• Jeśli za przejazd płacimy w aplikacji e-Toll PL, telefon musi mieć włączony GPS podczas jazdy po płatnym odcinku. Aplikacji nie należy wyłączać w czasie jazdy 
  • W aplikacji e-Toll Bilet PL za przejazd płacimy za pomocą karty płatniczej. Docelowo ma działać też system Blik – w takim wypadku karta płatnicza nie będzie nam potrzebna
  • Aplikacja ORLEN Pay została wyposażona w nową funkcjonalność: kupno-Biletu. Znajdziecie ją w zakładce „więcej”. Bilet można kupić z wyprzedzeniem do 60 dni

Szlabany w punktach poboru opłat na państwowych płatnych odcinkach autostrad są od 1 grudnia otwarte. Dotychczasowy manualny system poboru opłat, z którego korzystali kierowcy aut osobowych, zastąpił system e-TOLL. Kierowców aut do 3,5 t e-TOLL obowiązuje na 160-kilometrowym odcinku autostrady A4 (Gliwice–Wrocław, cena przejazdu 16 zł) i na autostradzie A2 (Konin–Stryków, koszt przejazdu 9,90 zł). Co się w praktyce zmieniło?

Szlabany są otwarte, a więc nie trzeba już zatrzymywać się na bramkach. Płatności za przejazd autostradą uiszczamy albo za pomocą telefonu, albo kupując bilet na jednej ze stacji ORLEN. Tak naprawdę jest kilka sposobów płacenia za autostrady objęte systemem e-TOLL za pomocą telefonu – służą do tego zaprojektowane od nowa, a także istniejące wcześniej popularne aplikacje, które zostały rozbudowane o nowe funkcjonalności pozwalające zapłacić za przejazd.

Sposób pierwszy: aplikacja e-Toll PL

APLIKACJA e-Toll PL Foto: e-Toll PL
APLIKACJA e-Toll PL

Jest to aplikacja, która wykorzystuje system lokalizacji satelitarnej GPS, rejestrując przejechaną przez nas trasę, a następnie automatycznie ściąga z naszego, przedpłaconego wcześniej konta odpowiednią sumę pieniędzy. Aplikację e-TOLL PL można za darmo pobrać ze Sklepu Google Play na telefony Android albo z AppStore na telefony z systemem iOS. Po pobraniu aplikacji musimy ją uruchomić i zarejestrować się w systemie. Trzeba będzie utworzyć Internetowe Konto Klienta Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), powiązać je z telefonem, logując się do KAS za pośrednictwem profilu zaufanego, a następnie wprowadzić do systemu dane naszego auta. Pierwszy samochód wprowadza się bardzo łatwo – wystarczy podać jego numer rejestracyjny – drugi i kolejne wymagają wpisania niektórych danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym ręcznie. Pieniądze na konto wpłacamy albo za pomocą karty kredytowej, albo za pośrednictwem systemu Blik. Aby zapłacić za przejazd, należy włączyć aplikację, rozpoczynając podróż. Musi ona być uruchomiona przez cały czas jazdy po płatnym odcinku – w praktyce najlepiej włączyć ją na początku podróży, aby nie zajmować się telefonem podczas kierowania samochodem. Pieniądze zostaną pobrane z naszego konta automatycznie.

Jako że niektórym kierowcom ten sposób płacenia za autostrady przysparza nieco problemów, dostępne są technicznie prostsze rozwiązania – za przejazd można zapłacić, kupując e-bilet.

Sposób drugi: aplikacja e-Toll BILET PL

Aplikacja e-Toll PL Bilet Foto: E-Toll PL BILET
Aplikacja e-Toll PL Bilet

To bardzo „lekka” i prosta aplikacja, która nie wymaga zakładania konta, logowania się w systemie, pilnowania, aby telefon był włączony podczas jazdy. Aplikacja nie rejestruje naszej trasy, a więc nie potrzebuje nawet dostępu do czujnika GPS w telefonie.

Wystarczy wprowadzić numer rejestracyjny samochodu, wybrać z listy punkty wjazdu na autostradę i zjazdu z niej, godzinę i datę podróży, a następnie zapłacić za pomocą karty kredytowej. E-bilet można kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem i jest on ważny przez dwie doby od zadeklarowanego momentu podróży.

Sposób trzeci: aplikacja ORLEN Pay

Aplikacja ORLEN Pay Foto: OrlenPay
Aplikacja ORLEN Pay

Popularna aplikacja ORLEN Pay, która służy m.in. do płacenia za paliwo przy dystrybutorze na stacjach ORLEN, została wzbogacona o funkcjonalność pozwalającą kupić jednorazowy e-Bilet na przejazd autostradą. Działa analogicznie do aplikacji e-TOLL BILET PL: wpisujemy numer rejestracyjny auta, wybieramy autostradę, punkty wjazdu i zjazdu (w tej aplikacji wyświetla się pomocna mapka), podajemy datę podróży albo klikamy „teraz”, płacimy – gotowe! W podobny sposób można kupić jednorazowy bilet na autostradę w aplikacji mFlota.

Sposób czwarty: papierowy bilet na autostradę

Stacja paliw – punkt obsługo e-Toll Foto: Auto Świat
Stacja paliw – punkt obsługo e-Toll

Jednorazowy bilet na autostradę można też kupić na jednej z prawie 240 stacji ORLEN (wkrótce też na wybranych stacjach Lotos). Działa to podobnie: podajemy czas podróży, odpowiedni odcinek, numer rejestracyjny. Płacimy – i już możemy jechać.

Aktualną listę stacji oferujących bilety autostradowe można znaleźć na stronie etoll.gov.pl.

Autostrady w Polsce

Mapa autostrad Foto: GITD
Mapa autostrad

W Polsce mamy ponad 1700 km autostrad i prawie 2600 km dróg ekspresowych. Obecnie płatne są tylko niektóre odcinki autostrad, w sumie 728 km, z czego na państwowe płatne autostrady przypada 259 km – to 99 km na odcinku Konin–Stryków na autostradzie A2 oraz 160 km autostrady A4 na odcinku Wrocław–Gliwice. Na państwowych płatnych odcinkach system e-TOLL zastąpił manualny pobór opłat 1 grudnia 2021 roku.