Czym są akumulatory?

Akumulatory są znane również jako „ogniwa wtórne”. Ta nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „gromadzić”, czyli accumulare. Energia magazynuje się w zasobniku energii na zasadzie elektrochemicznego przekazu materii. Podczas ładowania baterii zasoby mocy elektrycznej są przekształcane w chemiczną, która po rozładowaniu urządzenia jest zużywana przez użytkownika. Energię chemiczną napędzają związki niklowo-kadmowe (NiCd), litowo-jonowe (Li-ion) lub hybrydowe niklowo-metalowe (NiMH).

Akumulatory są dostępne w postaci jednego lub kilku ogniw wtórnych, które można łączyć szeregowo. Stosuje się je jako baterie guzikowe lub monoblokowe, np. w latarkach, smartfonach, czy aparatach. Te urządzenia są również wykorzystywane w branży motoryzacyjnej jako rozruchowe lub trakcyjne zasobniki energii.

Jaka jest różnica pomiędzy podłączanie a odłączaniem?

Podczas podłączania i odłączania baterii samochodowych należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: prawidłową kolejność i ułożenie poszczególnych elementów. Wiele osób nie wie, jak podłączyć prostownik. Wszystko zależy od rodzaju czynności, którą wykonujemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje różnica pomiędzy tym, jak podłączyć akumulator a tym, jak odłączyć akumulator? Prawidłowe zamontowanie poszczególnych elementów odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego ten krok musimy wykonać naprawdę precyzyjnie. Ułatwi nam to zapamiętanie schematu:

  • ON - zacisk: najpierw PLUS + potem MINUS -
  • AB - zacisk: najpierw MINUS - potem PLUS +

Jeśli powyższa sekwencja nie jest przestrzegana, mogą tworzyć się iskry. To bywa szczególnie niebezpieczne w przypadku takich urządzeń jak akumulatory starszej generacji. Podczas ładowania powstaje tak zwana mieszanina gazowo-tlenowo-wodorowa, która może łatwo się zapalić.

Jak prawidłowo podłączyć akumulator?

Na szczęście dzisiejsze akumulatory bezobsługowe nie emitują już gazu w dużym stopniu, więc ryzyko wystąpienia reakcji wybuchowej pozostaje niewielkie. Wiele osób zastanawia się, jak podłączyć akumulator? Przede wszystkim upewnijmy się, że kierujemy złącza sprzętu w odpowiednie miejsce. Ta uwaga może wydawać się banalna, jednak mnóstwo użytkowników o niej zapomina. Zarówno pozycja mniejszych elementów, jak i konstrukcja akumulatora znacznie różnią się w zależności od typu pojazdu.

Bardzo łatwo jest popełnić błąd, dlatego nie wahajmy się poprosić o pomoc fachowca, jeśli nie wiemy, jak odłączyć akumulator. Gdy pomimo problemów zdecydujemy się zrobić to sami, pamiętajmy, że czerwony zacisk należy do bieguna dodatniego akumulatora, a czarny do bieguna ujemnego. Są one oznaczone na baterii wybitymi symbolami. Dodatkowo musimy wiedzieć, że jeśli zamienimy bieguny podczas podłączania lub odłączania kabli, możemy spowodować zwarcie.

Jak poprawnie naładować baterię?

W najgorszym przypadku sprzęt elektroniczny może ulec uszkodzeniu podczas nieprawidłowego montażu. Na szczęście nowoczesne pojazdy są odpowiednio zabezpieczone przed takimi zdarzeniami. Kolejne istotne pytanie to: jak ładować akumulator i jak sprawdzić akumulator? Czy na pewno został poprawnie naładowany?

Niewielu ludzi wie, że jeśli chce się prawidłowo naładować baterię, nie można napełniać jej energią do pełna ani rozładowywać w taki sposób, żeby się wyłączyła. Jak widzimy, istnieje wiele ważnych zasad poprawnej obsługi akumulatora. Przestrzegajmy ich, jeśli chcemy cieszyć się dużą wydajnością sprzętu! Gdy wreszcie wiemy, jak ładować akumulator i jak sprawdzić akumulator, zasobnik energii będzie nam służył o wiele dłużej.