Wakacyjna podróż to wyzwanie dla samochodu, kierowcy i pasażerów. Wystarczy, że zawiedzie jeden z elementów układanki, a pod znakiem zapytania stanie powodzenie całej urlopowej misji. Powtórzmy to więc wyraźnie po raz kolejny: udany urlop to dobrze przygotowany urlop.
Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, najlepiej działać po kolei i metodycznie. Zaczynamy od przejrzenia samochodu i zgromadzenia wyposażenia przydatnego w razie awarii. Kolejny krok to skompletowanie dokumentów zarówno podróżnych, jak i pojazdu. Gorąco polecamy wykupienie porządnej polisy podróżnej – przyda się np. wówczas, gdy konieczny okaże się transport poszkodowanych do kraju. assistance może się przydać
Assistance może się przydać
Jeżeli podróżujesz do innego kraju UE lub EFTA, nie zapomnij wyrobić karty EKUZ, upoważniającej do bezpłatnej opieki zdrowotnej w publicznej placówce (koszt opieki ponosi polski NFZ). Warto zastanowić się nad pakietem assistance, w ramach którego będzie możliwe holowanie samochodu do Polski. Zwieńczenie przygotowań to: zgromadzenie map, zapoznanie się z trasą przejazdu i zaopatrzenie się w choćby podstawową nawigację satelitarną. Obecnie, gdy dostęp do internetu przez telefon komórkowy jest w całej UE niemal tak tani, jak w kraju, warto zainstalować którąś z bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych. Przykład: Google Maps, która co prawda potrafi prowadzić w trybie offline, ale podłączona do internetu pokazuje również natężenie ruchu i proponuje objazdy ewentualnych korków.
W galerii znajdziesz więcej naszych porad o tym, co warto sprawdzić przed wyjazdem i zabrać ze sobą na wyczekany urlop.
Najważniejsze kwestie to: prawidłowy poziom płynów (oleju, chłodziwa, hamulcowego, w spryskiwaczach), ustawienie odpowiedniego ciśnienia w oponach z uwzględnieniem ewentualnego obciążenia wakacyjnymi pakunkami – zalecane wartości podano m.in. w instrukcji, często umieszcza się je też na naklejce na słupku A. Jeżeli dawno nie wymieniałeś oleju, a wiesz, że silnik w twoim aucie pobiera pewne ilości środka smarnego, weź z sobą bańkę na dolewki.
Sprawdź działanie oświetlenia, zapakuj zapasowe bezpieczniki i najważniejsze żarówki (m.in. światła mijania). Przed letnim wyjazdem zadbaj też o poprawne działanie klimatyzacji.Zapakuj również: linkę holowniczą, klucz do kół z przedłużką, klucz do śrub patentowych, łatkę w spreju, kamizelki ostrzegawcze, rękawiczki, apteczkę, trójkąt, opaski („trytytki”) i tzw. multitool.
Lato to też trudna pora roku dla pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych. W związku z tym warto pomyśleć o kilku gadżetach. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w aucie, weź z sobą przenośną lodówkę. Dzieci (i ty zresztą też...) ucieszą się, jeśli w trakcie podróży będą mogły posłuchać audiobooka lub obejrzeć film na tablecie przymocowanym specjalnym uchwytem do zagłówka przedniego fotela. Warto zainwestować w blendy przeciwsłoneczne, zwłaszcza gdy auto nie ma przyciemnianych szyb z tyłu.
Kierowca powinien pomyśleć o solidnym uchwycie na telefon, ładowarce lub tzw. powerbanku. Warto mieć z sobą dobre okulary przeciwsłoneczne.
Przed wyjazdem sporządź kopie ważnych dokumentów (w ostateczności wystarczą ich zdjęcia w telefonie), nie zapomnij o drugim komplecie kluczy do samochodu. Jeśli wyjeżdżasz poza UE, wyrób tzw. zieloną kartę. Nie kupuj zagranicznych winiet autostradowych w Polsce – w takim wypadku mocno przepłacisz. Weź z sobą nawigację GPS.
Często jest tak, że nawet mała rzecz (lub jej brak!) może zdecydować o powodzeniu całego urlopu. Przed wyjazdem sporządź listę potrzebnych przedmiotów i systematycznie odhaczaj pozycje. A potem ciesz się wypoczynkiem.