• Optymalny moment na wymianę opon z zimowych na letnie zależy m.in. od tego, w jakim stanie są nasze opony zimowe oraz od panujących warunków atmosferycznych. Im wyższy bieżnik, tym dyskomfort podczas jazdy w „letniej” temperaturze może być… większy.
  • Jeśli stare opony zimowe zamierzamy zamienić na nowe całoroczne, możemy to zrobić niemal w każdej chwili.
  • Podejmując decyzję o wymianie opon, trzeba brać pod uwagę sposób eksploatacji auta i prognozy pogody – lepiej nie zrobić tego ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno.

Według ekspertów sieci warsztatów Q Service Castrol jeszcze niedawno rynek opon w Polsce dzielił się pomiędzy letnie i zimowe w podziale niemal 50/50 proc., jednak od kilku lat systematycznie rośnie udział w tym rynku opon całorocznych. Obecnie modele te stanowią już ok. 20 proc. liczby opon kupowanych do aut osobowych. Należy też spodziewać się wzrostu tego segmentu, a to oznacza, że coraz większa liczba kierowców może nieco zmienić swoje zwyczaje związane z serwisem ogumienia. Nie znaczy to jednak, że zakładając opony całoroczne, możemy warsztat oponiarski odwiedzać tylko w momencie zakupu nowego ogumienia!

Kiedy i po co wymienić opony?

Nowoczesne opony zimowe, zwłaszcza te z wyższych segmentów, dość dobrze znoszą eksploatację w bardzo szerokim zakresie temperatur. Niemniej jednak przyjmuje się, że gdy średniodobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, jest to optymalny moment na wymianę opon zimowych na letnie, niezależnie od tego, czy są to opony budżetowe, czy też należące do segmentu premium. Oczywiście warto śledzić prognozę pogody, niemniej należy pamiętać, że jazda na oponach zimowych w warunkach letnich pociąga za sobą poważne konsekwencje:

  • auto gorzej hamuje, zwłaszcza na suchej nawierzchni. Różnica w drodze hamowania może wynosić od kilku do ponad 20 procent! Zimowa mieszanka w temperaturach letnich okazuje się zbyt miękka
  • auto gorzej się prowadzi i jest mniej stabilne szczególnie w trakcie pokonywania zakrętów, czy gwałtownych manewrów
  • opony zimowe zużywają się szybciej. Mieszanka opon zimowych nie jest przystosowana do pracy w tak wysokich temperaturach letnich

Wymiana starych opon zimowych na całoroczne? W dowolnym momencie!

Jeśli mamy na felgach stare opony zimowe, które użytkujemy już ostatni sezon, a zamierzamy rozpocząć jazdę na oponach całorocznych, można to zrobić w dowolnym momencie, bez względu na pogodę. Opony całoroczne mogą być wykorzystywane przez cały rok, można więc założyć je trochę wcześniej lub później, tak aby uniknąć sezonowego tłoku w warsztatach.

Jazda latem na oponach zimowych jest niebezpieczna i się nie opłaca

Warto zwracać uwagę na pogodę, aby uniknąć jazdy na oponach zimowych w temperaturach niemal letnich. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, jednak także o oszczędność: opony zimowe w warunkach letnich zużywają się szybciej.

Serwis opon całorocznych – zbędny? Nie do końca!

Wyważanie opon Foto: Q Service Castrol
Wyważanie opon

Jednym z powodów, którymi kierują się kierowcy, rezygnując z dwóch kompletów opon sezonowych na rzecz jednego kompletu opon całorocznych, jest chęć uniknięcia kosztów ich serwisu, który jest wprawdzie drobnym wydatkiem, ale wymaga odwiedzin w warsztacie. Prawda jest taka, że jeśli ktoś pokonuje niewielkie przebiegi, jeździ raczej zachowawczo, głównie po mieście i z umiarkowanymi prędkościami, opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem. Ich osiągi nie dorównują wprawdzie możliwościom dobrych opon sezonowych, ale w przeciętnych warunkach trudno to nawet zauważyć.

Eksperci z warsztatów Q Service Castrol przestrzegają jednak przed zaniedbaniem serwisowania opon całorocznych. Zdaniem specjalistów opony te należy co kilka miesięcy skontrolować, a także ponownie wyważyć, przy czym nie musi to dziać się w szczycie sezonowej wymiany – można to zrobić w dowolnym momencie. "Jeśli zaś chodzi o ciśnienie w ogumieniu, to zalecamy sprawdzać je regularnie i – jeśli to konieczne – za każdym razem wyregulować do zalecanego przez producenta pojazdu. Nie należy polegać nadmiernie na systemach kontroli ciśnienia w oponach i liczyć na to, że zawsze przypomną nam o konieczności dopompowania kół. Opóźnienie niektórych systemów kontroli ciśnienia powietrza w kołach sięga aż 20 proc. (dopiero przy takim spadku ciśnienia informują o usterce), nie do tego też zostały stworzone, aby przypominać kierowcom o regularnej kontroli ciśnienia powietrza w oponach.”

A jakie opony lepiej kupić – sezonowe czy całoroczne?

To zależy od wspomnianych wyżej uwarunkowań – jeśli ktoś jeździ dynamicznie, przyzwyczajony jest do najwyższych możliwych osiągów i najwyższego dostępnego poziomu komfortu, powinien raczej wybrać opony sezonowe. Niezależnie od tego jednak, czy preferujemy opony sezonowe, czy całoroczne, warto kupić komplet opon w warsztacie Q Service Castrol. Każdy, kto do końca 2022 roku kupi w jednym z serwisów tej sieci komplet opon Semperit, otrzyma rozszerzoną gwarancję na opony. Jeśli właściciel opon z rozszerzoną gwarancją w ciągu roku od daty kupna uszkodzi oponę, np. wjeżdżając w dziurę w nawierzchni albo np. nieostrożnie wjeżdżając na krawężnik, otrzyma nową oponę lub zwrot kosztów zakupu, w przypadku braku możliwości jej dostarczenia.