Mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych to wcale nie najpoważniejsze konsekwencje grożące tym, którzy zamiast trzymać ręce na kierownicy, majstrują w czasie jazdy w telefonie. Gorzej, że w takiej sytuacji ryzyko wypadku dramatycznie rośnie. Sposobem na to, żeby ograniczyć niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z telefonu w aucie, jest używanie zestawu głośnomówiącego. Jeśli samochód nie był w ten dodatek fabrycznie wyposażony, to nic straconego – w każdej chwili da się ten brak uzupełnić.

Najprostszym sposobem jest zastosowanie przenośnego zestawu Bluetooth, który da się przytwierdzić np. do daszka przeciwsłonecznego. Odpada wtedy konieczność skomplikowanego montażu, choć trzeba się pogodzić np. z tym, że zestaw nie ściszy radia na czas połączenia i że raz na jakiś czas trzeba będzie doładować baterię urządzenia. Najtańsze dostępne na rynku zestawy można kupić już za niespełna 50 zł, a najdroższe spośród przetestowanych przez nas urządzeń kosztuje w sklepach internetowych ok. 350 zł.

Różnice między poszczególnymi urządzeniami nie ograniczają się oczywiście wyłącznie do ich cen. Żeby zestaw rzeczywiście dobrze spełniał swoją funkcję, musi być przede wszystkim prosty w obsłudze, nie może przesadnie angażować kierowcy. Przyciski powinny być odpowiednio duże i dobrze widoczne, a ich przeznaczenie – oczywiste na pierwszy rzut oka. Jakość dźwięku też musi być właściwa.

W samochodzie nie brakuje źródeł hałasu, które mogą powodować zakłócenia czy nawet bardzo uciążliwe tzw. sprzężenia zwrotne. Dobre urządzenia są wyposażone w układy, które tak skutecznie filtrują sygnał, że naszemu rozmówcy nie przyjdzie nawet do głowy, że poruszamy się samochodem. Wszystkie zestawy przetestowaliśmy podczas jazdy po identycznych odcinkach testowych, na zróżnicowanej nawierzchni, ze z góry ustaloną prędkością. Ocenialiśmy m.in. jakość komunikacji w obu kierunkach oraz stabilność mocowań.

Kup zestaw głośnomówiący Parrot Minikit Neo 2 HD w najlepszej cenie

Kup zestaw głośnomówiący Jabra Freeway w najlepszej cenie

Kup zestaw głośnomówiący JBL Trip w najlepszej cenie

Kup zestaw głośnomówiący Plantronics K100 w najlepszej cenie