Rozpocznij quiz
Pieszy może korzystać z drogi dla rowerów:
Poprawna odpowiedź: tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich
Należy przy tym pamiętać, że pieszy znajdujący się na drodze dla rowerów ustępuje pierwszeństwa rowerzystom.
Czy 5-letnie dziecko jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej może korzystać z drogi dla rowerów, jeśli obok jest chodnik?
Poprawna odpowiedź: Nie
Dziecko w wieku do 10 lat jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej jest uznawane przez prawo drogowe za pieszego. Jeżeli więc obok drogi dla rowerów jest dostępny chodnik, rodzic i dziecko jadący rowerami powinni korzystać z chodnika (opieka nad dzieckiem upoważnia osobę do jazdy rowerem po chodniku).
Czy pieszy poruszający się po drodze dla rowerów po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Oto cytat z Kodeksu drogowego, który reguluje tę kwestię: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów."
Pieszy ma prawo przejść przez drogę dla rowerów poza skrzyżowaniem, jeśli odległość od najbliższego przejścia dla pieszych wynosi:
Poprawna odpowiedź: co najmniej 100 m
"Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu."
Pieszy, przechodząc przez drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych:
Poprawna odpowiedź: ustępuje pierwszeństwa pojazdom
Pieszy na drodze dla rowerów ustępuje pierwszeństwa pojazdom, czyli rowerom i hulajnogom elektrycznym, a także osobom korzystającym z urządzeń transportu osobistego. Przepis brzmi: "Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów".
Czy pieszy, przechodząc przez drogę dla rowerów, ma prawo korzystać z telefonu, jeśli utrudnia mu to obserwację drogi?
Poprawna odpowiedź: Nie
"Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych."
Czy osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego ruch, np. rolek, ma prawo korzystać z drogi dla rowerów?
Poprawna odpowiedź: Tak
"Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów. Osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny."
Czy kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, jeśli biegnie ona wzdłuż jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h?
Poprawna odpowiedź: Tak
Jeśli droga dla rowerów prowadzi w kierunku, w którym udaje się osoba na hulajnodze elektrycznej, osoba ta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów. Korzystanie z jezdni przez kierującego hulajnogą elektryczną dozwolone jest wyjątkowo: "Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów."
Osoba korzystająca z urządzenia transportu osobistego, mając wybór, powinna jechać:
Poprawna odpowiedź: po drodze dla rowerów
"Kierujący urządzeniem transportu osobistego jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący urządzeniem transportu osobistego, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. 2. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego urządzeniem transportu osobistego jest dozwolone wyjątkowo, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz drogi dla pieszych i rowerów."
Czy zakaz zatrzymywania się na drodze dla rowerów dotyczy także rowerów?
Poprawna odpowiedź: Nie
"Zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie dla rowerów, z wyjątkiem roweru".