencję, bez konieczności podpisywania kolejnej umowy.

W ramach usługi monitoringu GPS, można mieć dostęp do wielu przydatnych funkcjonalności. Oferowane są narzędzia, które umożliwiają kontrolę pojazdu w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, dostęp do danych archiwalnych tras. Wszystko to za pomocą naszego smartfona lub przeglądarki w komputerze. Data System zaoferowała coś więcej. Są nimi aktualizowane na bieżąco informacje na temat poczynań kierowcy pojazdu. Dowiemy się o której dziś wyjechał nasz kierowca do pracy, ile godzin pracował, jaką miał najdłuższą przerwę, największą prędkość, czy o której skończył pracę. Jest także możliwość porównania bieżącej prędkości pojazdu z ograniczeniem prędkości na danej drodze. Takie narzędzia skutecznie dyscyplinują i zwiększają efektywność pracy.

Nowoczesne lokalizatory GPS oferowane przez Data System, oprócz opisanych powyżej funkcji, wspierają także system e-Toll. Wystarczy podłączyć zakupiony lokalizator do zasilania w pojeździe, zalogować się w systemie e-Toll Krajowej Administracji Skarbowej i wpisać tam kod (BiznesID), który znajduje się w pudełku z zakupionym lokalizatorem. Następnie należy przelać środki na konto KAS, zaznaczyć w aplikacji DSLocate, że chcemy wysyłać dane do e-Tolla i już można swobodnie jeździć po polskich państwowych autostradach (auta osobowe) lub drogach ekspresowych (auta ciężarowe, autobusy, auta z przyczepami) i automatycznie rozliczać przejazdy, z dokładnością co do grosza, bez konieczności używania dodatkowych aplikacji lub konieczności zakupu biletu.

Podsumowując, rozwój technologii oraz rosnąca konkurencja na rynku umożliwiły wprowadzenie profesjonalnych rozwiązań do monitorowania GPS pojazdu, które są łatwe w montażu, bardziej dostępne oraz kosztowo efektywne. W przeszłości koszt zakupu lokalizatora i opłat związanych z montażem i abonamentem były barierą we wprowadzeniu takiego systemu do użytku. Dziś rynek oferuje lokalizatory dostępne już za 200-300 złotych, a jednorazowa opłata za licencję daje dostęp do usługi na określony czas bez konieczności podpisywania długoterminowych umów.

Nigdy więc wcześniej nie było tak łatwo i tanio zainstalować profesjonalny monitoring GPS w pojeździe, który jeszcze przy okazji rozliczy nam przejazdy po płatnych drogach.