Czasem niespodziewanie jadąc drogą, np. szybkiego ruchu wystarczy jeden mały kamień, by doszło do odpryśnięcia na szybie naszego auta. Prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć zagrożenia jest znikome, bo nie mamy czasu na odpowiednią reakcję.

Naprawa szyb samochodowych - jak zrobić to taniej?

Najgorzej, jeśli niespodziewanie w naszą przednią szybę uderzy kamień lub - co gorsza - ostry przedmiot, który został wyrzucony z samochodu jadącego przed nami. Często niefortunnie dochodzi do pęknięcia szyby, co dla właścicieli samochodów wiąże się z ogromnymi kosztami. Jeśli szyba przednia ma specjalne czujniki, wówczas będziemy musieli słono zapłacić. Naprawa szkieł samochodowych w takim przypadku jest nieunikniona, ale są na szczęście sposoby, dzięki którym możemy to zrobić taniej.

Warto wiedzieć, że w większości samochodów, szyby przednie są laminowane i klejone. Boczne natomiast są wykonane ze szkła hartowanego. Jeśli powstaną odpryski, może okazać się, że nie warto naprawiać szyby.

Szybka naprawa szyb samochodowych - jak to zrobić?

Naprawa szyb samochodowych może zostać rozpoczęta już właściwie na miejscu zdarzenia, ponieważ ważne jest, by zabezpieczyć uszkodzone miejsce. Wystarczy, że zawsze w bagażniku będziecie mieli taśmę klejącą lub folię samoprzylepną. Dzięki zastosowaniu tego zabezpieczenia będziemy mogli kontynuować podróż spokojnie bez obaw, że w odpryśnięte miejsce na szybie dostanie się brud lub piasek.

Naprawa szyb samochodowych powinna zostać przeprowadzona, jeśli:

  • średnica odprysków nie przekracza 22–25 mm,
  • długość podłużnego pęknięcia nie jest większa niż 15 cm,
  • odprysk nie znajduje się bliżej niż 10 cm od dowolnej krawędzi szyby,
  • nie znajduje się on bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.

Aby naprawa szyb samochodowych została przeprowadzona prawidłowo w warunkach domowych lub garażowych, możemy skorzystać z dedykowanych do tego zestawów naprawczych. Ceny takich przyrządów do szybkiej naprawy wahają się od 30 do 50 zł i pozwalają na wyeliminowanie cząsteczek powietrza z pękniętego miejsca.

Czy naprawa szyb samochodowych jest możliwa bez wizyty w warsztacie?

Tak jak wyżej wspominaliśmy, można wykorzystać do naprawy pękniętej szyby specjalne zestawy naprawcze. Na początku wypełniamy klejem pęknięte miejsce poprzez zastosowanie intuicyjnego i precyzyjnego aplikatora. Później zabezpieczamy odprysk folią i delikatnie ją zaprasowujemy.

Robi się tak, by usunąć pęcherze powietrza, które powstają pod folią. Zazwyczaj zestawy naprawcze działają już na szybę w ciągu kilkunastu minut. Jeśli odprysk jest podłużny, wystarczy, że wypełnimy go klejem bez korzystania z aplikatora. Chociaż uszkodzenie z szyby nie zniknie całkowicie, to ubytek nie będzie tak widoczny, jak w momencie uderzenia w szybę. Zazwyczaj zestawy naprawcze można wykorzystać wiele razy. Jedynie klej do szyb może zaschnąć i będzie trzeba kupić nowy.

Naprawa szyb samochodowych poprzez zastosowanie gotowych zestawów jest bardzo szybka, łatwa i intuicyjna. Nie są potrzebne żadne umiejętności, wystarczy delikatnie i precyzyjnie wypełnić odprysk lub pęknięcie klejem. Chociaż naprawa szyb samochodowych jest dość prosta w wykonaniu, możemy również spróbować zadbać o to, by uniknąć zarysowań. Zrezygnujmy z korzystania z drapaczek np. zimą przy odgarnianiu śniegu i zastąpmy je specjalną chemią samochodową, która jest w pełni bezpieczna dla pojazdu. Zarysowania powstałe w zimie najbardziej będą nam przeszkadzać wiosną i latem, bowiem rysy na szybie są bardzo uciążliwe i osłabiają widoczność kierowcy.

Zestawy naprawcze do szyb są często także stosowane w przypadku małych odprysków na karoserii samochodu. Klej bezbarwny jest bezpieczny dla nadwozia, jak i lakieru, więc możemy tanio zakryć mankamenty w wyglądzie auta.