• Chorwacja jest jednym z popularniejszych celów wakacyjnych wyjazdów, gdzie sporo polskich turystów wybiera się samochodem
  • W tym materiale wskazujemy wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć jeszcze przed wyjazdem
  • Znaleźć tutaj można ograniczenia prędkości obowiązujące w Chorwacji, informacje o wysokości mandatów, opłatach za przejazdy, ubezpieczeniu, czy pomocy na drodze.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy samochodem udajemy się do Chorwacji? Przede wszystkim trudno w przypadku takiego rozwiązania wyliczyć wszelkie możliwe warianty, ale niezwykle pomocne są tutaj odpowiednie kalkulatory opłat za autostrady w Chorwacji. Warto jednak pamiętać, że w Chorwacji przejazd autostradami jest płatny. Opłaty są pobierane na bramkach wyjazdowych w zależności od długości odcinka, który pokonaliśmy.

Wyjazd samochodem do Chorwacji - niezbędne dokumenty i wyposażenie

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Turysta powinien obowiązkowo posiadać dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagana tzw. Zielona Karta, ale w przypadku przejazdu do Dubrownika, kiedy dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny, to jest ona obowiązkowa. Wyjazd do Chorwacji, oznacza również konieczność zabrania ze sobą, oprócz dokumentów, także kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, apteczki i trójkąta ostrzegawczego.

Chorwacja samochodem — ograniczenia prędkości

Poniżej przedstawiamy obowiązujące ograniczenia prędkości na drogach publicznych w Chorwacji dla samochodów osobowych (do 3,5 t) oraz motocykli. Dozwolona prędkość wynosi odpowiednio:

  • na autostradach do 130 km/h;
  • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h;
  • na pozostałych drogach do 90 km/h;
  • w terenie zabudowanym do 50 km/h;
  • dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/h.

W Chorwacji łatwo popełnić przestępstwo za kierownicą

Chorwaccy policjanci rygorystycznie podchodzą do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i trzeba liczyć się z wysokimi mandatami. Przestępstwem jest np. spowodowanie wypadku drogowego, w którym wystąpiła materialna szkoda znacznej wartości i/lub ciężkie obrażenia ciała. W tych przypadkach trzeba liczyć się z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat, a po spowodowaniu wypadku ze skutkiem śmiertelnym nawet do 12 lat. Do przestępstw zaliczana jest również jazda:

  • pod wpływem większej ilości alkoholu we krwi (od 1,50 g/kg), środków odurzających lub substancji psychotropowych;
  • w niedozwolonym kierunku;
  • z prędkością większą od dozwolonej o 50 km/h lub więcej w obszarze zabudowanym, lub obszarze objętym ograniczeniem prędkości;
  • wyprzedzanie kolumny samochodów przy ograniczonej widoczności.

Aby w miarę możliwości uniknąć potencjalnych zagrożeń, MSZ sugeruje korzystanie z autostrad, które są znacznie bezpieczniejsze niż pozostałe drogi. Opłaty za przejazd można dokonać gotówką (kuny lub euro) bądź kartą. Trzeba uważać na utrzymywanie dozwolonej prędkości jazdy, bowiem na autostradach spotyka się dużo nieoznakowanych pościgowych samochodów policyjnych. Przy tym nie należy sugerować się nagminnym przekraczaniem prędkości przez kierowców chorwackich. Obcokrajowcom jest bardzo trudno "negocjować" z patrolem policji.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Ile kosztują mandaty w Chorwacji?

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego w Chorwacji zagrożone jest wysokimi mandatami, które można opłacić na miejscu lub na poczcie. Do czasu uregulowania należności policjant ma prawo zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu.

Przekroczenie prędkości:

  • do 10 km/h w terenie zabudowanym: 200 kun (ok. 120 zł);
  • 10-20 km/h w terenie zabudowanym: 500 kun (ok. 300 zł);
  • powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym: 5000-15000 kun (ok. 3000-9000 zł);
  • Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym może kosztować od 500 kun do 7000 kun (ok. 300-4200 tys. zł).

Wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu mogą skończyć się wysokim mandatem, odebraniem prawa jazdy oraz pozbawieniem wolności. Nawet jeśli nie przekroczyło się dopuszczalnego poziomu 0,5 promila, ale policja uzna nasze manewry za niebezpieczne, możemy zapłacić 700 kun mandatu (ok. 420 zł).

Jazda pod wpływem alkoholu:

  • 0,5-1 promila: 1-2 tys. kun (ok. 600-1200 zł);
  • 1-1,5 promila: 5 tys. kun (ok. 3000 zł);
  • powyżej 1,5 promila: 15 tys. kun (ok. 9000 zł).

Poza tym kierowca może korzystać z telefonu wyłącznie poprzez zestaw głośnomówiący. Używanie telefonu podczas jazdy to mandat wysokości 1,5 tys. kun (ok. 900 zł). Przewożenie dziecka poniżej 5 lat bez fotelika to kara wysokości 1 tys. kun (ok. 600 zł). Tyle samo zapłacimy za brak zapiętych pasów (dot. kierowcy i pasażerów). W Chorwacji ściśle egzekwowany jest też obowiązek parkowania wyłącznie w dozwolonych miejscach.

Samochodem do Chorwacji - jak się ubezpieczyć?

Nieobowiązkowy pakiet assistance to z pewnością dobra inwestycja, bo podczas awarii lub kradzieży pojazdu za granicą można liczyć (w zależności od wykupionego wariantu) na organizację i pokrycie kosztów holowania auta do najbliższego lub wskazanego przez nas warsztatu. Inne benefity to budżet na nocleg w hotelu, kontynuowanie podróży samochodem zastępczym, pomoc tłumacza, który przez telefon pomoże porozumieć się np. z urzędnikami, policją lub personelem medycznym

Chorwacja - informacje i pomoc na drodze

Przydatny może okazać się numer do chorwackiego Centrum Informacji HAK +385 62 777 777. Poza tym warto znać telefon awaryjny do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987. Przy połączeniach z zagranicy lub z telefonów komórkowych +385 1 1987; +385 1 4640 800.

Informacje o stanie na drogach w języku chorwackim, angielskim i niemieckim umieszczone są na bieżąco aktualizowanej oficjalnej stronie internetowej.

Warto także zapoznać się z aktualnym rankingiem chorwackich kempingów.