Czujnik ciśnienia oleju – objawy uszkodzenia

Sensor ciśnienia oleju to element wyposażenia pojazdu, który jest fundamentem całej konstrukcji maszyny. Bez niego nie bylibyśmy w stanie monitorować poprawności funkcjonowania auta. Poziom oleju silnikowego jest bardzo ważny – zbyt niski może spowodować poważne zniszczenia całego układu sterowania pojazdu. Czy możemy wyróżnić charakterystyczne objawy jego uszkodzenia? Zdecydowanie tak!

Każdy samochód jest wyposażony w deskę rozdzielczą. To na niej wyświetlają się wszelkie komunikaty lub usterki, które skłaniają kierowców do wizyty u mechanika. Wszystkie pojazdy mają także zamontowany czujnik ciśnienia oleju. Objawy uszkodzenia tej części są zazwyczaj sygnalizowane w podobny sposób. W momencie, gdy wspomniany miernik wykryje nieprawidłowość, zapali się charakterystyczna kontrolka w kształcie dzbanka z kroplą. To oznacza, że samochód mógł ulec poważnej awarii.

Symbol związany z nieprawidłowościami ze strony układu smarowania może pokazać się w określonych sytuacjach. To dla nas sygnał ostrzegawczy. Jak sprawdzić czujnik ciśnienia oleju? Ikona zbyt niskiego poziomu cieczy pojawia się z każdym przekręceniem kluczyka. Jeśli nasze auto jest sprawne, po włączeniu silnika, kontrolka powinna zniknąć. W niektórych sytuacjach zapala się ponownie. To znak, który wskazuje na zbyt niskie ciśnienie oleju. Czasem, problemem może okazać się sama czujka.

Jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa?

Samochód to maszyna, która czasem ulega awariom. Jedną z nich jest nieprawidłowe działanie czytnika ciśnienia oleju. Ten mały element wyposażenia silnika może zacząć przeciekać. Jak sprawdzić, czy czujnik ciśnienia oleju działa? Warto skupić się na obserwacji pojazdu. Nieszczelna część spowoduje nienaturalne wyświetlanie ikony na desce rozdzielczej.

Sygnał, że został uszkodzony element do monitorowania ciśnienia oleju w samochodzie, będzie pojawiał się na niskich obrotach silnika, zniknie zaś na wysokich. To charakterystyczny objaw świadczący o niewydolności miernika odpowiedzialnego za monitorowanie układu smarowania pojazdu. Kontrolka, która znika przy intensywnej pracy silnika, wskazuje na przeciek. Co więcej, warto obserwować samochód z zewnątrz! Niesprawny sensor ciśnienia oleju cechuje się także dość intensywnym wysiękiem. Możemy wtedy zauważyć pojawiającą się plamę oleju widoczną pod pojazdem.

Wielu kierowców nie ma jednak możliwości sprawdzenia poziomu cieczy za pomocą miernika. Tłuste plamy pojawią się zazwyczaj podczas jazdy samochodem. Jeśli jednak mamy pewną wiedzę i umiejętności techniczne, możemy zauważyć, że olej osadza się na podwoziu, a w szczególności sąsiednich elementach. Wymiana sensora, który znajduje się pod samochodem, wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Dlatego, jeśli zauważymy, że receptor ciśnienia oleju jest uszkodzony, warto udać się do specjalisty.

Auto z silnikiem 1.6 HDi – gdzie jest czujnik ciśnienia oleju?

Na rynku możemy spotkać się z szeroką gamą różnych modeli i marek samochodów, przeznaczonych do wykorzystania w różnych warunkach. Największą popularnością cieszą się pojazdy osobowe, która są naszym narzędziem w pracy, ale także udogodnieniem życia codziennego. Znaczna większość aut została wyposażona w podobny układ konstrukcyjny. W niektórych przypadkach sensor ciśnienia oleju może znajdować się w nieco innym miejscu.

Dobrym przykładem innej lokalizacji poszczególnych części wyposażenia są samochody z silnikiem 1.6 HDi. Gdzie jest czujnik ciśnienia oleju? We wspomnianej wersji miernik jest ulokowany bardziej z lewej lub centralnej strony podwozia. Takie umieszczenie może okazać się nieco zaskakujące dla amatora. Profesjonalny mechanik, naprawiając usterkę związaną z układem smarowania, powinien błyskawicznie odnaleźć czujnik ciśnienia oleju.

Ogromną popularnością cieszą się także pojazdy marki Škoda. Samochody czeskiego producenta są popularne wśród kierowców, poszukujących auta do zadań specjalnych, a także codziennej podróży miejskiej. Gdzie jest czujnik oleju w Skodzie Fabia? Znajduje się pod maską naszego samochodu, po prawej stronie. Jego wymiana jest banalnie prosta. Jeśli mamy podstawowe umiejętności techniczne możemy samodzielnie wymienić sensor ciśnienia oleju na nowy. Pamiętajmy jednak o zakupie oryginalnego elementu. W przeciwnym razie wyrządzimy więcej szkody niż pożytku!