Oglądając powierzchnię szyby samochodowej pod mikroskopem, można się przekonać, że wcale nie jest ona gładka. Wręcz przeciwnie: jest chropowata i to właśnie jest przyczyną, że szkło łatwo się brudzi, że łatwo przywiera do niej kurz i nawet na pionowych szklanych powierzchniach krople wody zatrzymują się, po czym wysychają, pozostawiając szary nalot. A gdyby tak sprawić, by do szyby nie przyklejał się brud, a woda spływała z łatwością? Okazuje się, że jest to możliwe i przynosi zaskakujące efekty.

Niewidzialna wycieraczka: jak działa i czemu służy?

NIewidzialna wycieraczka Autoland Foto: Autoland
NIewidzialna wycieraczka Autoland

Niewidzialna wycieraczka to nazwa preparatu, który naniesiony na szkło tworzy powierzchnię hydrofobową. Inaczej mówiąc: tworzy powierzchnię, która odpycha wodę. Preparat, który kupujemy w sklepie, jest jak najbardziej widzialny i namacalny, jednak po naniesieniu na szyby samochodu, pozostaje niewidoczny. Na pozór nie widać w ogóle jego działania, przynajmniej do momentu, gdy zaczyna padać deszcz. Gdy krople wody zaczynają spadać na szybę pokrytą niewidzialną wycieraczką, jej działanie staje się… zdecydowanie zauważalne. Cząsteczki wody, odizolowane od chropowatego szkła przez warstwę preparatu hydrofobowego, formują się w większe krople i z łatwością spływają pod wpływem grawitacji albo pędu powietrza. Jakie są z tego korzyści?

Szyba pozostaje czysta przez długi czas

Pierwsza, najbardziej zauważalna korzyść polega na tym, że jadąc z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę lub szybciej, zdecydowanie rzadziej korzystamy z wycieraczek. Po prostu woda z łatwością sama spływa z szyby, w minimalnym stopniu ograniczając widoczność. Mało tego: gdyby nagle okazało się, że w ogóle przestały działać wycieraczki w naszym samochodzie, dalibyśmy bez problemu radę dojechać do celu. W praktyce, mając niewidzialną wycieraczkę, zwłaszcza podczas jazdy miejskiej w deszczu, co jakiś czas korzystamy z "prawdziwych" wycieraczek, jednak szybko zauważymy dodatkową korzyść płynącą z użycia preparatu: oto bowiem ta część szyby, która znajduje się poza zasięgiem wycieraczek i w naturalnych warunkach dość szybko pokrywa się warstwą brudu, po aplikacji niewidzialnej wycieraczki pozostaje czysta i przejrzysta przez długi czas. Po prostu brudna woda, którą ochlapywany jest nasz samochód, nie trzyma się powłoki hydrofobowej i spływa. Podkreślmy: spływają i woda, i cząsteczki piasku oraz pyłu drogowego niesione przez wodę. W efekcie mamy lepszą widoczność i poczucie, że w samochodzie jest jaśniej i czyściej.

Jak aplikować niewidzialną wycieraczkę?

NIewidzialna wycieraczka Autoland Foto: Autoland
NIewidzialna wycieraczka Autoland

Na rynku są różne preparaty o podobnym działaniu, jednak wiele z nich wymaga dość skomplikowanej aplikacji. W przypadku jednoskładnikowego preparatu marki Autoland aplikacja jest banalnie prosta i każdy może zrobić to samodzielnie. W tym celu zaczynamy od dokładnego oczyszczenia szyby i wytarcia jej do sucha. Następnie spryskujemy niewielką ilością preparatu szybę i za pomocą czystej, niepylącej szmatki starannie wcieramy go w szkło. Pozostaje wypolerować szybę, aby była wolna od smug. Gotowe! Co jakiś czas aplikację preparatu warto odświeżyć, co odbywa się w dokładnie taki sam sposób i trwa dosłownie chwilę.

Nie tylko przednia szyba – nanieś wycieraczkę także na szyby boczne

Wbrew pozorom niewidzialną wycieraczkę zdecydowanie warto nanieść także na szyby boczne. Dzięki temu podczas jazdy w deszczową pogodę boczne szyby auta będą ulegać zabrudzeniu kilkakrotnie wolniej niż w sytuacji, gdy nie używamy niewidzialnej wycieraczki. Znakomicie poprawia to widoczność i komfort jazdy, a także późniejsze mycie szyb samochodu.

NIewidzialna wycieraczka Autoland Foto: Autoland
NIewidzialna wycieraczka Autoland

Niewidzialna wycieraczka działa i latem, i zimą

Wcale nie jest tak, że stosowanie niewidzialnej wycieraczki przydaje się tylko podczas deszczowej jesieni. Otóż preparat ten tworzy powłokę, która podczas deszczu ułatwia spływanie wody, latem utrudnia osadzanie się pyłu oraz zabrudzeń organicznych (np. resztek owadów), zimą natomiast zapobiega formowaniu się na szkle warstwy lodu, ułatwia usuwanie śniegu, itp. Dzięki temu, że szyby mniej się brudzą i łatwiej je oczyścić, pojawia się dodatkowy efekt: mniej rys na szkle, które zazwyczaj są efektem mechanicznego usuwania uporczywych zabrudzeń.

Niewidzialna wycieraczka nie tylko na szyby – także na inne elementy szklane

Warto wiedzieć, że niewidzialna wycieraczka chroni nie tylko szyby, ale też lusterka. Można ją z powodzeniem stosować także na reflektorach, ale tu uwaga: na reflektorach szklanych. W starszych autach klosze reflektorów były domyślnie wykonywane ze szkła, natomiast w nowszych raczej z poliwęglanu, na których niewidzialnej wycieraczki się nie stosuje. Preparat, co do zasady, nanosimy na zewnętrznych powierzchniach szklanych, a nie od wewnątrz. Do stosowania wewnątrz auta służą inne środki, np. tzw. "antypara".