Wakacyjna podróż to wyzwanie dla samochodu, kierowcy i pasażerów. Wystarczy, że zawiedzie jeden z elementów układanki, a pod znakiem zapytania stanie powodzenie całej urlopowej misji. Powtórzmy to więc wyraźnie po raz kolejny: udany urlop to dobrze przygotowany urlop.

Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, najlepiej działać po kolei i metodycznie. Zaczynamy od przejrzenia samochodu i zgromadzenia wyposażenia przydatnego w razie awarii. Kolejny krok to skompletowanie dokumentów zarówno podróżnych, jak i pojazdu. Gorąco polecamy wykupienie porządnej polisy podróżnej – przyda się np. wówczas, gdy konieczny okaże się transport poszkodowanych do kraju. assistance może się przydać

Assistance może się przydać

Jeżeli podróżujesz do innego kraju UE lub EFTA, nie zapomnij wyrobić karty EKUZ, upoważniającej do bezpłatnej opieki zdrowotnej w publicznej placówce (koszt opieki ponosi polski NFZ). Warto zastanowić się nad pakietem assistance, w ramach którego będzie możliwe holowanie samochodu do Polski. Zwieńczenie przygotowań to: zgromadzenie map, zapoznanie się z trasą przejazdu i zaopatrzenie się w choćby podstawową nawigację satelitarną. Obecnie, gdy dostęp do internetu przez telefon komórkowy jest w całej UE niemal tak tani, jak w kraju, warto zainstalować którąś z bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych. Przykład: Google Maps, która co prawda potrafi prowadzić w trybie offline, ale podłączona do internetu pokazuje również natężenie ruchu i proponuje objazdy ewentualnych korków.

W galerii znajdziesz więcej naszych porad o tym, co warto sprawdzić przed wyjazdem i zabrać ze sobą na wyczekany urlop.