Z reguły wygląda to tak: nowe samochody naprawiamy w autoryzowanych stacjach, a po zakończeniu gwarancji uciekamy do niezależnych warsztatów. Sęk w tym, że nie każdy serwis firmowy jest drogi i średnio kompetentny, tak samo nie każda firma niezależna jest godna zaufania. Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć warsztat, żeby warto było korzystać z jego usług.

Ilu kierowców, tyle definicji

W rozważaniach celowo pomijamy tzw. warsztaty szybkiej obsługi. Prawda jest niestety taka, że firmom tego typu z reguły bezpiecznie można zlecić wymianę opon, filtrów czy klocków hamulcowych i niewiele więcej, ponieważ serwis obsługujący wszystkie marki dostępne na rynku może nie mieć wystarczającego doświadczenia, żeby zajmować się bardziej skomplikowanymi usterkami.

Musimy jednak przyznać, że sieci szybkiej obsługi zdają sobie sprawę z problemu i starają się walczyć dobrym podejściem do klienta oraz niezłymi cenami. Wróćmy jednak do sedna. Definicji „dobrego warsztatu” jest niewiele mniej niż użytkowników wszystkich aut jeżdżących po naszych drogach. Istnieje jednak kilka takich warunków, bez których absolutnie się nie obejdzie.

Dwa najważniejsze? Podejście do klienta i poziom świadczonych usług. Dobry warsztat to taki, który zawsze będzie starał się ustalić przyczynę usterki bez stosowania metody pod hasłem: wymienimy kilka części, zobaczymy, co z tego wyniknie.

Solidny warsztat podaje też wstępny kosztorys naprawy i każdą większą zmianę uzgadnia z klientem. Za to np. wygląd i stan tzw. biura obsługi to kwestie drugorzędne. Niektórzy lubią w trakcie naprawy posiedzieć przy kawie i skorzystać z internetu, inni takimi drobnostkami zupełnie się nie przejmują.

No dobrze – powie ktoś – skąd jednak mam wiedzieć, czy dany serwis jest godny zaufania, skoro nigdyw nim nie byłem? Cóż, w takim wypadku pomagają fora internetowe, ewentualnie poczta pantoflowa. Niedrodzy i kompetentni mechanicy są dziś na wagę złota, dlatego wiele osób dzieli się namiarami w gronie znajomych. Jeśli dany warsztat ma na kilku forach sporo (co najmniej kilkadziesiąt) pozytywnych opinii, to chyba warto zaryzykować.

Naszym zdaniem

Nie ma czegoś takiego, jak idealny serwis. Każdy z nas przykłada wagę do innych szczegółów, każdy ma inne pojęcie o akceptowalnej cenie usług oraz inne oczekiwania co do marki kawy w poczekalni. Nigdy jednak nie może zabraknąć uczciwego podejścia do klienta i przejrzystości finansowej.