• Na dobre słuchawki bezprzewodowe nie trzeba wydać fortuny - bardzo dobre modele dostępne są już w cenie kilkuset złotych
  • Warto zainwestować w wygodne słuchawki, które nie uciskają zbyt mocno uszu i głowy. Sprzęt powinien jednak pewnie przylegać, by nie zsunął się podczas ruchów głową
  • Bezprzewodowe słuchawki działają do czasu, gdy zabraknie energii w małym akumulatorze. Żeby dalej słuchać, trzeba użyć kabla słuchawkowego lub naładować sprzęt
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Słuchawki to najprostszy sposób na to, by podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów nie przeszkadzać innym w pobliżu. Ma to szczególne znaczenie w samochodzie, gdzie głośno grający telefon czy tablet może zirytować nie tylko współpasażerów, ale także i kierowcę. A im dłuższa podróż, tym zwykle trudniej znieść wielokrotnie powtarzane piosenki czy dialogi z filmów.

Słuchawki bezprzewodowe – nie tylko cena się liczy

Wydawać by się mogło, że wystarczą dowolne słuchawki bezprzewodowe, by zyskać spokój na pokładzie. W istocie trudno się nie zgodzić, ale nie zapominajmy, że dostępne urządzenia różnią się nie tylko ceną czy jakością wykonania. Spore różnice dotyczą także jakości dźwięku, funkcjonalności i przede wszystkim komfortu noszenia. Coraz łatwiej także o modele z funkcją ograniczania poziomu głośności, by lepiej chronić słuch. Na popularności zyskuje także funkcja automatycznego wyciszania szumów otoczenia (tzw. ANC), którą szczególnie cenią podróżujący samolotem. Bardzo cenione są także słuchawki bezprzewodowe (łączymy się wówczas z telefonem czy tabletem przez Bluetooth).

Jakie zatem słuchawki nauszne wybrać? Przede wszystkim wygodne. Sprzęt nie powinien znacząco uciskać uszu i głowy. Ale też nie może zbyt luźno spoczywać na naszej głowie, gdyż podczas ruchów łatwo zsunie się i upadnie (łatwiej wówczas o uszkodzenie produktu), co ma szczególne znaczenie w przypadku mniejszych dzieci. Sprawdźmy także, czy użyte materiały nie powodują, że łatwo się pocimy i narażamy skórę na podrażnienie.

Zależnie od typu urządzenia (douszne, nauszne, wokółuszne oraz otwarte, półotwarte i zamknięte) istotna jest kwestia wentylacji uszu i izolacji od otoczenia. Dobrym kompromisem (jakość i komfort) są słuchawki nauszne półotwarte (niewielkie prześwity w konstrukcji muszli, by ułatwić wentylację). W przypadku zamkniętych łatwiej o lepszą izolację od hałasu otoczenia, ale i dyskomfort ze względu na brak wentylacji. Otwarte zaś nie dość, że nie izolują od otoczenia, to jeszcze muzykę będzie wyraźnie słychać w całej kabinie.

Słuchawki bezprzewodowe – jakość dźwięku ma duże znaczenie

Naturalnie bardzo ważnym kryterium jest jakość dźwięku (oraz zastosowanych kodeków aptX, SBC, LDAC, AAC, HWA – o ile odtwarzacz muzyki i słuchawki spełniają ten sam standard). Wbrew pozorom słuchawki bezprzewodowe znacząco różnią się między sobą pod względem charakterystyki brzmienia. Można kierować się recenzjami, ale nie zapominajmy, że to nasze upodobania są kluczowe. Stąd łatwo nie tylko o modele z wyeksponowanymi tonami niskimi lub wysokimi, ale także takie, które wyróżniają się neutralnością i imponującą sceną dźwiękową. Najłatwiej ocenić sprzęt, korzystając z własnych ulubionych nagrań. Warto przy tym porównać ze sobą kilka urządzeń, by zyskać punkt odniesienia. Nie kupujmy pierwszych z brzegu słuchawek, tylko przynajmniej te, które wybraliśmy po porównaniu z innymi podczas odsłuchu.

Z pewnością trudno nie docenić wygody użytkowania. Stąd nie dziwi, że zamiast korzystać z tradycyjnych słuchawek przewodowych, chętniej sięgamy po wersje bezprzewodowe z Bluetooth. Pamiętajmy przy tym, że taki sprzęt działa wówczas, gdy jest naładowany (w przypadku, gdy zabraknie energii pozostaje podłączyć kabel słuchawkowy). Warto zatem szukać tych urządzeń, które wyróżniają się długim czasem pracy i krótkim czasem ładowania (o szybsze ładowanie łatwiej, gdy korzystamy ze złącz USB-C).

Słuchawki nauszne i wokółuszne - przyda się aplikacja do sterowania

Coraz więcej słuchawek bezprzewodowych dostępnych jest z opcją zdalnego sterowania przez aplikację. To wygodne rozwiązanie, gdyż przydaje się nie tylko do sprawdzania poziomu naładowania akumulatora w sprzęcie. Wiele programów wyposażono w funkcję korekcji dźwięku, co ułatwia dostosowanie charakterystyki brzmienia do słuchanej muzyki. Niektórzy producenci (np. Bowers & Wilkins) dodają jeszcze różne dodatkowe nagrania odgłosów natury (np. szum morza, strumienia czy lasu), by poprawić nastrój podczas podróży lub ułatwić zasypianie. Aplikacja przyda się także do kontroli trybu wyciszania (o ile układ ANC dostępny w danym modelu). To wbrew pozorom bardzo przydatna funkcja, gdyż łatwo dostosować poziom wyciszenia hałasu do panujących warunków (nie zawsze najwyższe tłumienie hałasu będzie komfortowe przy dłuższym słuchaniu).

Warto także zwrócić uwagę na akcesoria. Mile widziany jest przewód audio (z końcówkami typu mini jack) i zasilania (coraz częściej USB-C) oraz poręczne opakowanie (wiele modeli można złożyć i schować do woreczka lub etui). W niektórych modelach stosuje się także dodatkowy adapter, by korzystać ze słuchawek w samolocie i podłączyć do gniazda w fotelu czy podłokietniku.

 Foto: Auto Świat