Jaki kredyt wziąć na samochód?
Aby móc kupić samochód, najlepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy. To świadczenie, które pozyskuje się w banku, a jego główną zaletą jest fakt, że środki można wydać na dowolny cel, w tym także auto i wszelkie niezbędne opłaty związane z jego rejestracją, ubezpieczeniem czy ewentualną naprawą.
Kredyt gotówkowy pozwala na zapożyczenie nawet 250 tys. zł, ale maksymalna kwota zależy zawsze od zdolności kredytowej klienta i oferty konkretnego banku. Czasami placówki proponują maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Takie świadczenie wydaje się na dowolny cel i nie trzeba mieć wkładu własnego. Oznacza to, że pożycza się od banku dokładnie tyle, ile kosztuje samochód i kupić go bez wcześniejszych oszczędności. Poza tym środkami da się pokryć także inne zakupy, inwestycje czy bilety na wakacje.
Gdy ma się już samochód, niekiedy trzeba lub chce się włożyć w niego kolejne środki, np. na naprawę poważnej awarii czy zmianę wyglądu karoserii. Na takie cele również można przeznaczyć pieniądze pozyskane w ramach kredytu gotówkowego. To rozwiązanie przydaje się w nagłych sytuacjach losowych, ale powinno się pamiętać o konieczności dysponowania zdolnością kredytową.
Pracownicy banku podczas analizowania zdolności kredytowej klienta biorą pod uwagę jego zarobki, comiesięczne wydatki, historię w BIK-u czy umowę, w ramach której pracuje. Wszystkie te czynniki składają się bowiem na jego sposobność do regularnego spłacania zapożyczonych środków.
Aby wziąć kredyt gotówkowy w banku, należy przedstawić placówce dokumenty poświadczające zdolność kredytową i złożyć wniosek o świadczenie. Następnie pracownicy oddziału przechodzą do weryfikacji dokumentów i wydają decyzję dotyczącą świadczenia. Jeśli jest ona pozytywna, klient podpisuje umowę z organem finansowym.
Jak wybrać idealny kredyt gotówkowy dla siebie?
Aby znaleźć ofertę kredytu gotówkowego dopasowaną do swoich potrzeb, najlepiej zapoznać się z rankingiem propozycji różnych banków na stronie internetowej Bankier SMART. To system, który zbiera aktualne opcje z wszystkich najważniejszych placówek, a następnie układa je w przejrzystej i intuicyjnej w nawigacji liście.
Przy każdej ofercie znajduje się logo banku, a tuż przy nim RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To jeden z najważniejszych czynników w procesie wybierania kredytu dla siebie. Jego niszą wartość gwarantuje też niższe koszty całkowite. Zaliczają się do tego m.in. marża placówki czy prowizja.
Kolejna kwestia w rankingu to całkowita kwota do spłaty, jaką będzie musiał uiścić klient. Aby dopasować wynik do swoich potrzeb, należy uzupełnić kalkulator znajdujący się na samej górze witryny. Wpisuje się w nim kwotę, jaką chce się pożyczyć od banku, a także pożądany okres spłaty. Po kliknięciu przycisku „Szukaj” ranking dopasuje się do wymagań użytkownika.
Trzeci parametr podany przy każdej opcji w zestawieniu to wysokość miesięcznej raty. Trzeba jednak pamiętać, że znajdujące się w rankingu wartości są orientacyjne i nie muszą dokładnie pokrywać się z tymi ustalonymi w banku. Niektóre parametry mogą się bowiem zmieniać, a poza tym sporo zależy od zdolności kredytowej danej osoby i tego, jaką pożyczkę uda jej się otrzymać.
Co zrobić, kiedy już wybierze się dla siebie ofertę? Wtedy można zdecydować o wnioskowaniu na jeden z dwóch sposobów – przez internet lub stacjonarnie. W pierwszym przypadku da się przejść do formularza kontaktowego bezpośrednio z rankingu Bankier SMART. Trzeba kliknąć przycisk „Dalej” przy wybranej opcji, a otworzy się nowa zakładka z polami do uzupełnienia.
Druga opcja to załatwienie formalności podczas osobistej wizyty w placówce. Należy udać się do wybranego oddziału wraz z niezbędnymi dokumentami, czyli m.in. dowodem osobistym czy zaświadczeniami o zarobkach. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się w banku, jakie papiery trzeba przynieść, aby udowodnić swoją zdolność kredytową. Po złożeniu stosownego wniosku otrzymuje się decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu świadczenia, a następnie (po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy) podpisuje się umowę i otrzymuje środki na konto.
Istnieje jeszcze opcja pozyskiwania kredytu na podstawie PIT-u. Aby otrzymać takie świadczenie, należy przedstawić w placówce dowód osobisty i PIT-11. Niekiedy konieczne jest jeszcze zaprezentowanie dodatkowych zaświadczeń o zarobkach. O taką formę pożyczki można się ubiegać w czasie rozliczeń podatkowych.
Czy warto brać kredyt na samochód?
To pytanie zadają sobie nierzadko osoby zastanawiające się nad zakupem nowego pojazdu. Dla wielu ludzi auto stanowi główny środek transportu, który wykorzystują do codziennych dojazdów do pracy, dostania się do galerii czy podróży w odległe wakacyjne miejsce. Dużą popularnością cieszą się przecież road tripy po Europie, do których sprawny czterokołowiec to podstawa.
Jeśli samochód odgrywa ważną rolę w codziennym życiu danej osoby, a ta wykazuje zdolność kredytową, to zdecydowanie warto sięgnąć po pożyczkę. Pomoże ona w zakupie wymarzonego środka transportu, który wpłynie na codzienny komfort i bezpieczeństwo właścicieli. To szansa na spełnienie pragnień o modelu, jaki zawsze chciało się mieć.
Nawet gdy nie ma się oszczędności, kredyty o wysokości ponad 200 tys. zł pozwalają na zakup aut z najwyższej półki. Poza tym można zdecydować się także na znacznie tańsze modele. Zawsze powinno się sprawdzać, jaką łączną sumę trzeba będzie oddać do banku.
Jakie są zalety kredytu gotówkowego?
Kredyt gotówkowy pozwala na wydanie pieniędzy w dowolny sposób, co sprawia, że stanowi najlepszą propozycję dla tych marzących o nowym aucie. Wiąże się z niedużą ilością formalności, czego nie można powiedzieć o popularnym kredycie hipotecznym. Ponadto w rankingu Bankier SMART znajduje się sporo atrakcyjnych ofert pod względem odsetek, które pozwalają na zaciągnięcie pożyczek w opłacalnym wydaniu.